Bezsenność
Zaburzenia snu i ich wpływ na wartość ciśnienia tętniczego krwi
O tym, że z różnymi dotyczącymi snu problemami związane jest zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, wspomina się już od dłuższego czasu – jako przykład można tutaj podać to, że nasiloną możliwość wystąpienia schorzeń kardiologicznych mają pacjenci z zespołem obturacyjnego bezdechu sennego. W ostatnim czasie naukowcy z University of Arizona przyglądali się z kolei temu, czy i jaki wpływ na wartość ciśnienia tętniczego ma zła jakość snu.
Wpływ witaminy B6 na nasze sny
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Australii sugerują, że odpowiednia ilość witaminy B6 w organizmie poprawia zdolność zapamiętywania naszych snów.
Sztuczne światło powoduje nadwagę?
Sztuczne światło pogrubia kobiety. A precyzując – zdaniem naukowców z National Institutes of Health – spanie przy włączonym telewizorze lub świetle może być czynnikiem powodującym przybieranie na wadze.
Sen chroni przed chorobami serca!
Naukowcy przeprowadzili badanie sugerujące, że dobry sen w nocy chroni przed chorobami serca. W badaniach na myszach odkryli oni nieznany wcześniej mechanizm pomiędzy mózgiem, szpikiem kostnym i naczyniami krwionośnymi, który wydaje się chronić przed rozwojem miażdżycy lub stwardnieniem tętnic – ale tylko wtedy, gdy sen jest zdrowy.
- Reklama
Wyraziste, pełne akcji, ale i niepokojące sny - co sprawia, że pojawiają się one u niektórych ludzi?
Tak jak jedni ludzie w ogóle nie pamiętają tego, o czym śnią, tak inni opowiadają o swoich żywych, bardzo barwnych snach. Zasadniczo to, w jaki sposób śnimy, jest swego rodzaju cechą osobniczą, wyróżnia się jednak pewne czynniki, które mogą sprzyjać pojawianiu się u nas wyjątkowo barwnych marzeń sennych. Takowymi bywają m.in. deprywacja snu oraz stres, zdarza się jednak i tak, że rozbudowane sny pojawiają się w związku z zażywaniem różnych leków czy… ciążą.
Śmiertelna rodzinna bezsenność
Śmiertelna rodzinna bezsenność (Fatal Familial Insomnia – FFI) to rzadka (1/1000000/rok), genetycznie uwarunkowana choroba degeneracyjna mózgu. Zaliczana jest do encefalopatii powodowanej przez priony, czyli nieprawidłowe białka, które odkładają się i kumulują w tkance mózgowej. Do chorób o podobnym podłożu należy znana nieco bardziej choroba Creutzfeldta-Jakoba, potocznie nazywana chorobą szalonych krów.
Regularność w zakresie zasypiania i wstawania może chronić przed różnymi chorobami
Przesypianie niezbędnej w ciągu doby ilości godzin zapewnia nam nie tylko poczucie wypoczynku, ale i korzystnie wpływa na nasze zdrowie – w niejednym już badaniu dowodzono w końcu, że sen jest zwyczajnie niezbędny do utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej. W ostatnim czasie specjaliści z amerykańskiego National Heart, Lung, and Blood Institute przyglądali się temu, jaka istnieje zależność pomiędzy nieregularnościami w sypianiu a ryzykiem różnych problemów zdrowotnych, takich jak m.in. nadciśnienie tętnicze, otyłość oraz hipercholesterolemia.
Jaka jest zależność pomiędzy zaburzeniami snu a naszymi emocjami?
Zapewne każdemu z nas zdarzały się dni, kiedy to po bezsennej nocy bywaliśmy raczej niezbyt przychylnie nastawieni do otaczającego nas świata. Zasadniczo nie budzi to niczyjego zdziwienia – w końcu sen jest nam potrzebny, aby wypocząć, w związku z czym przy jego deficycie możemy po prostu czuć się nie najlepiej. O wpływie bezsenności na stan zdrowia wiadomo już wiele, przyjrzeć się jednak temu, jaki może być jej związek z odczuwanymi emocjami, postanowili specjaliści ze szwedzkiego Karolinska Institutet.
Wpływ sztucznego oświetlenia na problemy ze snem
Sztuczne nocne oświetlenie jest coraz częściej uznawane za formę zanieczyszczenia środowiska. Nadmierna ekspozycja na to światło wiąże się z szeregiem szkodliwych skutków dla zdrowia ludzkiego. Naukowcy z z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego przeprowadzili badanie, które miało na celu ocenę ewentualnego związku pomiędzy oświetleniem nocnym a bezsennością u osób starszych, mierzonym na podstawie recept na leki nasenne.
Oglądanie telewizji wpływa niekorzystnie na sen dziecka
Według nowych badań przeprowadzonych przez University of Massachusetts Amherst dzieci w wieku przedszkolnym, które oglądają telewizję dłużej niż godzinę w ciągu dnia, śpią znacznie mniej od tych, które spędzają czas w inny sposób.
- Reklama
Sypiać nago? Dlaczego nie!
Około 1/3 dorosłych osób deklaruje, że sypia nago. Jak się okazuje, ma to niemały wpływ na zdrowie. W poniższym artykule zostaną przedstawione najważniejsze, ale też najbardziej niespodziewane zalety sypiania bez piżamy.
Sen niweluje stres dnia poprzedniego
Naukowcy z Netherlands Institute for Neuroscience (NIN) wysnuli tezę, która mówi, że zaburzenia snu mogą mieć negatywny wpływ na zmniejszenie stresu. Jak twierdzą badacze – dobry i zdrowy sen umożliwia łagodzenie przykrych wspomnień i pozbycie się napięć emocjonalnych.
Fazy snu – czy warto je znać?
Sen człowieka składa się z 3 faz snu NREM oraz następującej po nich fazy snu REM. Całość cyklu trwa około 1,5 godziny i powtarza się po sobie.
7 zasad perfekcyjnej higieny snu
Higiena snu to zbiór czynności wykonywanych i warunków panujących w naszej sypialni, które prowadzą do poprawienia jakości snu i tym samym do lepszego, efektywniejszego wypoczynku.
Pięć obliczy bezsenności
Bezsenność dotyka około dziesięć procent populacji. Główne objawy obejmują trudności z zasypianiem, jednak pomimo podobnych oznak choroby reakcja na leczenie osób borykających się z zaburzeniami snu może się znacznie różnić. Aby określić typy bezsenności, naukowcy przeanalizowali informacje od ponad czterech tysięcy osób, które wypełniły ankietę on-line dotyczącą ich nawyków snu. Projekt nazwano Holenderski Rejestr Snu.
Co robi nasz mózg, gdy śpimy?
Rola snu w życiu człowieka wciąż nie jest zupełnie jasna. Znane są natomiast konsekwencje braku lub poważnych zaburzeń snu (deprywacji) – są nimi zaburzenia nastroju, koncentracji, a nawet poważne zaburzenia psychiczne. Po 72 godzinach pojawiają się silne halucynacje i większość ludzi nie jest w stanie utrzymać stanu czuwania.
Wieczorna aktywność fizyczna nie powoduje problemów ze snem
Wiele osób często rezygnuje z wieczornych treningów ze względu na panujące przekonanie, że przyczyniają się one do problemu bezsenności. Dotychczasowe badania sugerowały przełożenie aktywności fizycznej na wcześniejsze godziny dnia. Najnowsze wyniki eksperymentu pokazują jednak, że nie tylko nie powoduje ona problemów ze snem, ale może także zmniejszać apetyt.
Jak planować czas snu?
Specjaliści z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC, z ang. Centers for Disease Control and Prevention), zajmujący się tematyką snu, zalecają osobom dorosłym spać ponad 7 godzin.Aby jednak najlepiej dobrać ilość godzin potrzebną do snu, warto znać jego fazy, etapy i długość cykli.
Melatonina – hormon, który pomaga nam zasnąć
Nasz organizm wytwarza substancje, które wpływają na stan ilościowy naszej świadomości – a więc na to, czy chce nam się spać, czy też jesteśmy pobudzeni i chętni do działania.
Najczęstsze przyczyny bezsenności
Bezsenność u pacjenta rozpoznać można już na podstawie zgłaszanych przez niego subiektywnych dolegliwości.