Zaloguj
Reklama

Wpływ zwierząt domowych na zdrowie psychiczne ich właścicieli

Kobieta bawiąca się z psem
Fot. Shutterstock
Kobieta bawiąca się z psem
(0)

Zwierzęta domowe mają pozytywny wpływ na osoby, u których stwierdzono występowanie zaburzeń psychicznych – donoszą brytyjscy naukowcy. Obecnie, w czasie pandemii COVID-19,  Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, stowarzyszenie non profit, zachęca ludzi z całego świata do tego, by podczas dnia pracy towarzyszyły im ich pupile.

Reklama

Akcja ma na celu poprawę samopoczucia wśród społeczeństwa, które ze względu na drastyczne ograniczenie kontaktu z innymi może ulec pogorszeniu. Według Stowarzyszenia więź między ludźmi i ich zwierzętami domowymi, a także wynikające z niej korzyści emocjonalne i psychiczne, mogą być silnym bodźcem powodującym utrzymanie dobrego stanu zdrowia.

Organizacje biorące udział w akcji wymieniają pięć powodów, dla których warto włączyć zwierzęta domowe w nasze codzienne obowiązki.

Zwierzęta zmniejszają stres związany z pracą

Statystycznie 2 na 3 pracowników wyznaje, że praca jest dla nich stresująca, a nawet 40% uważa, że może ona zagrażać ich zdrowiu. Badania pokazują, że zwierzęta w miejscu pracy mogą skutecznie pomóc zmniejszyć stres, zwiększyć wydajność pracy oraz satysfakcję pracowników.

Produktywność na wysokim poziomie

Zwierzęta domowe mogą przyczynić się do zwiększenia produktywności w czasie home office. W sytuacji, kiedy pies znajduje się w pomieszczeniu, w którym odbywa się spotkanie z współpracownikami – nawet jeśli jest to wirtualna telekonferencja – członkowie grupy oceniają swoich kolegów z zespołu wyżej pod względem zaufania oraz nabierają większej sympatii.

Okiełznanie niepokoju

Towarzystwo zwierząt pomaga radzić sobie z lękiem. Teraz – bardziej niż kiedykolwiek – wiele osób odczuwa niepokój lub zmaga się zaburzeniami zdrowia psychicznego. Zwierzęta domowe zapewniają towarzystwo i bezwarunkową miłość. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne w oświadczeniu naukowym dotyczącym korelacji pomiędzy posiadaniem pupili a ryzykiem sercowo-naczyniowego przedstawiło, w jaki sposób zwierzę domowe może pozytywnie oddziaływać na zwalczenie stresu, poprawę zdrowie psychicznego i samopoczucia.

Zwiększenie aktywności fizycznej

Zwierzęta wspierają aktywność fizyczną swoich właścicieli. Szczęśliwi posiadacze psów częściej bowiem stosują się do zaleceń dotyczących odpowiedniej dawki ruchu w stosunku do osób, którzy ich nie mają. Zachowywanie dystansu społecznego utrzymuje ludzi w ich domach przez cały dzień, a zwierzęta dają powód, aby wyjść na zewnątrz, zaczerpnąć świeżego powietrza i aktywnie spędzać czas. Badania pokazują również, że aktywność fizyczna ma wiele korzyści dla zdrowia psychicznego.

Zwierzęta domowe zapewniają poczucie wspólnoty

Więź ze zwierzęciem pomaga zmniejszyć poczucie samotności. Kiedy właściciele widzą, dotykają, słyszą lub rozmawiają ze swoimi towarzyszami, daje to poczucie radości, opieki i szczęścia. Jednocześnie hormony stresu są tłumione.

fot. panthermedia

Badania pokazują, że stres może negatywnie wpływać na zachowanie oraz zwiększać ryzyko chorób serca z powodu wysokiego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, palenia tytoniu, braku aktywności fizycznej czy przejadania się. Według internetowej ankiety, zleconej przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, aż 3 na 4 pracowników (76%) wskazuje, że zmagali się oni z co najmniej jednym problemem, który miał wpływ na ich zdrowie psychiczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze