Zaloguj
Reklama

Osobowość borderline – czym się charakteryzuje?

Autorzy: Magdalena Tomczyk
Osobowość ChAD
Fot. panthermedia
Osobowość ChAD
(4)

Zaburzenie borderline można określić jako ogólny chaos panujący w umyśle i uczuciach człowieka. Borderline określane jest osobowością z pogranicza ze względu na stałe huśtawki nastrojów i niestabilność emocjonalną. Ludzie z osobowością typu borderline przechodzą nieraz przez prawdziwe piekło swojego życia.

Reklama

Spis treści:

  1. Osobowość borderline – czym jest?
  2. Osobowość borderline – huśtawka nastrojów
  3. Osobowość borderline – związki i relacje z ludźmi
  4. Osobowość borderline – niestabilność emocjonalna
  5. Osobowość borderline – leczenie

Osobowość borderline – czym jest?

Osobowość jest pewnym dominującym sposobem postrzegania świata, przetwarzania rzeczywistości, bycia w relacjach. To konstrukt, który pozwala przewidzieć, jak ktoś w danej sytuacji się zachowa.
Osobowość borderline to zaburzenie, które zaczyna się we wczesnym dzieciństwie, ale często nie jest w pełni ujawnione aż do wieku dorosłego (początek do połowy lat dwudziestych). Do końca nie jest zrozumiałe co jest przyczyną zaburzenia borderline, ale autorytety medyczne twierdzą, że jest to wynik nierównowagi chemicznej w mózgu. Te związki chemiczne (neuroprzekaźniki) pomagają zachować równowagę w nastroju, równowagę genetyczną i wpływu środowiska. Zaburzenie borderline częściej zdarza się w rodzinach, w których występuje już ta choroba. Zaobserwowano również, że ludzie z tym zaburzeniem często doświadczyli poważnej traumy we wczesnym dzieciństwie.

Trauma może mieć podłoże fizycznej, seksualnej lub emocjonalnej przemocy, jak również może być spowodowana odrzuceniem lub stresującą albo niepokojącą obojętnością ze strony rodzica. Osobowość borderline oznacza kłopoty. Dominującymi cechami osób z borderline są niestabilność i chaos.
Cierpiący na zaburzenie borderline wykazują niestabilność emocjonalną, impulsywność, mają niejasny lub zaburzony obraz samego siebie, problemy z kontrolowaniem gniewu, silne uczucie odrzucenia/opuszczenia, samookaleczenia. Zmagają się również emocjonalnie z depresją, zaburzeniami jedzenia, i/lub nadużywają substancji psychoaktywnych. Dotknięci tym zaburzeniem często tną się lub podpalają. Wiele osób, zwłaszcza we wczesnych latach, ma skłonności do myśli samobójczych i powtarzających się prób samobójczych.

Takie niekonsekwentne zachowania najczęściej prowadzą do niestabilnych związków. A to nasila ich poczucie pustki, gniewu i rozpaczy spowodowanej poczuciem winy. Chory, nie mając żadnych powodów ku temu, może mieć okresy podejrzliwości względem innych (paranoja). Inne cechy to: nagłe wybuchy złości i wdawanie się w bójki.

Osobowość borderline – huśtawka nastrojów

"Straszliwa huśtawka nastrojów i uczuć, gniew złość, niezadowolenie, przybicie, smutek, rozwiązłość lub radość szybko ustępują sobie nawzajem. Jak grom z jasnego nieba spada nagła zmiana stanu psychicznego. Najbardziej błaha sprzeczka prowadzi do załamania nerwowego, najmniejsze nieporozumienie w kontaktach interpersonalnych skutkuje natychmiastowym zerwaniem stosunków" - pisze niemiecki profesor, doktor nauk medycznych i psychoterapeuta Bowin Bandelow.

Osobowość borderline charakteryzuje ogromny lęk przed odrzuceniem. Ten lęk właściwie ją konstytuuje. Osoba z borderline nie kocha tak po prostu, ona idealizuje swego wybranka. Chciałaby się z nim zespolić, zlać w jedność, chciałaby żeby ten ktoś rozumiał ją we wszystkim, jednocześnie boi się, że ten ktoś ją pochłonie. Osobowość borderline zbudowana jest z paradoksów. Jednostki borderline często wchodzą w relacje z ludźmi o podobnej osobowości albo z psychopatami, albo z poszukiwaczami przygód.

Osobowość borderline – związki i relacje z ludźmi

Zwłaszcza kobiety mają tendencje do angażowania się w związki bez przyszłości, co może zapoczątkować piekło w ich życiu. Ludzie z osobowością borderline maja tendencję do trwania w niezwykle intensywnych związkach z innymi ludźmi. Charakteryzują się one licznymi konfliktami, kłótniami i rozstaniami. Po cięciu często pozostaje uczucie wewnętrznego spokoju, ale nie trwa ono długo. Takie zachowanie służy za swego rodzaju zawór bezpieczeństwa powodujący uwolnienie się od intensywnych uczuć i doznań takich jak wściekłość, smutek, samotność, wstyd czy poczucie winy.


