Zaloguj
Reklama

Techniki zapamiętywania autorstwa Bartłomieja i Tobiasza Boral

Autorzy: Marcin Rokita
Mózg
Fot. Panthermedia
Mózg
(5)

Pamięć – skomplikowana funkcja naszego mózgu, z której korzystamy od urodzenia i bez której nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Często jednak nas ona zawodzi w życiu codziennym przysparzając kłopotów z zapomnianym numerem PIN lub wpędzając w niezręczne sytuacje kiedy zapominamy imienia nowo poznanej osoby.  

Reklama

Sam się borykam ze słabą pamięcią a pomocnym się okazało przeczytanie książki pt. „Techniki zapamiętywania autorstwa Bartłomieja i Tobiasza Boral.

Nigdy wcześniej nie miałem styczności z mnemotechnikami dlatego z ciekawością sięgnąłem po tą książkę, nie mając jednak po niej zbyt wielkich oczekiwań. Na szczęście nie zawiodłem się ani trochę.

Pierwsze dwa rozdziały opisują nam jak wspaniałym narzędziem jest nasz mózg oraz jak ogromne ma możliwości. Dowiedziałem się z nich jak bardzo pamięć jest powiązana z naszą wyobraźnią, w jaki sposób ja trenować oraz, że mózg ma poczucie humoru.

W kolejnych rozdziałach zostały przedstawione mnemotechniki, czym są i skąd się wzięły. Poznajemy różne metody i systemy pamięciowe pomagające nam zapamiętywać listy wyrazów, cyfry i imiona. W dalszej części natomiast autorzy uczą nas jak przyswajać słówka oraz używać pamięci w życiu codziennym np. pamiętać gdzie się położyło klucze lub czy przed wyjściem wyłączyło się żelazko.

Obawiałem się, że trudno będzie mi zrozumieć wszystkie zawiłości treningu pamięci, jednak wiedza  w poradniku dzięki zamieszczeniu wielu przykładów i ćwiczeń została przedstawiona w sposób „łopatologiczny” 

fot. Wydawnictwo Edgard

Jak w każdym poradniku tego wydawnictwa  początek rozdziału zawiera informację o tym, czego możemy dowiedzieć się z danej części książki. Na końcu natomiast znajdziemy  krótkie podsumowanie, które może służyć za szybką powtórkę przyswojonych treści.

Autorzy zachęcają nas abyśmy nie odkładali po przeczytaniu tej książki na półkę, tylko często do niej zaglądali. Mi osobiście książka na pewno pomogła zrozumieć proces zapamiętywania i jak samą pamięć trenować dlatego z chęcią się ich posłucham. `

Reklama
(5)
Komentarze