Zaloguj
Reklama

Życie niewolnika natręctw

Autorzy: Marcin Rokita
Choroba
Fot. ojoimages
Choroba
(5)

Każdy z nas ma przyzwyczajenia, natręctwa lub odczuwa przymus zrobienia konkretnej czynności. Problem pojawia się wtedy, gdy zachowania te zaczynają rządzić naszym życiem

Reklama

Czym jest nerwica natręctw?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne  (ang. obsessive-compulsive disorder, OCD) zwane również nerwicą natręctw lub zespołem anankastycznym należą do zaburzeń psychicznych z grupy zaburzeń lękowych. Polegają na występowaniu u chorego natrętnych, obsesyjnych (kompulsywnych) myśli i/lub zachowań przymusowych (kompulsywnych) czyli tzw. rytuałów jak np. kilkukrotne powtarzanie tych samych czynności, przymus częstego mycia rąk, czyszczenia ubrań lub otaczających przedmiotów.. Poprawianie nierówno ułożonych rzeczy, nie stawianie stóp na liniach dzielących płyty chodnikowe itp.

Wykonywanie tych rytuałów zmniejsza niepokój chorego, jednocześnie zdają oni sobie sprawę z tego, że są one pozbawione sensu co wzmaga u nich lęk, niepokój oraz poczucie winy z powodu swojego nienormalnego zachowania, a to z kolei podgłębia natręctwa.

Fot. ojoimages

Objawy i leczenie

Pierwsze objawy występują zwykle w okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości . Prawie połowa wszystkich przypadków zaczyna się w dzieciństwie, a rzadko spotyka się osobę z początkiem objawów po 35 roku życia . U dorosłych nerwica natręctw dotyka w równym stopniu zarówno kobiety jak i mężczyzn. OCD uderza ludzi z różnych środowisk i na wszystkich poziomach edukacji. Czynniki, które predysponują do rozwoju OCD nie zostały zidentyfikowane, jednak przyczyną zaburzeń mogą być traumatyczne przeżycia lub powtarzające się sytuacje stresowe. Pewne cechy charakteru np. staranność, perfekcjonizm i metodyczność mogą predysponować do zachowań obsesyjnych.

W nerwicy stosuje sie leczenie farmaceutyczne i/lub psychoterapię, jednakże wymagają one czasu oraz wysiłku i motywacji pacjenta. Podczas terapii pacjent stopniowo stawia czoło sytuacjom wywołującym lęk przy jednoczesnym powstrzymywaniu się od zachowań kompulsywnych (zapobieganie reakcji), dzięki czemu z czasem dochodzi do zaniku lęku.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze