Zaburzenia psychiczne
Niedobór witamin a zaburzenia psychiczne
Niedobory witamin odgrywają w patogenezie wielu zaburzeń psychicznych bardzo ważną rolę.
Zaburzenia psychiczne jako wynik chorób somatycznych
Zaburzenia psychiczne w przebiegu chorób zakaźnych wzbudzały od dawna zainteresowanie psychiatrów.
Diagnoza ADHD u dorosłych
Do niedawna uważano, że ADHD jest problemem dzieci i dorastającej młodzieży. Okazuje się jednak że zaburzenie to może dotykać także osób dorosłych.
Czym są zaburzenia reaktywne?
Zaburzenia reaktywne to stany wywołane ciężkim stresem i problemami adaptacyjnymi. Wyzwolone mogą zostać przez pojedynczy czynnik, np. katastrofę, śmierć bliskiej osoby lub trwającą dłuższy czas sytuację psychospołeczną.
- Reklama
Niedobór witamin w patogenezie chorób psychicznych
W patogenezie chorób psychicznych istotną rolę odgrywają witaminy. Szkodliwy wpływ ma zarówno ich niedobór jak i nadmiar. W krajach rozwiniętych rzadko zdarzają się zespoły niedoborowe, jednak zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, wzrost zapotrzebowania lub jednostronne odżywianie się będące wynikiem narzuconych rygorów dietetycznych może być przyczyną awitaminozy.
Kretynizm - obelga czy diagnoza?
Kretyn - dziś te słowo w języku potocznym jest stosowane często, jako obelżywe określenie mężczyzny. Jednakże pierwotnie oznaczało człowieka cierpiącego na kretynizm lub matołectwo, czyli ciężki niedorozwój układu nerwowego spowodowany wrodzoną niedoczynnością tarczycy.
Jak rozpoznać autyzm?
Jak rozpoznać u dziecka autyzm? Diagnostyka tej choroby bywa trudna, ale im wcześniej ją wykryjemy, tym szybciej można będzie wprowadzić zindywidualizowaną terapię swojego dziecka.
Fobie - czego najczęściej się boimy?
Prawie każdy z nas ma jakieś lęki. Niektóre z nich są bardziej nasilone od innych. Czasami są one zakorzenione w traumatycznych przeżyciach.
Dziś po raz 21 obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła w 1992 roku dzień 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego (ang. World Mental Health Day, WMHD). Tegorocznym tematem jest “Zdrowie psychiczne osób starszych”.
Zaburzenia psychiczne czynnikiem ryzyka przypadkowej śmierci?
Choć wiele uwagi poświęca się na zwiększone ryzyko samobójstwa u osób z chorobą psychiczną, wydaje się, że śmierć w wypadku jest dla nich większym niebezpieczeństwem, niż samobójstwo .
- Reklama
Zespół Touret’a
Bywa nazywana przez chorych przeklętą chorobą. Może objawiać się tylko jako nadmierne mruganie powiekami, a może jednak powodować ciągłe, niekontrolowane używanie inwektyw czy opluwanie innych. Mass media ukazały tylko to drugie oblicze Zespołu Touretta.
Mania – objawy, przyczyny i przebieg choroby
Zespół maniakalny charakteryzuje się nadpobudliwością, euforią i podwyższonym nastrojem, zazwyczaj nie dostosowanym do sytuacji. Wraz z występującymi epizodami depresyjnymi stanowi składową afektywnej choroby dwubiegunowej.
Choroby psychiczne w Polsce - częstotliwość występowania
Choroby psychiczne w naszym kraju objęte są ogromnym tabu. Bardzo często zdarza się, że osoby dotknięte tego typu dolegliwościami są eliminowane ze społeczeństwa, a także nie otrzymują także wsparcia od najbliższej rodziny.
Fenomen leków OTC w Polsce
Leki OTC (ang. Over The Counter drug - dostępne bez recepty lekarskiej) możemy spotkać niemal na każdym kroku, a do ich stosowania przyznaje się większość dorosłych Polaków.
Śląsk: Harmonogram obchodów Dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie
Oddział Ślaski PTP objął patronatem obchody "Dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie", których głównym wydarzeniem będzie cykl imprez w dniu 22.09.2013 w Parku Śląskim w Chorzowie.
Jak występować publicznie - Jean Denis Menard
Występowanie publiczne większości z nas kojarzy się z ogromnym stresem, przeżyciem i nocami przygotowań. Mamy na rynku dostęp do treści, które w tej kwestii ułatwią nam życie i przede wszystkim odpowiednio przygotują do tego wydarzenia. Dobrym poradkiiem jest książka "Jak występować publicznie" J.D Menarda.
Psychoza z punktu widzenia pacjenta
Czym jest psychoza z punktu widzenia pacjenta, który przeżył stan psychotyczny i otarł się o śmierć? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że psychoza maniakalna jest stanem umysłu, w którym doznaje się różnego rodzaju zaburzeń w postrzeganiu rzeczywistości. Psychozie mogą towarzyszyć urojenia i halucynacje, a także kompletny brak świadomości. W artykule tym opisane są przeżycia pacjentki, która doznała stanu psychotycznego. Jak radzić sobie z psychozą i jak ją leczyć? - na te pytania staram się odpowiedzieć w tym artykule.
Małżeństwo nie dla wszystkich? - Kodeks rodzinny i opiekuńczy krzywdzi osoby „dotknięte chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym”
Konferencja poświęcona będzie dyskryminacyjnemu charakterowi uregulowania zawartego w art. 12 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.), który stanowi, że „nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.” Przytoczony przepis zakazuje zawierania małżeństw osobom dotkniętym chorobą psychiczną i niepełnosprawnością intelektualną, które nie są ubezwłasnowolnione.
23 Kongres ECNP w Amsterdamie
W dniach 28 sierpnia do 1 września 2010 w Amsterdamie odbywa się 23 Kongres ECNP. ECNP (The European College of Neuropsychopharmacology). Jest to jedno z największych spotkań psychiatrów. W tym roku zgromadziło prawie 7000 lekarzy i innych specjalistów opieki zdrowotnej. Hasłem kongresu jest Pioneering CNS research: translating neuroscience into progres, czyli przekładanie badań naukowych na postęp w postępowaniu z pacjentem.
Konferencja Zdrowie Psychiczne – Profilaktyka, Leczenie
W dniu 25 listopada 2009 r. odbyła się w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej konferencja pt. „Zdrowie Psychiczne – Profilaktyka, Leczenie”.