Porady specjalisty z kategorii: Choroby psychiczne
Przedawkowanie leków przeciwdepresyjnych: czym się objawa i jak je leczyć?
Leki przeciwdepresyjne, podobnie jak i inne farmaceutyki, bywają celowo przyjmowane przez pacjentów w zdecydowanie nadmiernych ilościach. Różne są przyczyny takiego postępowania, co jednak dzieje się z osobami, które przedawkują leki przeciwdepresyjne – czy problem ten jest groźny? Jakie objawy pojawiają się po przedawkowaniu leków przeciwdepresyjnych?
Jakie mogą być nietypowe objawy zaburzeń nastroju?
Zaburzenia nastroju, z których najbardziej znanym jest depresja, kojarzone są zwykle z takimi objawami, jak znaczny smutek, przygnębienie i niechęć do życia czy myśli samobójcze. W praktyce jednak okazuje się, że czasami problemy należące do tej grupy przebiegają niekoniecznie z takimi właśnie, jak wspomniano powyżej, objawami. Co więc powinno wzbudzać niepokój i skłaniać do odwiedzenia specjalisty – jakie mogą być nietypowe objawy zaburzeń nastroju?
Czy anoreksja może skutkować zagrożeniem życia?
Wystąpienie u pacjenta anoreksji w najgorszym przypadku może nawet stanowić groźbę dla jego życia. Wynika to głównie z konsekwencji niedoborów składników odżywczych, których deficyt dysreguluje pracę w zasadzie każdego narządu ludzkiego organizmu. Problemy pacjentów z anoreksją dotyczą m.in. struktury kości, pracy serca czy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Istnieje grupa objawów, których wystąpienie u osoby cierpiącej na to zaburzenie odżywiania powinno skłonić do zasięgnięcia pilnej pomocy medycznej.
Zespół Touretta - objawy, diagnoza, leczenie
Zespół Tourette’a zaliczany jest do wrodzonych zaburzeń o podłożu neurologicznym, opisanym w 1885 roku. Zespół ten występuje częściej u chłopców aniżeli u dziewczynek. Chorobę charakteryzują okresy rzutu (pogorszenie objawów choroby) oraz okresy remisji (ustąpienie/ wyciszenie objawów choroby).
- Reklama
Paronoiczne zaburzenie osobowości - co to takiego?
Zaburzenia osobowości to grupa zaburzeń psychicznych wiążących się z przewlekle trwającym wzorcem patologicznych zachowań. Rozpoczynają się w dzieciństwie i trwają w okresie dorosłości.
Choroby tikowe - objawy, diagnoza, leczenie
Choroby tikowe to schorzenia o podłożu neurologicznym, w których charakterystycznym, widocznym objawem są tiki. Tiki są to czynności stereotypowe, przymusowe, ciągle powtarzające się. Choroba ta występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Choroba Huntingtona - objawy, diagnostyka, leczenie choroby
Choroba Huntingtona, inaczej pląsawica Huntingtona zaliczana jest do chorób o podłożu neurodegeneracyjnych, szybko postępujących chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej odkrywcy- Georga Huntingtona. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie.
Mitomania - objawy, diagnoza, leczenie
Mitomania, pseudologia bądź zespół Delbrücka definiowana jest jako występująca przejściowo bądź trwale choroba psychiczna. Została opisana przez Antona Delbrücka i związana jest z patologiczną skłonności do mówienia nieprawdy, wymyślania i opowiadania różnych historii, które nigdy nie miały miejsca. Osoba dotknięta mitomanią nie jest w stanie odróżnić prawdy od wymyślonych w danym momencie historii.
Zespół Capgrasa - objawy, diagnoza, leczenie
Zespół Capgrasa należy do grupy zaburzeń związanych z błędną identyfikacją osób (zalicza się tu także m.in. zespół Fregolego – patrz dalej). Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska psychiatry (Jeana Marie Josepha Capgrasa), który jako pierwszy opisał charakterystyczne objawy (1923 r).
Cyklotymia, dystymia - objawy, diagnoza, leczenie
Wymienione zaburzenia mają wiele cech wspólnych, ale nie brakuje także występujących między nimi różnic. Oba wyżej wspomniane zaburzenia charakteryzują się małym nasileniem objawów. Dystymia nazywana jest „małą depresją”. Cyklotymię można z kolei potraktować jako „małą” chorobę afektywną dwubiegunową.
- Reklama
Neuroleptyki! Czym jest ta grupa leków?
Neuroleptyki to jedna z grup leków stosowanych w psychiatrii. Inna używana nazwa to ”leki przeciwpsychotyczne”.
Elektrowstrząsy - czy trzeba się ich obawiać?
Elektrowstrząsy (EW) to jedna z metod leczniczych stosowanych w psychiatrii. Wskazaniami do zastosowania tych zabiegów są ciężkie depresje i ostre (tzw. śmiertelne) katatonie.
Bulimia to obżarstwo? Objawy, leczenie i skutki Bulimii
Jest to zaburzenie odżywiania przejawiające się nawracającymi epizodami objadania, podczas których osoba potrafi zjeść olbrzymie ilości wysokokalorycznych produktów, po czym na skutek wyrzutów sumienia pozbywa się spożytego pokarmu wymiotując lub przeczyszczając się (albo stosując jedną i drugą metodę). Kryteria diagnostyczne:Nawracające epizody objadania się (co najmniej 2 razy w tygodniu w przeciągu 3-4 tygodni)Utrata kontroli podczas objadania sięRegularne przeczyszczanie się lub/i prowokowanie wymiotówKoncentracja na kontrolowaniu wagi ciała, sylwetkiObjadanie się ma charakter napadowy (napad może trwać nawet kilka dni).
Anoreksja - znikające ciała, objawy anoreksji, leczenie
Anoreksja (jadłowstręt, ang. anorexia nervosa) jest to zaburzenie odżywiania polegające na ograniczaniu jedzenia i bardzo silnej koncentracji na ilości i jakości spożywanych pokarmów prowadzące do spadku masy ciała - odchudznie (lub nie przybierania na wadze w okresie wzrostu).