Zaloguj
Reklama

Transwestytyzm

Butik
Fot. ojoimages
Butik
(5)

Transwestytyzm to ubieranie się i upodabnianie do płci przeciwnej celem osiągnięcia satysfakcji seksulanej.

Reklama

Transwestytyzm to inaczej eonizm lub cross-dressing. Wyróżnia się dwa główne rodzaje transwestytyzmu: fetyszystyczny oraz transwestytyzm o typie podwójnej roli.

Transwestytyzm fetyszystyczny

Jest to zaburzenie preferencji seksualnej. Osoba na nie cierpiąca wkłada na siebie ubrania płci przeciwnej. Może to dotyczyć zarówno bielizny osobistej jak i innych elementów ubioru, które są charakterystyczne dla kobiety lub mężczyzny. Przebieranie się powoduje poczucie chwilowej przynależności do płci, za którą przebiera się osoba cierpiąca na ten rodzaj transwestytyzmu. Upodabnianie się jest niezbędnym źródłem podniecenia seksualnego. Po osiągnięciu orgazmu i ustaniu podniecenia seksualnego osoba taka natychmiast, niemal ze wstrętem, zdejmuje z siebie ubranie płci przeciwnej.


Ten rodzaj transwestytyzmu najczęściej występuje u mężczyzn. Osoba nań cierpiąca odczuwa z tego powodu psychiczne cierpienie, nie potrafi jednak zmienić swoich upodobań..

Transwestytyzm o typie podwójnej roli

W przeciwieństwie do wyżej opisanego ten typ transwestytyzmu jest zaburzeniem identyfikacji płciowej. Osoba nań cierpiąca nosi ubrania płci przeciwnej żeby upodobnić się i poczuć przynależność do niej. Przebieraniu się nie towarzyszy podniecenie seksualne. W przeciwieństwie do transseksualizmu osoba cierpiąca na transwestytyzm o typie podwójnej roli nie pragnie zmienić swojej płci.

Czy transwestytyzm może występować w innych zaburzeniach psychicznych?

Zaburzenie to czasami może towarzyszyć schizofrenii, ma wtedy czasami bardzo dziwaczny charakter, np. przebierania się w groteskowe suknie, przesadnym makijażu lub niekonsekwentnym przebieraniu się za kobietę bez zgolenia brody i wąsów.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • prof.nadzw.ŚAM dr hab.n.med Irena Krupka-Matuszczyk

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze