Zaloguj
Reklama

Terapia grupowa: jakie są jej założenia i komu można ją polecić?

Terapia grupowa: jakie są jej założenia i komu można ją polecić?
Fot. panthermedia
(4)

Psychiatrzy niejednokrotnie podkreślają, że leczenie psychiatryczne to nie tylko farmakoterapia, ale i różne oddziaływania psychoterapeutyczne. Do drugich z wymienionych zaliczane są rozmaite metody, bo zarówno psychoterapia indywidualna (wieloma różnymi technikami), ale i terapia prowadzona w znacznie większej grupie osób. Mowa o terapii grupowej, której część pacjentów się obawia, a która może naprawdę korzystnie wpływać na ich stan psychiczny. Kiedy więc można polecić pacjentowi właśnie terapię grupową i jakie są tak naprawdę jej założenia?

Reklama

Psychoterapia grupowa: w jakich sytuacjach można z niej skorzystać?

Tak naprawdę zakres problemów natury psychiatrycznej, przy których można rozważyć skorzystanie z terapii grupowej, jest stosunkowo duży. Tego rodzaju oddziaływania terapeutyczne mogą być korzystne w przypadku zaburzeń osobowości (np. osobowości borderline), ale i u pacjentów zmagających się z zaburzeniami nastroju (np. depresją czy chorobą afektywną dwubiegunową) oraz w przypadku różnego rodzaju zaburzeń lękowych (takich jak np. fobia społeczna czy zespół lęku uogólnionego). Innymi problemami, które również mogą być powodem do rozpoczęcia psychoterapii grupowej, bywają zaburzenia odżywiania, uzależnienia od substancji psychoaktywnych czy zaburzenia zachowania. Zdarza się, że terapię grupową poleca się również i pacjentom cierpiącym na schizofrenię.

Czasami – szczególnie w warunkach szpitalnych – niełatwo nakłonić jest pacjenta do wzięcia udziału w terapii grupowej. Tak bywa chociażby z tymi osobami, które cierpią na jakieś zaburzenia lękowe – np. na fobię społeczną. Lęk przed zostaniem członkiem grupy terapeutycznej może być jak najbardziej zrozumiały, z drugiej jednak strony wymaga tutaj podkreślenia to, że właśnie poprzez uczestniczenie w terapii grupowej można ten lęk pokonać. Można, ale najpierw zawsze trzeba chcieć – aby bowiem móc osiągnąć korzystne efekty, które płyną z udziału w psychoterapii grupowej, pacjent musi mieć zwyczajnie motywację do leczenia i chęci do podejmowania pracy nad samym sobą.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze