Artykuły z kategorii: Bezsenność
Higiena snu a idealna sypialnia – jak zadbać o zdrowy wypoczynek?
Dobry, zdrowy sen to podstawa regeneracji ludzkiego organizmu. Na jego jakość wpływa nie tylko nasz dobrostan psychiczny, ale także przestrzeń, w jakiej się znajdujemy. Eksperci podpowiadają, jak odpowiednio zadbać o higienę snu i jak dostosować sypialnię do naszych potrzeb.
Wpływ nowoczesnych technologii na sen twojego dziecka
Chociaż cyfryzacja i najnowsze technologie dostępne na wyciągnięcie ręki zmieniły świat w wielu aspektach na lepsze, istnieje również druga strona medalu. Liczne badania pokazują bowiem, że nadużywanie technologii może mieć znaczący wpływ na rozwój dzieci i młodzieży, może również negatywnie wpływać na zdrowy sen.
Konsekwencje nieprzespanych nocy
Niska jakość snu lub jego brak mogą negatywnie wpływać na samopoczucie oraz zdrowie człowieka. Długotrwałe problemy z bezsennością mogą prowadzić do bólu głowy oraz nadmiernego zmęczenia, zaburzeń funkcji poznawczych, a nawet do problemów ze zdrowiem psychicznym. W artykule opisujemy konsekwencje nieprzespanych nocy.
Jak dobrze spać, gdy śni się wojna i inne koszmary?
– Paradoksalnie koszmary senne są dla człowieka dobre – to znak, że mózg przepracowuje nasze przeżycia z całego dnia. Poważniejszym problemem jest bezsenność, fragmentaryczność snu i nocne wybudzanie - wyjaśnia dr Monika Piotrowska-Matyszczak, psycholog. Wszystkie te objawy nasiliły się w ostatnich tygodniach, odkąd Polacy z przerażeniem obserwują inwazję Rosji na Ukrainę.
- Reklama
Korelacja pomiędzy występowaniem astmy i alergii a nawykami sennymi wśród nastolatków
Najnowsze badania dotyczące schorzeń związanych z alergią i astmą dowiodły, że nastolatkowie chodzący późno spać i wstający w późniejszych godzinach są bardziej narażeni na zachorowania na powyższe choroby niż osoby chodzące spać i budzące się wcześniej.
Korelacja pomiędzy stresem a bezsennością
Stres jest ściśle powiązany z jakością naszego snu. Nerwowe sytuacje wpływają negatywnie zarówno na jakość, jak i jego czas trwania. Analogicznie zbyt krótki sen zwiększa poziom stresu, co może prowadzić do trwałych problemów zdrowotnych.
Tabletki nasenne: zbiór przydatnych informacji
Tabletki nasenne – np. benzodiazepiny czy leki „Z” jak zaleplon czy zopiklon – stosowane w przypadku zaburzeń snu rzeczywiście umożliwiają oddanie się nocnemu wypoczynkowi. Leki te stosować jednak trzeba z dużą ostrożnością, dodatkowo zażywać się je powinno przez możliwie jak najkrótszy czas. Zagrożenia związane ze stosowaniem tabletek nasennych wynikają bowiem z rozwoju tolerancji na te leki, z ryzyka uzależnienia od nich oraz kilku innych aspektów.
Smaczny i zdrowy sen. Jak wspomóc go odpowiednią dietą?
Dobry sen ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Podczas odpowiednio długiego i głębokiego snu następuje regeneracja całego organizmu, ale przede wszystkim mózgu.
Skąd się biorą sny?
Marzenia senne fascynują od początków zarania ludzkości. Niektórzy potrafią odkryć w nich przepowiednie przyszłości, inni widzą w nich kłębek zagmatwanych nici będących pozostałością po trudnym dniu i problemach codzienności. Niektórzy wybitni ludzie znajdowali w nich inspirację do swoich dzieł i genialnych pomysłów. Badane przez psychoanalityków i neurologów, wciąż pozostają jedną z nierozwiązanych naukowych zagadek. W poniższym artykule zostało opisanych kilka możliwych hipotez dotyczących tego, skąd w naszej głowie biorą się ruchome obrazy podczas gdy ciało odpoczywa.
Wpływ niedoboru snu na nasz organizm
Niedobór snu może wpływać na zaburzenia równowagi w organizmie człowieka. Może powodować na przykład problem z regulacją uczucia głodu. Niewyspany człowiek ma większą ochotę na kaloryczne jedzenie, przede wszystkim słodkie i tłuste.
