Choroby psychiczne
Zaburzenia odżywiania – rodzaje, przyczyny, leczenie
Jedzenie jest w naszej kulturze wyrazistym symbolem. Symbolem pozytywnym. Jest wyrazem miłości, troski, więzi, szacunku. Jest używane do świętowania ważnych wydarzeń i opłakiwania strat. Staje się równie często nagrodą, jak i pocieszycielem.
Groźny syndrom barona Munchhausena
Syndrom barona Munchhausena zaliczany jest do grupy zaburzeń pozorowanych, polegających na wywoływaniu objawów psychosomatycznych, mających na celu doprowadzenie do hospitalizacji. Celem osób chorujących na syndrom, jest doprowadzenie do ingerencji chirurgicznych, które mają na celu deformację ciała.
Samookaleczenie jako choroba psychiczna
Coraz więcej specjalistów od zdrowia psychicznego domaga się wpisania samookaleczania do wykazu chorób psychicznych.
Matematyka umysłu
Naukowcy próbują stworzyć matematyczne modele myślenia sekwencyjnego, które pozwoliłyby zrozumieć rozmaite zaburzenia psychiczne
- Reklama
Zaburzenia jelitowej flory bakteryjnej a rozwój anoreksji
Naukowcy widzą możliwy związek między zawartością flory bakteryjnej chorych na anoreksję a postępami choroby.
Kiedy zazdrość rodzi chorobę - zespół Otella
Otello - jeden z bohaterów dramatu Szekspirowskiego stał się synonimem osoby chorej na chroniczną zazdrość. Zespół Otella dotyka coraz większej liczby osób. Czym jest i jak sobie z nim radzić?
Czy za rozwój anoreksji odpowiadają czynniki genetyczne?
Anorexia nervosa, inaczej jadłowstręt psychiczny, zaliczana jest do bardzo poważnych chorób, które prowadzą do problemów zdrowotnych, a w wielu przypadkach nawet do śmierci. Choroba ta stanowi bardzo poważny problem wśród dorastających i młodych kobiet.
Objawy osobowość dyssocjalnej
Cały czas trwają badania poszukujące przyczyn rozwoju osobowości dyssocjalnej. Na szczególną uwagę w tym procesie zasługują m.in.: brak konsekwencji w wychowaniu, kłótnie rodzinne, wrogie zachowania ze strony rodziny oraz bliskich, separacja lub rozwód rodziców czy manipulacja uczuciami.
Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego – w czym może pomóc?
Zgodnie z zapowiedzią, w kolejnym odcinku cyklu „Profesjonalizm w terapii” przyjrzymy się pracy Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. W jakim celu utworzono odrębną instytucję dla osób leczonych psychiatrycznie? Czy jest potrzebna?
Urojenia, lęki, objawy psychotyczne – czy zawsze oznaczają chorobę psychiczną?
Objawy schizofrenopodobne, urojenia, halucynacje często z występującą gorączką, zaburzenia świadomości, hipowentylacja, napady drgawkowe, zaburzenia układu autonomicznego, dyskinezy. Z takimi objawami spotyka regularnie współczesny psychiatra. Czy zawsze jednak towarzyszą chorobie psychicznej? Osiągnięcia naukowe ostatniego półwiecza sugerują spojrzeć na pacjentów hospitalizowanych psychiatrycznie nie co „szerszym okiem”.
- Reklama
Profesjonalizm w terapii: Prawa pacjenta psychiatrycznego
Zaczynamy nasz cykl. W pierwszym odcinku przyjrzymy się prawom pacjenta psychiatrycznego: kwestiom prawnym i etycznym. Czy te uregulowania są wystarczające do skutecznego leczenia, czy też potrzeba czegoś więcej?
Psychiatria 2014 Medforum - podsumowanie Kongresu (wideo)
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z VIII Międzynarodowego Kongresu z cyklu Psychiatria Medforum, który odbył się w dnia 11-13 grudnia 2014 roku w Wiśle.Tematem przewodnim Kongresu była: Optymalizacja leczenia w psychiatrii.
Osobowość dyssocjalna a życie codzienne
Osoby, które określamy jak antyspołeczne, aspołeczne czy dyssocjalne, swoim zachowaniem prezentują takie cechy jak oziębłość emocjonalna, brak zrozumienia, współczucia czy empatii wobec innych (nawet osób najbliższych), zdolność do stosowania przemocy, agresja, nadpobudliwość, brak przestrzegania zasad oraz nie spełnianie oczekiwań innych osób.
Wybrane problemy z pobieraniem i trawieniem pokarmu
Zaburzenia odżywiania zaliczane są do grupy zaburzeń psychicznych i jak pokazują badania, wymagają szczegółowej diagnostyki oraz włączenia leczenia (środki farmakologiczne, psychoterapia, pobyt w ośrodku i inne). Problemy te dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych.
Zespół Capgrasa – przyczyny, objawy, leczenie
Zespół Capgrasa (zespół Sozji) zaliczany jest do zaburzeń psychicznych, tzw. urojeniowego zespołu błędnej identyfikacji (delusional misidentification syndrome – DMS) w których u pacjenta występują specyficzne urojenia.
Zespół Touretta - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zespół Tourette’a zaliczany jest do wrodzonych zaburzeń o podłożu neurologicznym, opisanym w 1885 roku. Zespół ten występuje częściej u chłopców aniżeli u dziewczynek. Chorobę charakteryzują okresy rzutu (pogorszenie objawów choroby) oraz okresy remisji (ustąpienie/ wyciszenie objawów choroby).
Dr hab. Małgorzata Janas-Kozik nowym konsultantem krajowym ds. psychiatrii dzieci i młodzieży
26 września Ministerstwo Zdrowia wybrało nowego konsultanta krajowego ds. psychiatrii dzieci i młodzieży. Została nim Dr hab. Małgorzata Janas-Kozik.
10 września – Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom
Co roku na świecie ponad 800 000 osób popełnia samobójstwa. Jak podaje raport Światowej Organizacji Zdrowia WHO – blisko co 40 sekund ktoś chce sobie odebrać życie.
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego nie jest realizowany!
W ślad za publikacją w serwisie PTP przekazujemy informację nt. realizacji (a raczej braku) NPOZP. Dokument będzie aktualizowany w miarę pojawiania się nowych informacji.
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne na Facebooku
PTP uruchomiło swoją stronę na Facebooku. Zachęcamy do polubienia.