Zaloguj
Reklama

Życie psychiczne – nasza codzienność

Autorzy: Anna Szewczyk, zdjęcia: ojoimages
Smutek, załamanie, depresja
Fot. ojoimages
Smutek, załamanie, depresja
(5)

Życie nasze  nie składa się tylko ze zwykłej  codzienności,  lecz  także na wiedzy o  tym  co nas  otacza. Często ludzie  chorzy  zadają  sobie pytania: Dlaczego to ja zachorowałam? Na to pytanie z  reguły  nie ma takiej dogłębnej  odpowiedzi, ponieważ nikt nie  zastanawia  się nad  sensem istnienia swojej  choroby psychicznej. Jeżeli  wiedza jest  zbyt ogólna to, aby ją zaspokoić  musi człowiek przygotować się psychicznie na zmiany jakie w nim zachodzą.

Reklama

Zdrowie stanowi najważniejszy stan  sprawności fizycznej, psychicznej, społecznej.

Nie zapomniano również za  granicą o Światowym Zdrowiu  Psychicznym. Organizowane są kongresy, które są  wsparte poprzez Organizację Światową  Federację Zdrowia Psychicznego, które współpracują z Towarzystwem Psychiatrycznym i Towarzystwem Profilaktyki i Psychiatrii. Istotne jest dla krajów  spoza granic Polski zdrowie, gdyż  jak każdy człowiek ważne są przyczyny i  dlaczego tak się dzieje, że zamiast zdrowego narodu posiadamy coraz większą liczbę  osób chorujących na choroby, które w ostatnim  czasie zapoczątkowały rozwój chorób psychicznych.

Wielu  specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego prowadzi zajęcia, terapie i próbują naprawić tę cząstkę człowieka, która posiada stan zdrowia nienajlepszy.

Jeśli  chodzi o Polskę to w naszym  kraju  są  większe możliwości leczenia zdrowia,  poznania chorób i właściwości  chorób psychicznych. Posiadamy  wielu specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego.

W Polsce organizowany jest Ogólnopolski Program Zmiany  Postaw wobec  Psychiatrii „Odnaleźć siebie”, który ma  charakter edukacyjny. Gdyby właściwie nie  ten program nie  istniałaby szansa na 100%  wyleczenie poprzez przełamywanie  barier związanych z  leczeniem zaburzeń psychicznych.

  

Główną przyczyną, która dała  początek istnieniu  chorobie psychicznej to życie w ciągłym stresie. Np. obawa  przed  utratą pracy, brak czasu  dla rodziny.

Z chorobą psychiczną nie żyje się łatwo, ponieważ  stanowi ona  zagrożenie dla większości osób, które  mają styczność życia z takimi ludźmi .

Istotne jest aby uczyć  się życia w społeczeństwie i  przede  wszystkim  nie dawać  poznać po sobie, że ta  choroba nam towarzyszy w życiu codziennym.

Uważam, że stan psychiczny wielu  ludzi byłby  lepszy, gdyby nie żyli w ciągłym strachu o niepewność  jutra .

W momencie kiedy zaniedbywany jest  stan  zdrowia psychicznego to  widoczny  jest  od razu nawrót  choroby. Najczęstszą przyczyną jest niedopilnowanie przez osoby najbliższe, istnieje  zagrożenie braku  zaufania do siebie, winimy się za wszystko co zrobiliśmy, mamy  częste myśli  o  samobójstwie, występuje często brak  apetytu, brak chęci  do życia, nie mamy chęci do  rozmów.

 Aby życie miało  sens trzeba nauczyć się  cieszyć  się każdą chwilą,  drobnostką w  momencie kiedy chcemy  osiągnąć dany  cel.

Reklama
(5)
Komentarze