Zaloguj
Reklama

Zespół Leczenia Środowiskowego – czym się zajmuje, jakie zaburzenia leczy?

Autorzy: Anna Góra - psycholog, absolwentka dziennikarstwa UW. Autorka i wydawca kalendarza "Ciało Umysł Dusza" 2015. Stażystka Zespołu Leczenia Środowiskowego szpitala w Tworkach.
Zespół lekarzy podczas obchodzu w szpitalu
Fot. medforum
Zespół lekarzy podczas obchodzu w szpitalu
(0)

Leczenie środowiskowe jest stosunkowo nowym modelem postępowania przy przewlekłych zaburzeniach psychicznych.

Reklama

Choć w Polsce dostępny jest już od kilku dekad, wciąż wielu pacjentów i ich bliskich nie wie, że można skorzystać z takiej formy pomocy. Tymczasem jest to leczenie przez wielu ekspertów uważane za najbardziej korzystne - dla chorych, ich procesu zdrowienia oraz rodzin.Istotą leczenia środowiskowego jest oferowanie pacjentom wsparcia w warunkach ich codziennego funkcjonowania.

Pacjenci zespołów leczenia środowiskowego znajdują się pod fachową, kompleksową opieką, obejmującą pomoc psychiatryczną, psychologiczną oraz pielęgniarską. Usługi świadczone są ambulatoryjnie, na terenie szpitali (będącymi najczęściej oferentami pomocy), jak również w domach pacjentów. Otwiera to możliwość leczenia psychiatrycznego osobom mającym problemy z poruszaniem się. Praca zespołowa pozwala na uważne obserwowanie stanu zdrowia, często zmniejszając tym samym liczbę koniecznych hospitalizacji. Wsparciem objęte są również rodziny osób chorych, co dodatkowo wspomaga procesy zdrowienia pacjentów.


fot. panthermedia

Poza opieką psychiatryczną i psychologiczną zespoły pomagają swoim podopiecznym w funkcjonowaniu w lokalnych społecznościach, zachęcając do aktywności i rozwijania swojego potencjału. W ramach opieki środowiskowej pacjenci mogą korzystać z oferty warsztatów terapii zajęciowej, klubów pacjenta, ośrodków wsparcia. Wszystko to sprawia, że opieka środowiskowa znacznie wykracza poza standardowo oferowaną pomoc, odciążając jednocześnie rodziny i bliskich osób chorujących. Zespoły środowiskowe najczęściej opiekują się osobami chorującymi przewlekle, m.in. na schizofrenię, zaburzenia afektywne (depresję, chorobę dwubiegunową, manię).

Reklama
(0)
Komentarze