ChAD
Idealna praca dla osób z ChAD: czy taki zawód w ogóle istnieje?
Nie ma tak naprawdę jednego, idealnego zawodu dla osób, które mają chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD). Pacjenci mogą jednak – wybierając sobie pracę – kierować się pewnymi aspektami, ponieważ pewne prace w mniejszym niż inne stopniu będą mogły negatywnie odbijać się na ich zdrowiu i samopoczuciu.
Choroba afektywna dwubiegunowa i zespół napięcia przedmiesiączkowego - co je łączy?
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to jednostka związana z występowaniem u pacjentów epizodów zarówno obniżonego, jak i podwyższonego nastroju. Wahania nastroju bywają jednak spotykane również i w przypadku całkowicie innej przypadłości, którą jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Teoretycznie wspomnianych wyżej jednostek nic ze sobą nie łączy, w praktyce jednak są one ze sobą powiązane – co wspólnego mają ze sobą ChAD i PMS?
Choroba afektywna dwubiegunowa a astrocyty i interleukina-6
Różni badacze nieustannie podejmują się prac, których celem jest poszukiwanie przyczyn choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Ciekawe informacje dotyczące tego zagadnienia prezentują specjaliści z amerykańskiego Salk Institute for Biological Studies – według ich badań związek z objawami ChAD mogą mieć specyficzne komórki nerwowe i wydzielane przez nie mediatory, które cechują się działaniem sprzyjającym rozwojowi stanu zapalnego.
Flora bakteryjna przewodu pokarmowego a ChAD – co je może łączyć?
W leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej obecnie stosowane są przede wszystkim farmako- oraz psychoterapia. Ze względu jednak na to, że przypadłość ta jest po prostu częsta, jak i w związku z tym, że nie u wszystkich pacjentów udaje się uzyskać satysfakcjonujące efekty leczenia, wciąż poszukuje się alternatywnych metod terapii dla chorych z ChAD. Ostatnio dużo uwagi kieruje się ku… probiotykom.
- Reklama
Azotany w jedzeniu a stany maniakalne
Podejrzewa się, że stany maniakalne mogą mieć naprawdę różne przyczyny – na ich występowanie według uczonych wpływ mają m.in. geny czy uwarunkowania środowiskowe. Ze względu jednak na to, że patogeneza manii wciąż nie została jednoznacznie wyjaśniona, wciąż podejmowane są próby poszukiwania czynników, które mogą sprzyjać jej występowaniu. Ciekawe informacje przedstawiają naukowcy z amerykańskiego The Johns Hopkins University School of Medicine – otóż w swoich badaniach zaobserwowali oni, że wpływ na pojawianie się stanów maniakalnych mogą mieć zawarte w mięsie azotany.
Wyjątkowo dobry nastrój a mania: jak to rozróżnić?
Badając poziom glukozy we krwi łatwo jest stwierdzić, czy jest on odpowiedni, zbyt niski czy za wysoki. Trudniej bywa za to np. w psychiatrii, kiedy trzeba określić, czy wzmożony nastrój pacjenta to mania, hipomania, czy może jeszcze wariant normy. Różnicowanie wymienionych stanów nierzadko związane jest z różnymi trudnościami – jakie są więc charakterystyczne cechy patologicznego wzmożenia nastroju, które sugerowałyby konieczność skorzystania z pomocy psychiatrycznej?
O zasadności leczenia w chorobie afektywnej dwubiegunowej
Biegunem nazywamy miejsce z jakiegoś względu najdalsze lub posiadające ekstremalne cechy. Bieguny (północny i południowy) to takie miejsca na Ziemi, które są swoimi absolutnymi przeciwieństwami - najdalej wysunięty na północ obszar półkuli północnej i analogiczny obszar na półkuli południowej. Jeżeli coś jest opisywane jako dwubiegunowe to na pewno możemy się spodziewać szerokiego spektrum zjawisk. Słowo „biegun” oznacza ekstremum, maksymalne nasilenie danej cechy. Właśnie tak należałoby spojrzeć na CHAD – nieustanne lawirowanie pomiędzy afektywnymi ekstremami, od depresji aż po stan manii.
Choroba afektywna dwubiegunowa a Borderline: co je łączy, a co dzieli?