Osobowość borderline – czym się charakteryzuje? fot. panthermedia

W związkach mogą pojawić się trudne, impulsywne zachowania, wyzwiska, krzyki, awantury, nierzadko rękoczyny, grożenie samobójstwem. Wszystko to służy jedynie zatrzymaniu ukochanej osoby, chociaż komuś bez zaburzeń takie zachowanie może wydawać się nielogiczne.
Kobiety z osobowością borderline roztaczają wokół siebie magiczną aurę, która fascynuje otaczających je ludzi. W parze z borderline często idą zaburzenia depresyjne, choroba afektywna dwubiegunowa, próby samobójcze. Mogą pojawić się także zaburzenia jedzenia – anoreksja, bulimia, czasem konieczna może nawet okazać się hospitalizacja.

Dzieci, u których w przyszłosci może rozwinąć się osobowość borderline to często dzieci z trudnym charakterem – absorbujące otoczenie, przejawiające impulsywne zachowania. Chaos rodzinny, dom bez zasad również sprzyjaja rozwojowi osobowości pogranicznej (borderline). Często do rowinięcia osobowości borderline dochodzi wtedy, kiedy dziecko słyszy w domu sprzeczne komunikaty, jego zachowania i sukcesy są negowane. Rodzice często nie radząc sobie z zachowaniami dziecka dyskredytują je, a ono w rezultacie przestaje ufać swoim emocjom, nie umie poprawnie identyfikować uczuć. Często dziecko z borderline stwierdza, że jest jest nieważne i niekochane, co może spowodować chaotyczne zachowanie.

Osobowość z pogranicza wiąże się z brakiem stabilności postrzegania siebie – w jednej chwili wysoka samoocena może zmienić się w poczucie własnej beznadziejności lub w poczucie bycia osobą złą, nieprzyjemną, niesympatyczną. Impulsywnośc związana z borderline przejawia się także w kontaktach seksualnych. Oznacza częste zmiany partnerów, trudności w utrzymaniu związku, ale również kłopoty z seksualną tożsamością.

Osobowość borderline – niestabilność emocjonalna

Kluczowym elementem osobowości z pogranicza jest emocjonalna niestabilność. Emocje osób z borderline można by opisać jako balansowanie na linie lub życie na ostrzu noża. Dobre samopoczucie w ciągu zaledwie kilku minut może przejsc w stan silnego przygnębienia. Osobowośc z pogranicza jest łączona z uczuciami silnego gniewu lub wewnętrznej pustki.

Osoby z osobowością z pogranicza mają tendencje do podejmowania ryzykownych, impulsywnych zachowań takich jak używanie narkotyków, picie dużych ilości alkoholu, seks z przypadkowymi partnerami, napadowe obżarstwo. W sytuacjach stresowych ludzie z osobowością borderline mogą doświadczać urojeń, myśli prześladowczych, poczucia wyobcowania, braku poczucia czasu, wrażenia, że najbliższe otoczenie jest obce, utraty świadomości co do pewnych elementów z przeszłości, depersonalizacji. Osoby z osobowością borderline mogą mieć także problemy z koncentracją, co przekłada się na zdolność do nauki czy pracy. Wielu ludzi z osobowością z pogranicza cierpi na poważne schorzenia fizyczne, takie jak silne i przewlekłe bóle, uczucie zmęczenia, artretyzm, cukrzycę.

Osoby z osobowością borderline często wchodza w konflikt z prawem, co jest wynikiem agresywnych zachowań włącznie z atakowaniem innych ludzi. Często osobowość z pogranicza dotknięta jest także kleptomanią. Osoby z tym zaburzeniem osobowości mają tendencję do działania pod wpływem silnych niekontrolowanych emocji.

Osobowość borderline – leczenie

Leczenie zaburzenia borderline polega na odpowiednim dobraniu farmaceutyków i psychoterapii, może sie zdarzyć, że w niektórych przypadkach konieczna będzie hospitalizacja. Często pacjenci z osobowością borderline, nie mogąc znieśc bólu emocjonalnego zadają sobie ból fizyczny, jest to też dla nich sposób, by „poczuć cokolwiek”. Podstawą życia z borderline jest postawa otwarta wobec lekarzy i ludzi wyciągających pomocną dłoń.

Bardzo ważne może się tu okazać wsparcie najbliższych i przyjaciół, a także rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Wymienione czynności są najlepszymi sposobami na pokonanie własnych wewnętrznych demonów i uwolnienie się od piekła borderline.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ogłodek E., Emocjonalna dysregulacja w zaburzeniu osobowości typu borderline

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze