Bezsenność
Kiedy bezsenność jest dobrym pomysłem?
Wiele przeprowadzonych badań wykazało, iż sen pełni znaczącą rolę w tworzeniu pamięci długotrwałej. Podczas, gdy zamykamy oczy, mózg powtarza wszelkie aktywności dokonane danego dnia i przechowuje z dala fragmenty danych - nie tylko fakty i liczby, ale również reakcje emocjonalne.
Sen pomaga poradzić sobie z bolesnymi wspomnieniami
Naukowcy z University of California udowodnili, że czas naprawdę leczy rany. Szczególnie czas poświęcony na sen.
Schizofrenia, zaburzenia schizoafektywne, bezsenność
Bezsenność zwiększa ryzyko depresji, niskiej jakości życia i otyłości.
Melatonina - czy to hormon snu?
Melatonina jest hormonem wytwarzanym głównie przez szyszynkę. Jej synteza jest zależna od pory dnia, a dokładnie od natężeniem światła (zależność odwrotnie proporcjonalna). Światło jest „inhibitorem” melatoniny, o czym świadczy zmiana jej wytwarzania w zależności od długości dnia (większe wytwarzanie zimą w porównaniu z okresem letnim), a także hamujący wpływ sztucznego oświetlenia. Małe ilości tego hormonu produkowane są także przez siatkówkę i komórki układu pokarmowego. Ilość zmniejsza się u ludzi w wieku podeszłym (w związku ze zwapnieniem szyszynki).
- Reklama
Ilość i jakość snu u opiekunów osób z chorobą Alzheimera
Wyniki najnowszych badań wskazują na złą jakość i zbyt małą ilość snu u ludzi opiekujących się bliskimi z chorobą Alzheimera.
Czy zaburzenia snu to choroba?
Zaburzenia snu należą do zaburzeń rytmów dobowych. Są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających człowieka. Mogą wynikać z sytuacji psychospołeczniej, chorób psychicznych i somatycznych, czy w końcu mogą być objawem ubocznym leków.
Dalekowschodnia sztuka walki a walka z bezsennością starszych ludzi
Najnowsze badania dowodzą skuteczności tai chi chih w leczeniu zaburzeń snu u ludzi w starszym wieku.
Zaburzenia snu
Prezentowany tekst przedstawia bieżące dane na temat snu, czynników zakłócających sen oraz ogólnie przedstawia najbardziej popularne zaburzenia snu. Sen jest nadal nie do końca poznanym zjawiskiem; choć znany jest jego mechanizm, nie do końca wiadomo dlaczego śpimy. Według danych WHO nasz sen jest coraz krótszy, pojawia się też coraz więcej zaburzeń snu oraz czynników zakłócających sen, wśród których najpowszechniejszym jest hałas. Zaburzenia snu wiążą się zarówno z chorobami somatycznymi, jak psychicznymi.
Ciąża i bezsenność - objawy, diagnoza, leczenie
Problemy z zasypianiem, częste budzenie się powodujące w rezultacie brak odpowiedniej ilości snu doprowadzające do nadmiernego zmęczenia, pojawiające się najczęściej w III trymestrze ciąży.
Narkolepsja - objawy, diagnoza, leczenie
Narkolepsja jest rzadkim stanem patologicznym polegającym na występowaniu nagłych, niepowstrzymanych napadów snu w okresie dziennym (w fazie czuwania).
- Reklama
Dziecko nie chce spać - co zrobić?
Bezsenność to przewlekłe problemy z zasypianiem i/lub utrzymaniem prawidłowego snu.
Dziecko boi się nocy
Lęki nocne to zaburzenie emocjonalne występujące w pierwszej 1/3 części nocy (stosunkowo krótko po zaśnięciu), trwające zwykle od 1 do 10 minut. Zaburzenie to polega na:silnym napadzie przerażenia z krzykiem,spoceniem,przyspieszeniem akcji serca i oddechu, ale bez świadomości.Dziecko nawet jeżeli daje się wybudzić, to jest zagubione, nie pamięta całego epizodu ani żadnego snu, który mógł spowodować lęk. Następnego dnia rano jest zwykle wypoczęte i nic nie pamięta.
Koszmary senne - objawy, diagnoza, leczenie
Koszmarami sennymi nazywamy "złe, przerażające sny", występujące w czasie fazy REM snu, najczęściej w drugiej połowie nocy. Sporadyczne koszmarne sny są zjawiskiem normalnym. U niektórych dzieci koszmary senne są jednak poważnym problemem. Często występujące, przerażające sny, powodują wielokrotne budzenia w nocy, znaczne zmęczenie, napięcie i lęki utrudniające zasypianie w kolejnych nocach.
Menopauza i bezsenność - objawy, diagnoza, leczenie
Bezsenność, częste przebudzanie, trudności z zaśnięciem, zbyt wczesne budzenie się, niespokojny sen pojawiające się u kobiet w okresie przekwitania.
Zaburzenia snu w ciąży
Zbytnia senność lub problemy z zaśnięciem pojawiające się w okresie ciąży, znacznie utrudniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Bezsenność – podstawowe informacje
Bezsenność występuje u około 30% ludzi. Jakie są jej postacie i przyczyny? Jak stosować właściwą higienę snu? Czy melatonina jest bezpiecznym lekiem nasennym? W leczeniu bezsenności skuteczna jest fototerapia.
Leki psychiatryczne
Jakie leki są najczęściej stosowane w zaburzeniach psychicznych? Czy można je stosować bez konsultacji z psychiatrą? Większość z nich nie działa natychmiastowo, na efekt trzeba czekać nawet do 3 tygodni.