Zaloguj
Reklama

Syndrom przetrenowania – co to takiego i komu grozi?

Syndrom przetrenowania – co to takiego i komu grozi?
Fot. shutterstock
(5)

Wysportowane ciało jest w cenie  to oznaka zdrowia, siły i piękna. Jeżeli ćwiczymy rozważnie, stosując przy tym odpowiednią dietę i dbając o wypoczynek, przetrenowanie nam nie grozi. Gdy jednak dochodzi do braku umiaru w ćwiczeniach, może pojawić się przypadłość zwana syndromem przetrenowania.

Reklama

Przetrenowanie – leczenie

Syndrom przetrenowania zazwyczaj ustępuje samoistnie, jednakże należy podjąć odpowiednie kroki w celu dostosowania zachowań.

Ważne! Podstawowym elementem terapii jest odpoczynek oraz rekonwalescencja.

Im objawy przetrenowania są poważniejsze, tym dłuższy potrzebny jest odpoczynek. Zauważając u siebie objawy przetrenowania, należy niezwłocznie zacząć im przeciwdziałać. Warto na kilka dni zupełnie zrezygnować z ćwiczeń bądź wykonywać ćwiczenia mniej obciążające (m.in. joga, spacery, delikatne pływanie).

Przetrenowanie a uzależnienie

Syndrom przetrenowania o wiele częściej pojawia się u osób uzależnionych od ćwiczeń. Uzależnienie od ćwiczeń jest jak każde inne uzależnienie i wymaga pomocy specjalisty. Objawy uzależnienia:

  • zawsze trenujesz sam,
  • zawsze działasz według danego schematu,
  • skupiasz się na utracie wagi (liczysz kalorie),
  • zaniedbujesz inne obowiązki (m.in. praca, rodzina, przyjaciele),
  • odczuwasz niepokój bądź wyrzuty sumienia, gdy opuścisz ćwiczenia.

Podsumowanie

Dbanie o sprawność fizyczną powinno odbywać się z zachowaniem umiaru. Należy pamiętać, że bez odpowiedniej regeneracji nie da się wypracować zamierzonej formy sportowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze