Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu
Fot. pantherstock
(4)

Alkohol uzależnia psychicznie i fizycznie. Przewlekłe nadużywanie prowadzi do poważnych konsekwencji psychicznych i fizycznych.

Reklama

Leczenie:

Powinno odbywać się w szpitalu. Można wyróżnić kilka strategii leczniczych:

  • lorazepam i.m. lub p.o. 0,5-2 mg początkowo nawet co 1-2 h, potem co 6 h; lorazepam nie ulega kumulacji w organiźmie, zarówno w starszym wieku jak i w uszkodzeniu wątroby
  • diazepam i.m., i.v. lub p.o. 10 mg co 6 h
  • klometiazol p.o. 600 mg co 4-6 h; warunkiem jest brak objawów zalegania w drzewie oskrzelowym
  • haloperydol i.m. lub p.o. 5-10 mg co 4-6 h

Poza tym witaminy B1, B2, B6, kokarboksylaza, witamina PP podawane domięśniowo. Szybkie nawadnianie może przyśpieszać i/lub nasilać objawy majaczenia drżennego. Jak wskazują obserwacje podaż płynów zmniejsza śmiertelność.

Ostra halucynoza alkoholowa

Zwykle występuje w 2-3 dniu po zaprzestaniu picia alkoholu, wcześniej wieloletnie picie. W obrazie klinicznym dominują omamy słuchowe komentujące i grożące. Powodują one silny lęk i są interpretowane urojeniowo. Nie występują zaburzenia świadomości a objawy wegetatywne są słabo nasilone. Objawy mogą występować przewlekle. Rozpoznajemy wtedy rezydualne i późno ujawniające się zaburzenia psychotyczne spowodowane używaniem alkoholu.

Leczenie: Haloperydol.

fot. pantherstock

Zespół amnestyczny Korsakowa

Zespół ten może być poprzedzony przez majaczenie drżenne.

Objawy to zaburzenia zapamiętywania pokrywane konfabulacjami, którym może towarzyszyć euforia, rzadziej apatia. Dołączyć się mogą objawy encefalopatii Wernickiego. Do jej objawów należą: zaburzenia orientacji, porażenie gałek ocznych, oczopląs, chwiejny chód (ataksja), neuropatia obwodowa. Przyczyną encefalopatii jest prawdopodobnie niedobór tiaminy. W obrazie patomorfologicznym występują: degeneracja ciał suteczkowatych oraz wybroczyny w podwzgórzu i pniu mózgu).
Zejściem zespołu amnestycznego mogą być zaburzenia zapamiętywania lub otępienie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze