Zaloguj
Reklama

Wybrane problemy z pobieraniem i trawieniem pokarmu

Pewność siebie u kobiet
Fot. medforum
Pewność siebie u kobiet
(5)

Zaburzenia odżywiania zaliczane są do grupy zaburzeń psychicznych i jak pokazują badania, wymagają szczegółowej diagnostyki oraz włączenia leczenia (środki farmakologiczne, psychoterapia, pobyt w ośrodku i inne). Problemy te dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych.

Reklama

Wśród najczęściej występujących zaburzeń odżywiania mających swoje podłoże w psychice człowieka są bulimia a także anoreksja. Znane są także wymioty, przejadanie się oraz jadłowstręt psychiczny atypowy. Przebieg i rozwój każdej z wyżej wymienionych chorób jest indywidualny dla każdego pacjenta. Pamiętajmy, iż osoby chore bardzo często ukrywają swój problem i nie dopuszczają do siebie myśli, iż mogą być chore. Nie wolno lekceważyć już pierwszych objawów choroby, konieczna jest konsultacja lekarska.
 
Wybrane zaburzenia w odżywianiu o podłożu psychologicznym
 
Zaburzenia odżywiania stanowią problem, o którym mówi się coraz częściej. Cały czas analizowane są przyczyny i mechanizm powstawania tych zaburzeń z szczególnym uwzględnieniem przez lekarza nie tylko osobowości pacjenta ale także wpływu czynników społecznych czy środowiskowych. Poniżej przedstawione zostaną wybrane zaburzenia odżywiania o podłożu psychologiczny.
 
Anoreksja, inaczej jadłowstręt psychiczny, występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i dotyka najczęściej młodych osób około 15go roku życia. W zaburzeniu tym pacjent podejmuje wszelkie działania, których celem jest obniżenie, zaniżonej już masy ciała bądź utrzymanie jej na stałym poziomie. Co ważne, nie „docierają” do niego argumenty, iż masa ciała, którą posiada jest za niska w stosunku do jego wzrostu czy wieku (zaburzony zostaje obraz postrzegania własnego ciała).

Pojawiają się także zaburzenia somatyczne, metaboliczne. U anorektyków, zauważalny jest pewien schemat postępowania, w którym pacjent cały czas ogranicza sobie spożywane pokarmy, wprowadza restrykcyjne diety lub wręcz głodzi się, stosuje środki przeczyszczające i moczopędne, wprowadza bardzo wyczerpujące ćwiczenia, cały czas twierdzi, iż jest za gruby.

W konsekwencji czego dochodzi do zaburzeń hormonalnych, problemów z koncentracją i uczeniem się, pacjent ma problemy z silną suchością skóry, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, znacznie obniża się ciśnienie krwi, pojawiają się palpitacje serca, bóle głowy, zaparcia, bladość skóry oraz napięcie i lękliwość. Wraz z rozwojem choroby, organizm zostaje „spustoszony” a osoba chora nie ma siły na
wykonywanie prostych czynności w życiu codziennym. Nie ulega wątpliwości, iż anoreksja wymaga leczenie (włączenie środków farmakologicznych oraz podjęcie psychoterapii). Kluczową rolę odgrywa wsparcie ze strony rodziny oraz najbliższych.

 

fot. pantherstock


 
Bulimia, inaczej żarłoczność psychiczna, występuje najczęściej u ludzi młodych i nastolatek około 19go roku życia. Osoby dotknięte bulimia maja obsesję na punkcie swojego wyglądu, cały czas kontrolują swoją masę ciała, przy jednoczesnym „obżeraniu się”.

Po spożyciu dużej lub bardzo dużej ilości pokarmów, podejmują wszelkie czynności by przeciwdziałać skutkom przyjętego wcześniej pokarmu (np. prowokują wymioty, zaczynają intensywnie ćwiczyć, zażywają środki przeczyszczające, wprowadzają bardzo restrykcyjną dietę przez kolejne dni i inne).

Bulimicy, cały czas boją się, iż ich masa ciała ulegnie wzrostowi (boją się otyłości). Zaburzenie tego typu, prowadzi do silnego spustoszenie organizmu, pojawiają się problemy ze strony układu pokarmowego, oddechowego, krążenia, zaburzenia hormonalne, problemy z zasypianiem, są ciągle zmęczeni, pojawiają się bóle głowy, wymioty, biegunka, zaparcia a nawet napady drgawek. Bulimicy, potrafi bardzo długo ukrywać swój problem.

Nie należy bagatelizować pojawiających się epizodów obżerania się a następnie prób pozbycia się pokarmu z żołądka, konieczna jest konsultacja lekarska i włączenie odpowiedniego dla pacjenta leczenia.         
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Namysłowska I., Psychiatria Dzieci i młodzieży., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
    Jarema M., Rabe-Jabłońska J., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
    Bilikiewicz A., (red.), Kompendium psychiatrii, psychoterapii, medycyny psychosomatycznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze