Zaloguj
Reklama

Zabieg lub operacja jako sytuacja niezwykle trudna dla dziecka. Jak możemy mu w tym pomóc?

Autorzy: mgr Magdalena Janowska, psycholog kliniczny, Klinika Pediatrii, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach
Zabieg lub operacja jako sytuacja niezwykle trudna dla dziecka. Jak możemy mu w tym pomóc?
Fot. ojoimages
(5)

Jak wspierać dziecko, które ma mieć zabieg operacyjny? Analiza sytuacji z punktu widzenia psychologa klinicznego.

Reklama

- Trzeba dokonać zabiegu.. – te słowa wypowiedziane przez lekarza spadają na nas zazwyczaj „ jak grom z jasnego nieba”. Nie słyszymy wtedy często dalszych słów, że to np. drobny zabieg czy krótka narkoza. Nic do nas wtedy nie dociera, myślimy w kategoriach: moje dziecko – operacja – narkoza – ból...

W takiej sytuacji po pierwsze trzeba nam choć odrobiny spokoju, by umieć usłyszeć (nie tylko wysłuchać!) co ma nam do powiedzenia lekarz. Dobrze zatem w takiej sytuacji być jeszcze z kimś np. drugim rodzicem dziecka, przyjaciółką, co daje większe szanse na przyswojenie większej ilości informacji. Szczególnie istotne jest to w przypadku, gdy wiemy, ze możemy bardzo emocjonalnie zareagować, nie słysząc, co naprawdę mówi lekarz.

Zanim powiemy dziecku o zaplanowanej operacji czy zabiegu, sami zbierzmy jak najwięcej informacji (np. jak długo przewidywany jest pobyt dziecka w szpitalu, czy rodzic będzie mógł być z nim podczas całego pobytu na oddziale). Oczywiście nie możemy obiecywać małemu pacjentowi czegoś, dopóki nie będziemy mieć pewności (!) Dobrze jest poznać wcześniej miejsce, gdzie nasz maluch będzie operowany, by móc przekazać mu jak najwięcej informacji.

Niezmiernie ważne jest przypomnienie małych pacjentom że lekarze pracują w białych fartuchach i osłuchują dzieci za pomocą słuchawek, oglądają gardło za pomocą szpatułki, itp... Pomocny w tej kwestii może się okazać zestaw „mały lekarz”, albo prawdziwy sprzęt medyczny. Dziecko wypróbowuje go wtedy na misiach, lalkach, rodzinie a w końcu na samym sobie, tym samym pozbywając się lęku przed „zimnym, dziwnym narzędziem” - np. w przypadku słuchawek.

Należy pozwolić dziecku wziąć do szpitala swoja ukochaną maskotkę a także zadbać, by miało ze sobą jakieś gry, kredki, kartki, które będą bardzo pomocne w zapełnieniu dłużącego się czasu przed zabiegiem i operacją. Z kolei po zabiegu - gdy maluch nie może jeszcze wstać - bardzo przydatne okazują się bajki na płytach czy kastetach, pozwalające odprężyć się i przetrwać ten trudny dla dziecka czas.

Większość dzieci zanim pójdzie na określone badanie, chciałoby coś o nim wiedzieć. Nawet drobna wiedza pozwala im poczuć się wtedy bezpieczniej. Jeśli sami nie wiemy jak wygląda badanie, można poprosić lekarza, by opisał je dziecku.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Forum Pediatryczne

Reklama
(5)
Komentarze