- Reklama
Lunatykowanie – symptomy i czynniki ryzyka
Lunatykowanie należy do tak zwanych parasomnii, czyli grupy zaburzeń związanych z występowaniem niepożądanych zachowań w czasie snu. Choć sama przypadłość nie jest groźna, to jednak lunatyk może przypadkiem wyrządzić sobie krzywdę podczas swojej nieuświadomionej przechadzki.
Problem nadmiernej senności - jak zwalczyć, jak zapobiegać?
Nadmierna senność, to zaburzenie zaliczane do zaburzeń snu zwanych hipersomniami. Polegają one na zbyt długim czasie snu (przekraczającym 10 godzin) i/lub nadmiernej senności w ciągu dnia, niewywołanej stosowaniem jakichkolwiek leków.
Neurologiczne podłoże zaburzeń snu - narkolepsja
Narkolepsja zaliczana jest do rzadko występujących chorób o podłożu neurologicznym, w której to pacjent odczuwa nadmierną senność za dnia. Dotyka ona zarówno mężczyzn jak i kobiet.
Niefarmakologiczne metody leczenia zaburzeń snu
Nie istnieje idealna tabletka lecząca zaburzenia snu. Leki te najczęściej działają przez ograniczony czas wskutek rozwijania na nie tolerancji, charakteryzują się potencjałem uzależniającym lub tak zmieniają strukturę snu, że wywołana nimi senność nie przypomina fizjologicznej. Najczęstszym zaburzeniem snu, z którym stykają się klinicyści jest bezsenność. W odniesieniu do niej poświęcono też najwięcej publikacji dotyczących niefarmakologicznych metod postępowania.
Konsekwencje bezsenności
Według badań przeprowadzonych w kilku krajach, na bezsenność cierpi od 17 do 32 procent populacji. Badania epidemiologiczne, dotyczące zaburzeń snu w Polsce, przeprowadzone w 1996 roku wykazały, że kryteria diagnostyczne bezsenności spełnia 24% populacji polskiej. Częściej występuje ona u kobiet oraz wśród osób starszych. Sądząc z wyników badań przeprowadzanych w ostatnim czasie, można przypuścić, że ten problem również w naszym kraju ma charakter narastający.
Czym jest bezsenność i jak się ją leczy?
Bezsenność to subiektywna dolegliwość, która polega na zbyt krótkim, nieregenerującym śnie, prowadzącym do obniżenia sprawności organizmu w trakcie dnia. O bezsenności zwykle mówi się dopiero w tedy, gdy problemy z zasypianiem występują co najmniej trzy razy w tygodniu przez przynajmniej miesiąc czasu.
Powiązania zaburzeń snu z innymi schorzeniami
Zaburzenia snu są zjawiskiem częstym w populacji ogólnej, są jednak pewne czynniki predysponujące do ich wystąpienia u konkretnego pacjenta. Są to czynniki demograficzne takie jak podeszły wiek czy płeć żeńska, ale do zaburzeń snu przyczyniają się także schorzenia psychiczne, somatyczne oraz przyjmowane leki.
Zaburzenia snu – klasyfikacja, rozpoznanie, rodzaje
Dorośli ludzie spędzają około 1/3 życia śpiąc. Sen to taka fizjologiczna zmiana stanu świadomości, która polega na przyjęciu postawy spoczynku, zaprzestaniu świadomego reagowania na bodźce z otoczenia, czy aktywności ruchowej. Jest to stan w pełni odwracalny, który służy regeneracji i odpoczynkowi.
Zaburzenia snu
Prezentowany tekst przedstawia bieżące dane na temat snu, czynników zakłócających sen oraz ogólnie przedstawia najbardziej popularne zaburzenia snu. Sen jest nadal nie do końca poznanym zjawiskiem; choć znany jest jego mechanizm, nie do końca wiadomo dlaczego śpimy. Według danych WHO nasz sen jest coraz krótszy, pojawia się też coraz więcej zaburzeń snu oraz czynników zakłócających sen, wśród których najpowszechniejszym jest hałas. Zaburzenia snu wiążą się zarówno z chorobami somatycznymi, jak psychicznymi.
Zaburzenia snu - Bryk
Wyróżniamy różne zaburzenia snu. Każde z nich charakteryzuje się dystynktywnymi objawami.