Ze względu na fakt, że choroba afektywna dwubiegunowa i zaburzenie osobowości typu Borderline mogą mieć podobny przebieg kliniczny, istnieje ryzyko postawienia u pacjenta niewłaściwego rozpoznania. Trafna diagnoza u chorych z wymienionymi zaburzeniami jest o tyle istotna, że różne jest leczenie tych jednostek, ale i różne są zagrożenia z nimi związane. Podobieństwa bywają na tyle duże, że nawet doświadczony psychiatra może napotkać problemy w różnicowaniu ChAD z Borderline: są jednak na nie sposoby.
Skutki uboczne leków normotymicznych
Coraz więcej słyszy się i mówi o lekach normotymicznych, czyli tzw. stabilizatorach nastroju. Najnowsze badania naukowe pokazują, że bierze je coraz więcej osób (zarówo kobiety jak i mężczyźni). Znanych jest wiele rodzajów leków normotymicznych, z każdym badaniem szerzej poznawane jest ich działanie ale także skutki uboczne dla organizmu człowieka. Czy warto brać leki normotymiczne? Jakie są wskazania do zażywania normotymików? Czy są one bezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta?
Lit w leczeniu młodych z CHAD
Lit wykazuje bardzo dużą skuteczność w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych u dzieci i młodzieży.
- Reklama
Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej
Choroba afektywna dwubiegunowa, inaczej zaburzenie afektywne dwubiegunowe, zaliczane jest tak naprawdę do zespołu zaburzeń charakteryzujących się występowaniem epizodów depresji, manii/hipomanii a także wymieszania tych epizodów.
Postrzeganie osób z ChAD-em przez innych
Dziwne zachowanie czy choroba afektywna dwubiegunowa.Wiele osób zastanawia się kiedy możemy mówić o chorobie afektywnej dwubiegunowej a kiedy mamy do czynienia z osobą o silnym charakterze, pewną siebie, nader spokojną, wycofaną z życia rodzinnego i kontaktów z przyjaciółmi.
Kiedy mamy do czynienia z chorobą afektywną dwubiegunową?
Wielu pacjentów oraz osoby z ich otoczenia zastanawiają się kiedy mamy do czynienia z chorobą afektywną dwubiegunową?
Czym jest Choroba Afektywna Dwubiegunowa ?
Choroba afektywna dwubiegunowa, inaczej zaburzenia afektywne dwubiegunowe to zespół zaburzeń, które charakteryzuje występowanie okresów depresji, manii oraz okresów/ epizodów mieszanych.
Podtypy i charakterystyka choroby afektywnej dwubiegunowej (CHAD)
Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) charakteryzuje się występowaniem dwóch rodzajów objawów, a są to stany depresyjne (brak chęci do pracy, unikanie kontaktu z rodzina oraz znajomymi, smutek, przygnębienie) oraz stany manii (okres nadmiernej pobudliwości, radości, euforii itp.) stany te charakteryzują także okresy remisji tj. całkowitego zniknięcia objawów lub ich wyciszenia.
Choroba afektywna dwubiegunowa – definicja, przyczyny
Choroba afektywna dwubiegunowa, inaczej zaburzenie afektywne dwubiegunowe (CHAD), rozpoczyna się w większości przypadków około 35-40 roku życia i związana jest z występowaniem dwóch rodzajów zachowań: depresyjnych (smutek, przygnębienie, brak chęci do życia, nawiązywania kontaktu z innymi osobami) oraz manii (nadmierna pobudliwość, euforia, ryzykowne a nawet bardzo niebezpieczne zachowania).
ChAD u dzieci i młodzieży - objawy i przebieg choroby
Choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci i młodzieży występuje nieco rzadziej niż u osób dorosłych.
Rodzaje ChAD a farmakoterapia
Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem objawów depresji i manii (lub hipomanii). Schorzenie to znacznie obniża jakość życia pacjentów. W niniejszym artykule przedstawiono podstawowe metody farmakoterapii ChAD.
Leki przeciwpadaczkowe stosowane w ChAD i fibromialgii
Najbardziej charakterystycznymi objawami choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) są zaburzenia nastroju. U osób z CHAD występują przeciwstawne aktywności, następujące po sobie – depresja lub stan manii (lub hipomanii).
Pierwsze objawy choroby dwubiegunowej (CHAD-u) - charakterystyczne cechy
Choroba afektywna dwubiegunowa to inaczej psychoza bądź zaburzenie maniakalno- depresyjne.