Zaloguj
Reklama

Choroby psychiczne

Zaburzenia psychiczne to schorzenia, które objawiają się występowaniem symptomów związanych z nieprawidłowościami nastroju, aktywności, występowaniem lęku, nieprawidłowego interpretowania działań otoczenia (urojenia), odczuwaniem zmysłami zdarzeń, które nie miały miejsca (omamy = halucynacje) i wieloma innymi. Zdarza się, że człowiek nie jest w stanie ocenić skutków swojego postępowania i nim racjonalnie pokierować. Wtedy mamy do czynienia z psychozą. Do najczęstszych problemów psychicznych należą: depresja, schizofrenia, nerwice, uzależniania od substancji (alkohol, narkotyki, w tym amfetamina i marihuana), otępienia (demencje np. choroba Alzheimera), czy zaburzenia osobowości.

Wielu chorobom psychicznym towarzyszą zaburzenia snu (bezsenność). Oprócz leków ważne są zasady, które można określić jako świadomy sen czy dobre rady na dobry sen.

W diagnostyce psychiatrycznej stosuje się metody laboratoryjne i sprzętowe głównie dla wykluczenia uszkodzenia mózgu czy przyczyn somatycznych.

Leczenie to 2 obszary: psychoterapia (psychoanalityczna, behawioralno-poznawcza, psychodynamiczna, itp) oraz farmakoterapię (leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki = leki przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe i inne). Leki te są wydawane na receptę, a część z nich jest refundowana

W niektórych schorzeniach, w terapii zastosowanie mają urządzenia do światłoterapii (fototerapia, leczenie światłem - lampy, okulary i słuchawki), a także EEG-biofeedback (w tym z użyciem wirtualnej rzeczywistości). Pierwsze urządzenie w depresji sezonowej (depresja zimowa, jesienna), a drugie w leczeniu nerwic, a szczególnie zespołu stresu pourazowego. 

Obecnie najczęstszym powodem interwencji na izbach przyjęć są osoby po zatruciu dopalaczami. Niestety dopalacze są wytwarzane z trudnych do określenia substancji dlatego detoksykacja jest bardzo utrudniona.