Zaloguj
Reklama

Transseksualizm

Transseksualizm
Fot. medforum
(3)

Osoby cierpiące na transseksualizm zmieniają płeć nie patrząc na konsekwencje rodzinne czy społeczne. Przed leczeniem chirurgicznym zaleca się "próbę realnego życia".

Reklama

Na czym polega transseksualizm?

Jest to najbardziej całościowe zaburzenie identyfikacji płciowej. Polega ono na zupełnym nieakceptowaniu swojej płci i pragnieniu jej zmiany. Transseksualista pragnie żyć i pełnić w społeczeństwie rolę płci przeciwnej. Czuje się on kobietą w ciele mężczyzny lub na odwrót. Transseksualista dąży do zmiany wyglądu swojego ciała przy pomocy zabiegów chirurgicznych i leczenia hormonami płciowymi. Dążenie do zmiany płci odczuwane jest jako przymus wewnętrzny, osoby cierpiące na transseksualizm zmieniają płeć nie patrząc na konsekwencje rodzinne czy społeczne.


Istotnym warunkiem dla rozpoznania transseksualizmu jest prawidłowy zestaw genów płciowych (czyli u kobiety XX a u mężczyzn XY). Transseksualizm może występować jako objaw schizofrenii. Jest wtedy postrzegany jako objaw głębokiej dezintegracji tożsamości siebie jako płci.

Leczenie transseksualizmu

W leczeniu transseksualizmu stosuje się metody prawne, terapię medyczną oraz oddziaływania rodzinne i społeczne.


Metody prawne polegają np. na sądowym przeprowadzeniu zmiany zapisu o rodzaju płci w akcie urodzenia. Osoby cierpiące na transseksualizm przechodzą kuracje hormonalne, które mają na celu podkreślenie cech płci przeciwnej. Radykalną formą leczenia trannseksualizmu są operacje chirurgiczne. Polegają one na zmniejszaniu lub powiększaniu piersi, amputacji członka lub wszczepieniu sztucznego penisa, sztucznej moszny i sztucznych jąder, usunięciu jąder lub jajników. Efekty leczenia są lepsze, jeżeli zmiana płci jest akceptowana przez rodzinę transseksualisty oraz przez jego środowisko. W tym celu prowadzi się poradnictwo rodzinne oraz różnorakie akcje społeczne, programy edukacyjne, audycje radiowe, artykuły w prasie, mające uzmysłowić opinii publicznej wagę problemu osób, których płeć psychiczna jest odmienna od ich płci biologicznej.

 

fot. ojoimages


Przed interwencją chirurgiczną zaleca się transseksualiście tzw. dwuletni test diagnostyczny realnego życia. Osoba cierpiąca na transseksualizm przez 2 lata żyje w roli płci przeciwnej, mając okazję sprawdzić się w tej roli. Przez okres trwania testu transeksualista utrzymuje stały kontakt z lekarzem seksuologiem lub psychiatrą.


Patrz również: zaburzenia seksualne

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • prof.nadzw.ŚAM dr hab.n.med Irena Krupka-Matuszczyk

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze