Zaloguj
Reklama

Zespół Wernickego-Korsakowa

Współautorzy: Zaburzenia w obrębie układu nerwowego związane ze spożywaniem alkoholu, Przewodnik lekarski 2002, 5, 5, 17-26
Szpital
Fot. Panthermedia
Szpital
(4)

Zespół Korsakowa jest to zwykle gwałtownie pojawiający się zestaw objawów neurologicznych i psychiatrycznych, w którym dominują zaburzenia pamięci, głównie zapamiętywania nowych informacji.

Reklama

Problemem jest także odtwarzanie już utrwalonych informacji i przeżytych zdarzeń.

Przyczyny zespołu Wernickego - Korsakowa

Zespół powstaje na tle niedoboru witaminy B1 (tiaminy). Jej dobowe zapotrzebowanie wynosi około 1,5-3 mg. Zwykle niedostateczne ilości tej witaminy w organizmie powstają w chorobie alkoholowej, przewlekłych wymiotach, chorobach przewodu pokarmowego obniżających wchłanianie składników odżywczych, długim odżywianiu pozajelitowym, jadłowstręcie psychicznym i AIDS.

Objawy

Objawy neurologiczne zwane są encefalopatią Wernickego, natomiast psychitaryczne – zespołem amnestycznym Korskakowa.

Wśród objawów neurologicznych wymienia się:

  • zaburzenia ruchu gałek ocznych,
  • nierówność źrenic,
  • brak reakcji na światło,
  • problemy z chodzeniem
  • niezborność ruchów.

Dodatkowo towarzyszyć im mogą objawy uszkodzenia nerwów obwodowych, zmiany skórne, zaczerwienie błon śluzowych i zaburzenia funkcjonowania wątroby.
U pacjentów, w których choroba powstała w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu, pojawia się zespół abstynencyjny.
 fot. pantherstock
 

Zespół amnestyczny Korsakowa, jako psychiatryczna komponenta odznacza się zaburzeniami pamięci świeżej oraz problemami z przypominaniem sobie wydarzeń dawniejszych. Na początku choroby występują konfabulacje jako kompensacja defektu pamięciowego. Nastrój chorych często jest podwyższony.

Oprócz charakterystycznego zaburzenia pamięci obserwowany jest także problem z percepcją przestrzenną i myśleniem abstrakcyjnym. Przytomność, rozumienie i wykonywanie poleceń jest w pełni zachowane, oprócz przypadków, w których pojawiła się niepamięć całkowita.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze