ChAD
Choroba Afektywna Dwubiegunowa (ChAD) - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD, choroba/ psychoza maniakalno- depresyjna) zaliczana jest do jednego z częściej występujących zaburzeń psychicznych. Wpływa ona bardzo negatywnie na życie oraz normalne funkcjonowanie pacjentów. Charakteryzują ją dwie główne formy wahań i zaburzeń nastroju, a są to: depresja oraz mania, czyli całkiem przeciwne stany emocjonalne. Choroba afektywna dwubiegunowa ujawnia się najczęściej w okresie dorastania bądź wczesnej młodości. U kobiet dominuje najczęściej depresja, u mężczyzn mania.
Zaburzenia nastroju (afektywne) - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zaburzenia afektywne zaliczane są do tych zaburzeń, które w znaczący sposób mogą wpływać na naszą aktywność fizyczną, zawodową, emocjonalność oraz zmiany nastroju. Wyróżniamy zaburzenia: afektywne jednobiegunowe oraz dwubiegunowe. Osoba chora nie jest w stanie kontrolować swoich emocji oraz zmian nastroju w przeciwieństwie do osób zdrowych.
Czy epizody ChAD-u mogą nasilać się zimą?
Zima jest niekorzystną porą roku dla ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne.
Karuzela emocji czy wewnętrzny spokój? - życie z ChAD
Wszyscy mamy swoje wzloty i upadki, okresy kiedy promieniuje od nas radość i szczęście oraz dni kiedy najchętniej nie wychodzilibyśmy ze swojego pokoju. W chorobie dwubiegunowej te wzloty i upadki są o wiele bardziej nasilone.
- Reklama
Osobowość borderline – czym się charakteryzuje?
Zaburzenie borderline można określić jako ogólny chaos panujący w umyśle i uczuciach człowieka. Borderline określane jest osobowością z pogranicza ze względu na stałe huśtawki nastrojów i niestabilność emocjonalną. Ludzie z osobowością typu borderline przechodzą nieraz przez prawdziwe piekło swojego życia.
Choroba afektywna dwubiegunowa – backgrounder o chorobie
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to przewlekłe zaburzenie psychiczne, które wpływa na samopoczucie oraz zachowanie osoby chorej. Charakterystyczne dla pacjenta są wahania nastrojów – od depresyjnych upadków, aż po maniakalne euforie.
Lit - minerał, który leczy
Sole litu były pierwszym wprowadzonym do obiegu lekiem normotymicznym (stabilizującym nastrój). Określenia tego używa się w odniesieniu do substancji, które posiadają właściwość utrzymywania nastroju w granicach normy, a jednocześnie zapobiegają jego wahaniom (zarówno obniżeniu, jak i podwyższeniu).
Patogeneza dwubiegunowych zaburzeń afektywnych
Stany mani i depresji znane były już za czasów Hipokratesa. Są one podstawowymi elementami dwubiegunowych zaburzeń afektywnych...