Zaloguj
Reklama

Zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD) po wypadkach komunikacyjnych

Autorzy: dr n. med. Agnieszka Popiel
Zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD) po wypadkach komunikacyjnych
Fot. ojoimages
(4)

Ocenia się, że w krajach europejskich wypadki drogowe są szóstą z najczęstszych przyczyną inwalidztwa i trzynastą spośród najczęstszych przyczyną śmierci.

Niektóre badania wykazują ponadto, że niemal u jednej piątej ofiar wypadków można zdiagnozować ostrą reakcję stresową, zaś jedna czwarta wykazuje problemy psychiczne w okresie roku od zdarzenia.

Według danych brytyjskich i amerykańskich, ze względu na liczbę wypadków drogowych – właśnie wypadki komunikacyjne są najczęstszą przyczyną zaburzenia stresowego pourazowego (PTSD = ang. postraumatic stress disorder). W Polsce takie badania nie były dotychczas prowadzone.

Reklama
  • Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do roku 2020 wypadki drogowe staną się najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci.
  • Dane Komendy Głównej Policji za rok 2007:
    • Liczba wypadków 49536
    • Ofiary śmiertelne 5583/ osoby ranne 63 224
    • Kolizje drogowe 386934


Ocenia się, że w krajach europejskich wypadki drogowe są szóstą z najczęstszych przyczyną inwalidztwa i trzynastą spośród najczęstszych przyczyną śmierci. Niektóre badania wykazują ponadto, że niemal u jednej piątej ofiar wypadków można zdiagnozować ostrą reakcję stresową, zaś jedna czwarta wykazuje problemy psychiczne w okresie roku od zdarzenia. Według danych brytyjskich i amerykańskich, ze względu na liczbę wypadków drogowych – właśnie wypadki komunikacyjne są najczęstszą przyczyną zaburzenia stresowego pourazowego. W Polsce takie badania nie były dotychczas prowadzone.

W Polsce – wraz z postępującym od wielu lat rozwojem motoryzacji – częstość wypadków drogowych osiągnęła wręcz apokaliptyczny rozmiar.

fot. pantherstock

Część osób, które po przeżyciu wypadku komunikacyjnego nie odniosły poważnych obrażeń somatycznych, albo ich stan somatyczny znacząco poprawił się ma nadal trudność w powrocie do funkcjonowania porównywalnego z tym sprzed wypadku, ze względu na nasilone problemy emocjonalne. Często problemy te obejmują zespół objawów układających się w PTSD (postraumatic stress disorder) - zaburzenie stresowe pourazowe. Koszty indywidualne (znaczny stopień dyskomfortu, cierpienia i upośledzenia funkcjonowania wynikający z objawów zaburzenia) i społeczne (zaburzenia relacji interpersonalnych, obniżenie sprawności funkcjonowania zawodowego, współchorobowość, zwolnienia lekarskie) zaburzenia stresowego pourazowego uzasadniają podjęcie wszelkich prób oddziaływań leczniczych.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze