Zaloguj
Reklama

Zespół smakosza (zespół Gourmand): co to jest?

Zespół smakosza (zespół Gourmand): co to jest?
Fot. shutterstock
(4)

Zespół smakosza to jednostka dość tajemnicza – dotychczas wystąpiła ona u zaledwie kilkudziesięciu osób. Problem związany jest z pojawianiem się u pacjentów specyficznych preferencji żywieniowych. Choć obecnie ciężko jest stwierdzić, czy zespół smakosza w ogóle jest chorobą, to jednak budzi on zainteresowanie z tego względu, że jego wystąpienie może doprowadzić nawet do całkowitej zmiany życia pacjentów.

Reklama

Jakie są przyczyny zespołu smakosza?

U pacjentów, u których do tej pory odnotowano wystąpienie zespołu smakosza, zauważano pewne podobieństwa. Otóż u tych osób, przed wystąpieniem zmiany preferencji żywieniowych, dochodziło do wystąpienia różnych zdarzeń, których skutkiem były uszkodzenia w przedniej części prawej półkuli mózgu, a dokładniej w obrębie płata czołowego. Wystąpienie takich uszkodzeń, doprowadzających do rozwoju zespołu Gourmand, spowodowane może być różnymi zdarzeniami. Dochodzić do nich może przez przebycie urazu głowy, wstrząśnienia mózgu czy wskutek rozwinięcia się nowotworu w okolicy przedniej części mózgowia.

Sam fakt, że zespół smakosza pojawiać się może po uszkodzeniu specyficznego rejonu mózgowia, nie tłumaczy w żaden sposób tego, dlaczego zachowanie pacjentów ulega zmianie.
W tej sprawie naukowcy do tej pory są tak naprawdę bezradni. Podejrzewane jest, że wpływ na pojawianie się zespołu smakosza mają uszkodzenia takich struktur układu nerwowego, jak ośrodki korowe, jądra podstawy czy elementy układu limbicznego, jaki jest jednak dokładny patomechanizm pojawiających się w przebiegu zespołu zjawisk – tego po prostu nie wiadomo.

Czy zespół smakosza można (lub trzeba) leczyć?

Zasadniczo ciężko jest ocenić, czy pacjenci z zespołem smakosza... w ogóle wymagają leczenia. W końcu dochodzi u nich do zmiany ich preferencji żywieniowych, ale – co ciekawe – zazwyczaj u tych osób nie pojawiają się inne zaburzenia związane z odżywianiem, takie jak chociażby przyrost masy ciała.


fot. panthermedia

Teoretycznie można by spojrzeć na zmianę preferencji żywieniowych jako na zjawisko całkowicie nieszkodliwe. Z drugiej jednak strony, nie ma co się oszukiwać – wyszukane jedzenie zazwyczaj nie jest tanie. Pacjenci z zespołem smakosza mogą jednak – czasami nawet obsesyjnie – dążyć do spożywania tylko wyrafinowanych pokarmów, co może negatywnie odbijać się na stanie ich finansów. To prowadzić może do różnych trudności w życiu rodzinnym (zachowania bliskiego mogą być w końcu całkowicie niezrozumiałe dla członków jego rodziny), oprócz tego zmiana preferencji żywieniowych może być po prostu przyczyną problemów finansowych. Spotkać się można również z tym, że u pacjentów pojawia się drażliwość czy lęk związany z tym, że nie mogą oni spożywać takich pokarmów, jakich by to oni chcieli.

Patrząc na powyżej opisane zjawiska, można by przyznać, że rzeczywiście – pacjentom z zespołem smakosza leczenie mogłoby być przydatne. Tak naprawdę obecnie medycyna najzwyczajniej w świecie nie wie, jaką terapię takowym pacjentom można by zaproponować. Nie są przecież znane dokładne przyczyny zespołu smakosza, dlatego też ciężko byłoby opracować terapię, która likwidowałaby występujące u pacjentów zaburzenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze