Zaloguj
Reklama

Uzdrowić umysł. Najnowsze metody.

Autorzy: Dariusz Stroczyk
Mózg
Fot. Panthermedia
Mózg
(3)

Nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego ukazała się pozycja, pt. Uzdrowić umysł wybitnego psychiatry, prof. dra Hellersteina. Pozycja wyjątkowa o tyle, iż ukazuje jego dziennik naukowy, a więc jest praktycznym przewodnikiem po najnowszych osiągnięciach badawczych z dziedziny psychiatrii i neuronauki (biologii, chemii i fizyki).

Reklama

Książka przeprowadzi czytelnika do świata rozmaitych objawów i zaburzeń. Autor nazywa to podejście nową neuropsychiatrią. Wyjaśnia, dlaczego ten właśnie termin zdaję się najtrafniej określić kształtujące się dopiero podejście i sposób działania. Czy tego chcemy, czy nie, stoimy u progu nowej ery w psychiatrii, nowatorskich rozwiązań, odkrywania, etc. Ważną częścią tej pozycji, nie wykluczając oczywiście ważności innych, jest rozdział, pt.: EWALUACJA.

Tu zostanie ukazana tzw. zasada przewodnia: w jaki sposób biologia i psychologia, a nawet fizjologia zaburzenia stały się elementem życia. W procesie ewaluacji wyodrębnić można systematyczne badanie konkretnego programu, metod, z punktu widzenia przyjętych kryteriów, jest ona częścią procesu podejmowania decyzji. Ewaluacja neuropsychiatryczna mówi, że jest czymś, w czym samemu się uczestniczy, co zmienia. Tu mowa jest oczywiście o trafnej diagnozie, lecz na tym autor nie poprzestaje.

Elementem zasadniczym jest współpraca pomiędzy psychiatrą a pacjentem. Po co? Wspólnie tworzą ewaluację, pacjent, opowiada historię swojego życia i zostaje to przetworzone w coś, w czym zaburzenie odegra bądź odegrało rolę w większym lub mniejszym stopniu. Jest ona początkiem dialogu. Z książki dowiemy się między innymi o diagnozie, metodach leczenia, a także wejdziemy w nową perspektywę. W tej pozycji dominującym schorzeniem jest DEPRESJA, z którą dzisiaj zmaga się coraz więcej osób, w różnym wieku.

fot. GWP

Depresję tę możemy podzielić na: depresję endogenną (choroba afektywna jednobiegunowa), dystymię – depresja nerwicowa, depresję reaktywną, depresję poporodową, depresję sezonową, depresję dwubiegunową (choroba afektywna dwubiegunowa), a więc schorzenia z grupy DSM-IV, ICD-10. Integralną częścią książki są opisy przypadków, rozpoznawania, terapii i leczenie. 25 letnie doświadczenie prof. Hellersteina jest swoistym kompendium nie tylko dla osób zmagających się z konkretnymi, opisanymi przypadkami, ale jest i powinna być pomocą dla lekarzy psychiatrów, psychologów, pedagogów i wszystkich tych, którzy mają kontakt z osobami cierpiącymi na zaburzenia.

Warto więc do niej sięgnąć, jak mawia Marcin Klapczyński, biolog molekularny: Neuronauka to wciąż rozwijająca się dziedzina wiedzy, która obejmuje badania nie tylko czysto naukowe w celu rozpracowania niuansów niezwykle złożonego systemu jakim jest układ nerwowy. To kierunek wyjaśniający podłoże zachowań ludzkich, uzależnień, chorób psychicznych. Dzięki neuronauce poznano mechanizmy utrwalania szlaków pamięciowych, przyczyny wielu dolegliwości nerwowych oraz zmian związanych ze starzeniem. Anatomowie, neurolodzy, biologowie molekularni, komórkowi, lekarze, psychiatrzy i wielu innych specjalistów — to armia wyszkolonych naukowców na usługach neuronauki. Dziedzina ta korzysta z najnowszych zdobyczy techniki, które pozwalają coraz lepiej i dokładniej śledzić procesy zachodzące w naszych komórkach.

To przyszłość psychiatrii we współczesnym świecie, która zastanawia się, co czyni nas ludźmi? Niech słowa prof. Kępińskieg będą zaproszeniem do interesującej lektury: Czas depresji jest złym czasem, od którego chciałoby się uciec, ale nie ma gdzie; chory jest w nim zamknięty, przegnieciony przeszłością, teraźniejszością i bez perspektyw przyszłości. W czasie tym niewiele się dzieje; przeżycia monotonnie obracają się koło tych samych wątków: beznadziejności, poczucia winy, lęku przed katastrofą, itp. Jest, ale może być.

Reklama
(3)
Komentarze