Zaburzenia psychiczne
Zespół Capgrasa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zespół Capgrasa należy do grupy zaburzeń związanych z błędną identyfikacją osób (zalicza się tu także m.in. zespół Fregolego – patrz dalej). Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska psychiatry (Jeana Marie Josepha Capgrasa), który jako pierwszy opisał charakterystyczne objawy (1923 r).
Cyklotymia, dystymia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wymienione zaburzenia mają wiele cech wspólnych, ale nie brakuje także występujących między nimi różnic. Oba wyżej wspomniane zaburzenia charakteryzują się małym nasileniem objawów. Dystymia nazywana jest „małą depresją”. Cyklotymię można z kolei potraktować jako „małą” chorobę afektywną dwubiegunową.
Neuroleptyki - czym jest ta grupa leków?
Neuroleptyki to jedna z grup leków stosowanych w psychiatrii. Inna używana nazwa to ”leki przeciwpsychotyczne”.
Elektrowstrząsy - czy trzeba się ich obawiać?
Elektrowstrząsy (EW) to jedna z metod leczniczych stosowanych w psychiatrii. Wskazaniami do zastosowania tych zabiegów są ciężkie depresje i ostre (tzw. śmiertelne) katatonie.
- Reklama
Pierwszy epizod psychozy a miękkie objawy neurologiczne
Zgodnie z wynikami najnowszych badań u pacjentów z pierwszym epizodem psychozy często występują uszkodzenia we wzgórzu i w prawym jądrze ogoniastym.
Psychopatologia: emocje
W tekście prezentowane są podstawowe dane dotyczące fizjologii oraz zaburzeń emocji.
Bulimia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Jest to zaburzenie odżywiania przejawiające się nawracającymi epizodami objadania, podczas których osoba potrafi zjeść olbrzymie ilości wysokokalorycznych produktów, po czym na skutek wyrzutów sumienia pozbywa się spożytego pokarmu wymiotując lub przeczyszczając się (albo stosując jedną i drugą metodę). Kryteria diagnostyczne:Nawracające epizody objadania się (co najmniej 2 razy w tygodniu w przeciągu 3-4 tygodni)Utrata kontroli podczas objadania sięRegularne przeczyszczanie się lub/i prowokowanie wymiotówKoncentracja na kontrolowaniu wagi ciała, sylwetkiObjadanie się ma charakter napadowy (napad może trwać nawet kilka dni).
Anoreksja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Anoreksja (jadłowstręt, ang. anorexia nervosa) jest to zaburzenie odżywiania polegające na ograniczaniu jedzenia i bardzo silnej koncentracji na ilości i jakości spożywanych pokarmów prowadzące do spadku masy ciała - odchudznie (lub nie przybierania na wadze w okresie wzrostu).