Zaloguj
Reklama

Wypalenie zawodowe – czym się różni od zwykłego zmęczenia?

Stres w pracy
Fot. Panthermedia
Stres w pracy
(4)

Świat, w którym  żyjemy, dostarcza nam wiele stresu. W pracy z kolei, w której  de facto  spędzamy najwięcej swojego czasu, wszechobecna jest presja. Pracodawca wymaga od nas realizacji celów, dobrych wyników, nienagannego wyglądu czy ciągłego uśmiechu na twarzy. Coraz więcej osób przyznaje się do wypalenia zawodowego, które w 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia formalnie uznała je za zjawisko zawodowe. Czym jest, jak sobie z nim radzić i czym właściwie różni się od stresu i zmęczenia?

Reklama

Pomimo tego, że WHO nie uznaje go jako schorzenia, część naukowców nazywa go chorobą zawodową. Z czego to wynika? Bynajmniej nie tylko z tego, że coraz większa liczba ludzi z całego świata deklaruje jego wystąpienie, ale także z powodu istotnego wpływu na jakość życia i samopoczucie.

Ta sama część badaczy uważa, że niektóre zawody są bardziej narażone na wypalenie zawodowe niż pozostałe. Jakie? Te, które doświadczają wysokiego poziomu stresu, między innymi opieka zdrowotna, praca socjalna, praca policji, nauczanie czy obsługa klienta. Inni specjaliści, którzy zgłosili wysoki poziom wypalenia zawodowego, to prawnicy i pracownicy naukowi.

Czym jest wypalenie zawodowe

Zarówno naukowcy, jak i pracownicy służby zdrowia psychicznego pracują nad stworzeniem definicji wypalenia zawodowego w oparciu o najczęstsze przyczyny i objawy. Jest to syndrom spowodowany nadmiernym i ciągłym stresem w miejscu pracy, którego finalnie nie udało się wyeliminować. Najczęściej objawia się poczuciem wyczerpania, negatywnym odczuciem związanym z pracą oraz przekonaniem, że pracownik nie jest w stanie poradzić sobie z wykonywaniem zadań i tym samym osiągać dobrych wyników.

Według specjalistów zajmujących się sferą neurolingwistyczną i trenerki zdrowia psychicznego – Tanii Diggory  Wypalenie zawodowe można zdefiniować jako utratę znaczenia w pracy w połączeniu z wyczerpaniem psychicznym, emocjonalnym lub fizycznym w wyniku długotrwałego, nierozwiązanego stresu.

Stres czy wypalenie?

Stres jest uczuciem, którego doświadcza każdy z nas i który może dotknąć w absolutnie każdej sytuacji – począwszy od wejścia na szczyt górski, a kończąc na egzaminie na prawo jazdy. Istnieją ponadto różne poziomy stresu, umiarkowany stres w pracy może nawet przynieść pozytywne rezultaty. Jednak utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu – głównego hormonu stresu – wpływa negatywnie na nasze samopoczucie.

Niektóre rodzaje stresu są dobre, ponieważ mogą pomóc zwiększyć motywację osoby, poprawiając jej sprawność umysłową w krótkim okresie. W wypaleniu zawodowym natomiast nie ma nic pozytywnego.

Różnica między wypaleniem a stresem związanym z pracą polega na tym, że staje się on poważnym problemem zdrowotnym  mówi Elizabeth Kirby z University of California w Berkeley.

Kiedy stres zaczyna narastać z upływem czasu i doświadczamy objawów lęku lub niskich nastrojów, może to prowadzić do chronicznego stresu i upośledzenia naszych umiejętności poznawczych. Rozumiem przez to naszą pamięć roboczą, naszą zdolność logicznego myślenia i skutecznego wykonywania zadań nie jest tak ostra, jak zwykle – dodaje Diggory.

fot. panthermedia

Jak sobie z nim radzić?

Przede wszystkim, żeby móc walczyć z wypaleniem zawodowym, a w efekcie sobie z nim poradzić, pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że go doświadczasz. Często niestety nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza, jeśli wypalenie prowadzi do coraz większej izolacji od innych.

 Jednym ze sposobów dotarcia do źródła problemu jest dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi.

Znajdź w pracy kogoś, komu ufasz, i zapytaj, co jest dostępne, na przykład poufny system programu pomocy dla pracowników, wsparcie zdrowia w pracy, a nawet elastyczne możliwości pracy  radzi Kat Hounsell, założycielka organizacji Everyday People.

Następnym, niezwykle ważnym krokiem w przełamywaniu wypalenia zawodowego jest poświęcenie sobie więcej czasu. Należy zadbać zarówno o swój komfort fizyczny, jak i psychiczny. Każda aktywność może być pomocna, o ile jest to coś, co cię zrelaksuje i sprawi, że poczujesz się lepiej.

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Tak więc na początek trzeba dać sobie pozwolenie na wzięcie urlopu i pozwolić sobie na budowanie wewnętrznej siły  radzą specjaliści.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze