Zaloguj
Reklama

Zespół Münchhausena: przyczyny, objawy, leczenie

Badanie pacjenta
Fot. Panthermedia
Badanie pacjenta
(4)

Zespół Münchhausena to zaburzenie psychiczne, w którym pacjent sam wywołuje u siebie objawy chorobowe tylko po to, aby zajęli się nim lekarze. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest to poważny problem – doprowadzić on może do tego, że pacjent zupełnie bez potrzeby będzie miał wykonywane różne badania, ale i czasami mogą u niego być przeprowadzane nawet zabiegi chirurgiczne. Po czym więc rozpoznać, że pacjent cierpi właśnie na zespół Münchhausena i jak przebiega leczenie tego problemu?

Reklama

Już na etapie samego tylko początku edukacji przyszłych lekarzy podkreślane jest im m.in. to, że różne schorzenia, które występują u pacjentów, nierzadko przebiegają nieco odmiennie niż według ich książkowych opisów. Każdy człowiek jest w końcu inny i u dwóch osób z tą samą chorobą jej przebieg może być znacząco różny. Czasami jednak objawy pacjenta mogą wręcz aż za bardzo pasować do jakiejś jednostki, w innej sytuacji chory może zaś przejawiać tak różne dolegliwości, że ciężko będzie w ogóle przypasować je do jakiejkolwiek znanej choroby. Obie z wymienionych sytuacji mogą być spotykane u osób z zaburzeniem psychicznym, którym jest zespół Münchhausena.

Zespół Münchhausena: co to jest?

Zespół Münchhausena zaliczany jest do zaburzeń pozorowanych. Problem ten został tak nazwany w 1951 roku przez Richarda Ashera – nazwa pochodzi od nazwiska barona von Münchhausena, który znany był z opowiadania wyjątkowo barwnych opowieści dotyczących wydarzeń, w których rzekomo brał udział.

Najogólniej mówiąc, zespół Münchhausena polega na tym, że pacjent – celowo i świadomie – wywołuje u siebie objawy chorobowe po to, aby zostać otoczonym opieką medyczną. Pierwsze skojarzenie, które się tutaj zapewne nasuwa, jest takie, że ludzie z tą jednostką robią to po to, by uzyskać jakieś korzyści – np. zwolnienie lekarskie czy jakiś zasiłek. Tak jednak nie jest – w przypadku zespołu Münchhausena objawy prowokowane są w celu uzyskania zainteresowania i opieki personelu medycznego.

Wyróżnia się 2 rodzaje zespołu Münchhausena. Typowa postać tych zaburzeń polega na tym, że pacjent wywołuje objawy u samego siebie. W przypadku drugiego rodzaju problemu – zastępczego zespołu Münchhausena – dolegliwości prowokowane są przez osobę z zaburzeniami psychicznymi, ale u innego człowieka (zazwyczaj problem dotyczy matek, które wywołują objawy chorobowe u swoich małych dzieci).

Przyczyny zespołu Münchhausena

Do tej pory nie udało się jednoznacznie stwierdzić, co może być przyczyną zespołu Münchhausena. Podejrzewa się, że związek z tym zaburzeniem psychicznym mogą mieć różne problemy z dzieciństwa – np. nadużycia seksualne lub brak troski ze strony rodziców. Z zespołem Münchhausena powiązywane są również niektóre zaburzenia osobowości, m.in. zaburzenia narcystyczne czy borderline.

Zespół Münchhausena rozwinąć się może w różnym wieku, zauważalne jednak jest to, że w przypadku kobiet najczęściej spotykany jest on u pacjentek mających pomiędzy 20 a 40 lat, z kolei u mężczyzn rozwija się on zwykle pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

Jakie są objawy zespołu Münchhausena?

Pacjenci z zespołem Münchhausena mogą prezentować bardzo różnego typu odchylenia. Zdarza się np., że zgłaszają się oni do lekarza z objawami krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, a tak naprawdę może to wynikać z tego, że wywołali oni u siebie krwawienie z nosa czy też spożyli zwierzęcą krew, którą później – po sprowokowaniu – zwymiotowali. Inną możliwą sytuacją jest ta, gdzie pacjent celowo połyka jakiś przedmiot po to, aby uszkodził on u niego przewód pokarmowy i aby przez to konieczne było wykonanie jakiejś operacji.

Zdarza się również i tak, że pacjent celowo doprowadza do zakażenia istniejących u niego ran. Osoba z zespołem Münchhausena może i zażywać zupełnie nieodpowiednie dla niej leki, co doprowadzi do wystąpienia różnych problemów zdrowotnych. Zakres działań, które mogą podejmować pacjenci z tym zaburzeniem psychicznym, jest naprawdę szeroki – a wszystko to po to, aby wywołać u siebie różne objawy i trafić pod opiekę lekarzy.

fot. panthermedia

Typowo podawane przez osoby z zespołem Münchhausena objawy dotyczą różnych zaburzeń somatycznych, zdarza się jednak i tak, że pacjent zgłasza problemy natury psychiatrycznej, np. podaje, że widzi on nietypowe rzeczy czy też skarży się na to, że słyszy jakieś głosy.

W przypadku zaś zastępczego zespołu Münchhausena osoba wywołująca objawy u innego człowieka może to czynić np. poprzez celowe podtruwanie go, głodzenie czy nawet… duszenie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze