Zaloguj
Reklama

Zjadanie włosów (trichofagia)-definicja, objawy i przyczyny zjadania włosów

Problemy z włosami
Fot. ojoimages
Problemy z włosami
(4)

Trichofagia (zjadanie włosów), jest chorobą, która polega na przeżuwaniu i zjadaniu całych włosów bądź cebulek włosowych a także ich przygryzaniu z połknięciem. Jest to przypadłość, która dotyczy dużej grupy pacjentów z trichotillomanią.

Reklama

Jest to temat bardzo trudny i wstydliwy dla pacjenta. W przypadku trichotillomanii połączonej z trichofagią włosy są najpierw wyrywane (po wcześniejszej zabawie włosami, ich zwijaniu, skręcaniu itp.) po czym zjadane. Pacjenci potrafią także zjadać tylko określone włosy (np. o określonej strukturze), skórki, strupki i inne pozostałości. Choroba ta przez wiele lat może zostać nie odkryta, gdyż pacjent ukrywa swój problem. Dotyka ona zarówno kobiet jak i mężczyzn. Znajdujące się w żołądku włosy mogą prowadzić do  poważnych problemów z pobieraniem i trawieniem pokarmu. Zdarza się tak, że kula włosów musi zostać usunięta operacyjnie.
 
 
Kiedy najczęściej dochodzi do wyrywania włosów?
Wielu osobą, trichofagia, nie ”mieści się w głowie”, nie rozumieją oni bowiem, iż jest to zwykły, możliwy do opanowania nawyk, który można przerwać w każdej chwili. Pacjent odczuwa konieczność, bawienia się włosami, ich zwijania, kręcenia, obskubywania a następnie zjadania. Dla wielu osób jest to bardzo obrzydliwe! Kontrola tego zachowania jest bardzo trudna. Pacjent stara się ukrywać swój problem.

Sytuacje, w których najczęściej dochodzi do procesu zabawy i następnie zjadania włosa. Proces ten pojawia się w takich sytuacjach jak:

 • silny stres
 • nuda
 • zmęczenie
 • bierny odpoczynek (np. na kanapie)
 • podczas czytania książki
 • podczas czytania książki, nauki
 • gdy chcemy wyładować negatywne emocje i inne


Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta.
 
Czemu ma służyć zjadanie włosów?
 
Trichofagia, zgodnie z informacją przedstawioną przez pacjentów, służy zmniejszeniu lęku, napięcia emocjonalnego, pozbyciu się gniewu i złości czy wyciszeniu się. Dla niektórych pacjentów jest także formą kontrolowania swojego życia (zachowania, reagowania na określone sytuacje czy osoby). Może także pełnić funkcję karania się za pewnego rodzaju zachowania. Wiele osób zjada włosy w sytuacji gdy się nudzą bądź zajmują czynnościami nie wymagającymi ani aktywności fizycznej ani psychicznej.
 
Do czego może doprowadzić zjadanie włosów?
 
Zjadanie włosów, z czasem prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia i wyglądu zewnętrznego pacjenta. Bardzo często pojawiają się problemy ze strony układu pokarmowego (niestrawności, problemy z wypróżnianiem, uczucie pełności w  żołądku, nudności).

Kulka włosów (trichobezor), znajdująca się w żołądku, prowadzi do zablokowania miejsca pomiędzy żołądkiem a jelitami a także zajmuje znaczną część przestrzeni w żołądku. Objawami towarzyszącymi obecności kuli włosów w żołądku są m.in.: bóle brzucha, wymioty, zmęczenie, spadek wagi ciała oraz utrata apetytu. Usuwana jest ona za pomocą środków przeczyszczających bądź podczas zabiegu operacyjnego.    
 
Trichofagia dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, nie powinno się bagatelizować już pierwszych epizodów związanych ze zjadaniem włosów. Konieczna jest konsultacja lekarska a następnie włącznie stosownego leczenie i terapii.  
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Namysłowska I., Psychiatria Dzieci i młodzieży., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  Jarema M., Rabe-Jabłońska J., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  Bilikiewicz A., (red.), Kompendium psychiatrii, psychoterapii, medycyny psychosomatycznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  Freud S., Histeria i lęk, Wydawnictwo KR, Warszawa 2001.
  Kępiński A., Lęk, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002.

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze