Wiadomości z kategorii: Choroby psychiczne
Destrukcyjny wpływ stanu pandemii na zdrowie psychiczne
Jak się okazuje, pandemia COVID-19 ma negatywny wpływ na zdrowie psychicznie. W zeszłym roku zaobserwowano wzrost choćby pacjentów z depresją czy osób uzależnionych od Internetu.
Badanie ankietowe - Ocena konsekwencji neuropsychologicznych oraz wskazań do terapii osób, które przebyły COVID-19
Chcielibyśmy zaprosić do drugiego badania - NeuroCovid, którego celem jest ocena konsekwencji neuropsychologicznych oraz wskazań do terapii neuropsychologicznej osób, które przebyły COVID-19.Poszukiwane są osoby, które były lub są zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 (mające pozytywny wynik testu). Prosimy o przekazywanie informacji swoim pacjentom oraz wypełnianie ankiety samemu niezależnie czy przebieg Covid jest objawowy czy bezobjawowy.
Zaproszenie i informacja dotycząca badania Covid Med realizowanych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego
Chciałbym w imieniu swoim i grupy badaczy z Wydziału Psychologii UW zaprosić lekarzy i inne osoby pracujące w ochronie zdrowia do udziału w badaniu Covid Med, którego głównym celem jest ocena wpływu pandemii Covid-19, w tym istniejącej organizacji opieki medycznej, na dobrostan psychiczny i funkcjonowanie lekarzy i innych pracowników sektora medycznego.
10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Dzisiaj, 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na problematykę zaburzeń psychicznych.
- Reklama
Opieka psychiatryczna w dobie pandemii koronawirusa
Obecnie w mediach usłyszeć można przede wszystkim o koronawirusie, z drugiej jednak strony pandemia nie doprowadziła do tego, że inne schorzenia zniknęły. W tej chwili skorzystanie ze specjalistycznej opieki medycznej jest znacznie utrudnione, przez co cierpieć może tak naprawdę wielu pacjentów. Sytuacja dotyczy zasadniczo wszystkich chorujących – jak mają jednak sobie radzić osoby z zaburzeniami psychicznymi? Z pomocą przychodzi im telemedycyna, z której korzysta coraz więcej poradni zdrowia psychicznego.
Terapia elektrowstrząsowa a myśli i zamiary samobójcze
Terapia elektrowstrząsowa zdecydowanie nie jest pierwszorzutową metodą leczenia – w psychiatrii wykorzystuje się ją raczej dopiero wtedy, gdy inne dostępne opcje terapeutyczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Zespół badaczy z amerykańskiego Augusta University postanowił jednak sprawdzić, jakie mogą być skutki terapii elektrowstrząsowej u pacjentów, u których występują myśli i zamiary samobójcze.
Autyzm: czy trudno rozpoznać tę jednostkę chorobową?
Autyzm – diagnoza, która często przeraża rodziców, jednocześnie dając ulgę, że w końcu została postawiona. Niestety często rodzice odbijają się od drzwi jednego lekarza do drugiego, którzy powtarzają „taki urok dziecka, każde dziecko rozwija się we własnym tempie”, a zdesperowani rodzice poszukują pomocy, bo widzą, czują, że coś złego dzieje się z ich pociechą. Czy rzeczywiście tak trudno rozpoznać autyzm? Co powinno wzbudzić niepokój rodziców? Wszystkie odpowiedzi w tekście poniżej.
Mówiąc źle o chorych psychicznie, szkodzisz ich leczeniu
O osobach chorych na schizofrenię najczęściej mówi się źle. Eksperci alarmują, że stygmatyzacja osób chorych niesie ogromne szkody w ich leczeniu.
Leczenie psychiatryczne u dziecka? Sprawdź, co może mieć na nie wpływ
Dziecko ma zaburzenia wymagające leczenia, np. lęki, nerwicę, depresję czy psychozy? Warto zdawać sobie sprawę, że wiele substancji wykorzystywanych do terapii farmakologicznej tego typu nieprawidłowości może być trochę inaczej przetwarzanych... zależnie od genów dziecka! Jak zatem dobrać bezpieczną i skuteczną terapię, aby jak najlepiej pomóc dziecku?
Infekcje wirusowe mogą być przyczyną zaburzeń psychicznych
Dokładne przyczyny większości zaburzeń psychicznych wciąż pozostają niejasne. To właśnie z tego powodu wielu uczonych nadal poszukuje czynników, które mogą odpowiadać za występowanie tego typu jednostek. Ciekawe doniesienia dotyczące patogenezy zaburzeń psychicznych przedstawili ostatnio naukowcy z Uniwersytetu w Würzburgu – przekonują oni, że związek z pewnymi schorzeniami psychiatrycznymi mogą mieć infekcje specyficznymi typami wirusów z rodziny Herpes.
