Zaloguj
Reklama

Bezsenność

Przeglądaj w kategorii Bezsenność:
Reklama

Bezsenność, zaburzenia snu, sen przerywany towarzyszą wielu chorobom somatycznym i psychicznym. Mogę polegać na problemach z zasypianiem, częstemu wybudzaniu się ze snu w środku nocy, wczesnemu budzeniu się na kilka godzin przed planowaną godziną wstania z łóżka.

Część osób skarży się na koszmary, straszne sny, z których budzą się w dużym lęku i zlani potem. Tak sen nie daje regeneracji. Potem człowiek cały dzień chodzi śpiący, nie może się skupić, najchętniej by zasnął gdziekolwiek. Ale następnej nocy znów nie może spać. Nie może zasnąć lub budzi się za wcześnie. Brak snu bardzo istotnie wpływa na funkcjonowanie człowieka. Jest mniej wydolny i efektywny w pracy i w domu.

W przypadku zaburzenia snu, najpierw trzeba czy przyczyną nie są styl życia, za dużo jedzenia lub ćwiczeń wieczorem. Warto przeczytać “Dobre rady na dobry sen”. Jeśli to nie spowoduje poprawy, należy rozważyć, że brak snu jest objawem choroby somatycznej lub psychicznej (np. depresji) i jeśli diagnoza się potwierdzi, należy zacząć leczyć tę chorobę.

W zaburzeniach snu stosuje się leki. Część jest dostępna bez recepty. np. melatonina, ale wiele wymaga recepty. Leki nasenne na receptę to głównie bnzodiazepiny (np. estazolam, midazolam - dormicum, diazepam - relanium czy temazepam - signopam) oraz nowsze leki “na Z”: zolpidem (stilnox, nasen), zopiklon (imovane, senzop, dobroson), zaleplon (morfeo). Należy pamiętać, że leki nasenne uzależniają. Nie można ich stosować dłużej niż 4 tygodnie. Jeśli po odstawieniu brak snu lub inne zaburzenie snu nadal będą trwać, należy zwrócić się do lekarza psychiatry.