Depresja
Depresja we współczesnym świecie
W artykule przedstawiam najnowsze formy diagnostyczne zaburzeń depresyjnych. Ponadto odnoszę się do najnowszych badań zmieniających perspektywę na depresje jako całość. W obecnej psychiatrii następuje krok ku myśleniu raczej o wielu zaburzeniach depresycjnych, co najprawdopobniej doprowadzi do zindiwydializowanego leczenia zarówno farmakologicznego jak i terapeutycznego.
Pacjenci dializowani, chorujący na przewlekłą chorobę nerek są bardziej narażeni na depresję
Szacuje się, że na depresję choruje około 350 mln ludzi na świecie, z czego aż 1,5 mln w Polsce. Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym występującym u pacjentów chorujących na przewlekłą chorobę nerek, leczonych dializami. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć o depresji u pacjenta i nie zwlekać z wizytą u specjalisty, który zaplanuje odpowiednie leczenie.
Depresję lekooporną można skutecznie leczyć
Lekooporna depresja dotyka części pacjentów, u których standardowa farmakoterapia połączona z psychoterapią nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dla tych osób jest jednak nadzieja w postaci innowacyjnych metod leczenia, o których mówili eksperci podczas debaty pt. „Depresja – historia powrotu do życia”, która odbyła się niedawno.
Jak osłodzić sobie zimowe wieczory? Sposoby na poprawę humoru w najmroźniejszym okresie w roku
Okres zimowy nie wpływa najlepiej na nasze samopoczucie. Krótkie dni, szarobura aura, mniej słońca i niskie temperatury mocno sprzyjają obniżeniu nastroju. Właśnie dlatego zima kojarzy się z chandrą i obniżonym samopoczuciem połączonym z brakiem motywacji i chęci do działania, a przypadłość ta dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Najlepszą metodą na zimowe przygnębienie jest znalezienie sposobów na szybką poprawę humoru. Jedną z najprostszych i najprzyjemniejszych jest osłodzenie sobie gorszego dnia.
- Reklama
Koronawirus a depresja
Trwająca wciąż pandemia COVID-19 niesie za sobą wiele różnych następstw – dotyczą one aspektów gospodarczych, społecznych, jak i zdrowotnych. Lekarze zwracają uwagę przede wszystkim na ostatnie z wymienionych i podkreślają, że obecnie coraz więcej osób zaczyna borykać się m.in. z rozmaitymi zaburzeniami psychicznymi. Jednym z nich może być depresja, którą z koronawirusem łączy niestety bardzo dużo.
Leki przeciwdepresyjne a ryzyko zgonu z powodu COVID-19
Medycyny nieustannie analizują to, jakie leki mogłyby być wykorzystywane w leczeniu COVID-19. Dość oczywiste jest to, że biorą oni pod uwagę rozmaite leki przeciwwirusowe, co jakiś czas wspomina się jednak o preparatach z innych grup, które także mogą mieć pewien wpływ na przebieg infekcji koronawirusem. Według jednego z niedawno przeprowadzonych badań przyjmowanie pewnych leków przeciwdepresyjnych może mieć wpływ na ryzyko zgonu z powodu COVID-19.
„Świadomy Pacjent” – kampania edukacyjna
Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent" mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym - ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia oraz sytuacji pacjentów w dobie COVID-19. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl
Stymulacja neuronów skutecznym wsparciem w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych
Rosnąca w skali świata skala zaburzeń psychicznych jest jedną z najistotniejszych przyczyn cierpienia ludzi i tym samym ważnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Nowoczesne metody nieinwazyjnej stymulacji neuronów mają coraz częstsze zastosowanie kliniczne, istotnie wspomagając efekty terapeutyczne farmakologii i psychoterapii – przekonuje prof. Napoleon Waszkiewicz.
Chłopaki nie płaczą – czym grozi nieleczona depresja u mężczyzn
Mężczyźni mają tendencję do tłumienia w sobie emocji, co może skutkować latami nieleczoną depresją. Ta z kolei z reguły wpływa również na funkcjonowanie całego organizmu, a finalnie może prowadzić nawet do samobójstwa. Rozwojowi depresji zdecydowanie sprzyjał czas pandemii COVID-19 i związana z tym przymusowa izolacja.
Wypalenie zawodowe uznane jako jednostka chorobowa przez Światową Organizację Zdrowia
W maju tego roku wypalenie zawodowe znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób WHO jako syndrom zawodowy znacząco wpływający na stan zdrowia. W związku z tym od stycznia przyszłego roku stanie się jednostką chorobową i będzie można otrzymać od lekarza zwolnienie lekarskie z tego tytułu.
- Reklama
„Senior w centrum uwagi” – kampania edukacyjna
Rośnie udział osób starszych w strukturze demograficznej. Oznacza to zupełnie inne potrzeby obywateli, związane z opieką i ochroną zdrowia, a także spędzaniem czasu wolnego i utrzymaniem aktywności.
Czym jest depresja poporodowa?
Narodziny dziecka stanową jeden z bardziej przełomowych dni w życiu każdej kobiety. Przełomowych dlatego, że rodzina staje się bogatsza o nowego członka rodziny, ale przełomowych również w zakresie gospodarki hormonalnej kobiety, która ulega gwałtownym zmianom, mogącym skutkować wystąpieniem smutku poporodowego, a nawet depresji. Obydwa te stany mogą negatywnie wpływać na życie rodziny oraz relacje matka- dziecko, dlatego bardzo ważne jest rozpoznanie objawów i podjęcie adekwatnych kroków czyli wizyty u specjalisty i leczenia.
Dane KGP: Pandemia zbiera tragiczne żniwo. W Polsce rośnie liczba samobójstw
Według danych Komendy Głównej Policji, od stycznia do maja br. było o prawie 19% więcej zamachów samobójczych niż rok temu. W stosunku do wyniku sprzed dwóch lat nastąpił wzrosto nieco ponad 16%. Natomiast nieznacznie spadł odsetek prób zakończonych zgonem. W pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. było ich przeszło 43%. Rok później odnotowano ponad 42% przypadków, a ostatnio – blisko 39%. W tym roku najczęściej próbowały się zabić osobymające od 19 do 24 lat. Często powody takich decyzji pozostają nieznane. Natomiast wśród ustalonych przyczyn w br. najczęściej wskazywano chorobę psychiczną lub zaburzenia psychiczne. Do takich tragedii przeważnie dochodzi w domach, w poniedziałki.
Perfekcyjni do bólu. Jak uwolnić się od perfekcjonizmu maskującego depresję i odzyskać zdrowie
Pozwól sobie na niedoskonałość! Odnosisz sukcesy, jesteś osobą energiczną, zorganizowaną, odpowiedzialną, sprawiasz wrażenie kogoś silnego i pozytywnie nastawionego do życia. W rzeczywistości jednak odczuwasz samotność, zagubienie i brakuje ci sił. Twój wewnętrzny głos nieustannie poddaje krytyce wszystko, co robisz, i wywołuje poczucie wstydu, a ty nie pozwalasz sobie na wyrażanie lęku, gniewu czy żalu, by nie zauważono twojej niedoskonałości. I choć nie uważasz tego za depresję, prawdopodobnie jesteś ofiarą jej ukrytej formy.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – 23 lutego
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia i obchodzony jest od 2001 roku. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości na temat depresji, jej objawów, diagnozowania i konieczności leczenia.
Zanieczyszczone powietrze może powodować depresję
Naukowcy zauważyli cięższy przebieg depresji w przypadku kobiet powyżej 80. roku życia, które od dawna mieszkają na obszarach o bardzo zanieczyszczonym powietrzu. Według nich może to być również związane z zaburzeniami pamięci.
Permanentny stres i depresja. Przełomowe odkrycie naukowców
Najnowsze badanie przeprowadzone na myszach może okazać się przełomowe dla metod leczenia zaburzeń związanych ze stresem i depresją.
Korelacja pomiędzy tętnem a depresją
Najnowsze pilotażowe badania sugerują, że istnieje związek pomiędzy tętnem i depresją, a to odkrycie może być kluczowe w postawieniu odpowiedniej diagnozy i właściwym leczeniu chorego.
Zwierzenia mogą uchronić przed depresją
Najnowsze badania sugerują, że zwierzanie się innym osobom jest jednym z najlepszych sposobów hamujących rozwój depresji, z kolei drzemki w ciągu dnia oraz zbyt częste oglądanie telewizji mogą zwiększać ryzyko zachorowania.
Objawy resztkowe a leczenie depresji
Depresja staje się coraz szerzej rozprzestrzenioną chorobą cywilizacyjną i pomimo szybkiego rozwoju nauk medycznych specjaliści nie są często w stanie doprowadzić daną jednostkę do wyleczenia poprzez osiągnięcie całkowitej remisji. Większość przypadków to występowanie objawów rezydualnych (resztkowych) stanowiących duże ryzyko w związku z ewentualnym nawrotem choroby.