- Reklama
Choroby alergiczne mogą zwiększać ryzyko zaburzeń psychicznych
O tym, że pewne problemy somatyczne mogą zwiększać ryzyko zaburzeń psychicznych mówi się od dawna – nikogo nie dziwi więc to, że np. cukrzyca czy zawał serca zwiększają ryzyko depresji. Tak naprawdę powiązań pomiędzy schorzeniami organicznymi a problemami psychicznymi jest jednak zdecydowanie więcej, niż możemy tylko przypuszczać. Według niedawno przeprowadzonych badań, dotyczących obywateli Tajwanu, istnieje związek pomiędzy chorobami alergicznymi a ryzykiem zaburzeń psychicznych.
Asperger: Życie w dwóch światach
Słyszysz diagnozę: zespół Aspergera. W pierwszej chwili pewnie doznajesz szoku, czujesz strach, masz pustkę w głowie. Jednak zaraz pojawia się milion myśli, wątpliwości, pytań. I to niezależnie od tego, czy diagnoza dotyczy ciebie, twojego dziecka, czy też innej bliskiej ci osoby – nagle uświadamiasz sobie, jak wiele musisz się dowiedzieć.
Nadmiar cukru w diecie zwiększa ryzyko zaburzeń nastroju?
Węglowodany – spożywane w nadmiarze – mogą prowadzić do nadwagi, mogą one również sprzyjać chorobom zębów. Możliwe, że nadmiar cukru sprzyja nie tylko schorzeniom organicznym, ale i zaburzeniom psychicznym – badania autorstwa uczonych z Wielkiej Brytanii pokazują, że pomiędzy zaburzeniami nastroju a ilością spożywanych węglowodanów może istnieć pewien związek...
Najnowszy raport NIK nt. Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego z lat 2011-2015 zakończony fiaskiem!
Cele, które zostały wyznaczone na Nardowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego w przedziale lat 2011-2015 nie zostały zrealizowane ani przez administracje rządową, ani samorządową. Nie zostały zatem ograniczone zagrożenia związane z zaburzeniami psychicznymi pacjentów i ich bliskich. Dostępność placówek medycznych świadczących opiekę psychiatryczną również się nie poprawiła. Według oceny NIK (Najwyższa Izba Kontrolii) główną z przyczyn było niezaplanowanie środków finansowych przez realizatorów poszczególnych zadań, nieskuteczna była także koordynacja Programu. Podobno Program miał niektóre z celów i zadań zbyt ogólnikowe.
Czym jest zespół Roszpunki?
Zespół Roszpunki to bardzo rzadko spotykany rodzaj niedrożności jelit. Jego bezpośrednią przyczyną jest nawyk zjadania włosów (trichofagia). W wielu przypadkach trichofagia współistnieje z zaburzeniem, które polega na wyrywaniu włosów. Jest to złożony problem, którym wymaga specjalistycznego leczenia w tym pomocy psychiatry. Operacja jest zabiegiem ratującym życie. Co wiemy o zespole Roszpunki?
Terapia poznawcza zaburzeń osobowości
Książka pod redakcją Aarona T. Becka, Denise D. Davies i Arthura Freemana jest najważniejszym źródłem wiedzy o charakterze i terapii zaburzeń osobowości w ujęciu poznawczo-behawioralnym. Redaktorzy opisują najważniejsze cele terapii oraz zagadnienia związane z utrzymaniem postępów w leczeniu, zakończeniem terapii i samoopieką klinicysty.
Osoby o podobnych zaburzeniach psychicznych mają tendencje do łączenia się w pary
Prawdopodobieństwo związania się z osobą cierpiącą na zbliżone zaburzenie bywa dwukrotnie, nieraz trzykrotnie wyższe niż stworzenie pary z osobą zdrową.
Matematyka umysłu
Naukowcy próbują stworzyć matematyczne modele myślenia sekwencyjnego, które pozwoliłyby zrozumieć rozmaite zaburzenia psychiczne
Zaburzenia jelitowej flory bakteryjnej a rozwój anoreksji
Naukowcy widzą możliwy związek między zawartością flory bakteryjnej chorych na anoreksję a postępami choroby.
Czy za rozwój anoreksji odpowiadają czynniki genetyczne?
Anorexia nervosa, inaczej jadłowstręt psychiczny, zaliczana jest do bardzo poważnych chorób, które prowadzą do problemów zdrowotnych, a w wielu przypadkach nawet do śmierci. Choroba ta stanowi bardzo poważny problem wśród dorastających i młodych kobiet.