Depresja
Perfekcyjni do bólu. Jak uwolnić się od perfekcjonizmu maskującego depresję i odzyskać zdrowie
Pozwól sobie na niedoskonałość! Odnosisz sukcesy, jesteś osobą energiczną, zorganizowaną, odpowiedzialną, sprawiasz wrażenie kogoś silnego i pozytywnie nastawionego do życia. W rzeczywistości jednak odczuwasz samotność, zagubienie i brakuje ci sił. Twój wewnętrzny głos nieustannie poddaje krytyce wszystko, co robisz, i wywołuje poczucie wstydu, a ty nie pozwalasz sobie na wyrażanie lęku, gniewu czy żalu, by nie zauważono twojej niedoskonałości. I choć nie uważasz tego za depresję, prawdopodobnie jesteś ofiarą jej ukrytej formy.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – 23 lutego
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia i obchodzony jest od 2001 roku. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości na temat depresji, jej objawów, diagnozowania i konieczności leczenia.
Zanieczyszczone powietrze może powodować depresję
Naukowcy zauważyli cięższy przebieg depresji w przypadku kobiet powyżej 80. roku życia, które od dawna mieszkają na obszarach o bardzo zanieczyszczonym powietrzu. Według nich może to być również związane z zaburzeniami pamięci.
Permanentny stres i depresja. Przełomowe odkrycie naukowców
Najnowsze badanie przeprowadzone na myszach może okazać się przełomowe dla metod leczenia zaburzeń związanych ze stresem i depresją.
- Reklama
Korelacja pomiędzy tętnem a depresją
Najnowsze pilotażowe badania sugerują, że istnieje związek pomiędzy tętnem i depresją, a to odkrycie może być kluczowe w postawieniu odpowiedniej diagnozy i właściwym leczeniu chorego.
Zwierzenia mogą uchronić przed depresją
Najnowsze badania sugerują, że zwierzanie się innym osobom jest jednym z najlepszych sposobów hamujących rozwój depresji, z kolei drzemki w ciągu dnia oraz zbyt częste oglądanie telewizji mogą zwiększać ryzyko zachorowania.
Objawy resztkowe a leczenie depresji
Depresja staje się coraz szerzej rozprzestrzenioną chorobą cywilizacyjną i pomimo szybkiego rozwoju nauk medycznych specjaliści nie są często w stanie doprowadzić daną jednostkę do wyleczenia poprzez osiągnięcie całkowitej remisji. Większość przypadków to występowanie objawów rezydualnych (resztkowych) stanowiących duże ryzyko w związku z ewentualnym nawrotem choroby.
Leczenie depresji u dzieci i młodzieży
Choć problem ma dość duże rozpowszechnienie, niestety jest on stosunkowo często bagatelizowany – mowa o depresji u dzieci i młodzieży. Konsekwencje bagatelizowania stanu młodych osób mogą być z kolei wręcz tragiczne – nastolatkowie mogą nie tylko całkowicie zaniedbywać chociażby swoje obowiązki szkolne i domowe, ale nawet i podejmować próby samobójcze. Depresja u dzieci i młodzieży zdecydowanie wymaga więc leczenia – jakie metody wykorzystywane są jednak w leczeniu jednostki w tej grupie wiekowej?
Depresja u dziecka czy kryzys wieku dorastania – jak je odróżnić?
Okres dorastania jest czasem szczególnym – przemiany, które podczas niego zachodzą, sprawiają, że wiele nastolatków doświadcza wtedy wahań nastroju, drażliwości czy innych jeszcze problemów. Rodzice nierzadko zastanawiają się, czy przejawiane przez ich pociechę zachowania są jeszcze wariantem normy, czy jednak świadczyć mogą one już o zaburzeniach psychicznych – co wiec może sugerować konieczność udania się z dzieckiem do psychiatry?W ostatnich latach coraz częściej wspomina się o tym, że zaburzenia psychiczne występują nie tylko u dorosłych, ale również wśród dzieci i młodzieży. W drugiej z wymienionych grup rozpoznawanie problemów natury psychiatrycznej jest zdecydowanie trudniejsze – ciężko u nich bowiem odróżnić pewne zachowania, które wynikają z okresu dorastania od tego, co stanowi już przejaw jakichś zaburzeń psychicznych.Jedną z częściej spotykanych u najmłodszych jednostek z kręgu zainteresowania psychiatrii jest depresja. Trudności, o których wspomniano powyżej, dotyczą przede wszystkim właśnie jej – w okresie dorastania nierzadkie są wahania nastroju, drażliwość czy częste rozważania na temat sensu życia, które wcale nie muszą być przejawem zaburzeń depresyjnych.
Mity dotyczące depresji
Świadomość społeczeństwa na temat depresji – szczęśliwie – systematycznie się zwiększa. Wciąż jednak wśród ludzi krąży wiele mitów dotyczących zaburzeń depresyjnych. Depresja nie zawsze manifestuje się wyraźnym smutkiem i obniżeniem nastroju, farmakoterapia nie jest jedyną metodą jej leczenia, a ponadto zapaść na nią może człowiek będący w dowolnym wieku – nawet i dziecko. Dotyczące depresji mity zdecydowanie należy rozwiewać, ponieważ przez ich istnienie część obciążonych nią pacjentów po prostu nie otrzymuje niezbędnej im pomocy.
- Reklama
Depresja – przyczyny, objawy, leczenie, terapia
Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Depresja, smutek, przygnębienie. Tych stanów doświadczył każdy wiele raz w życiu. Czy są to objawy depresji?
Krioterapia w walce z depresją
Depresja jest powszechną i poważną chorobą, która negatywnie wpływa na samopoczucie, sposób myślenia i zachowanie. Powoduje uczucie smutku lub utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś były istotne. Może prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz zmniejszać zdolność osoby chorej do funkcjonowania w pracy i w domu. Na szczęście depresja jest uleczalna. Jedną z nowych metod leczenia depresji jest krioterapia, której bliżej przyglądają się wrocławscy psychiatrzy. Na czym polega ten sposób leczenia?
Jak zmiana czasu wpływa na organizm człowieka i nie tylko...?
Z soboty na niedzielę przestawiamy nasze zegarki z czasu letniego na zimowy. Po co w ogóle to robimy i jak zmiana ta może wpływać na nasz organizm?
Nowe doniesienia o tym, dlaczego ruch pomaga pacjentom z depresją
Zaburzenia depresyjne można leczyć z wykorzystaniem farmakoterapii oraz psychoterapii, uczeni wciąż jednak poszukują nowych metod, które również pozwalałyby poprawiać stan pacjentów zmagających się z tym problemem. Zasadniczo od lat wspomina się o tym, że korzystnie na stan pacjentów z depresją wpływać może aktywność fizyczna – do końca jednak nie wiadomo, dlaczego ruch może poprawiać nastrój. Nowe informacje na ten temat przedstawili specjaliści z Iowa State University.
Tryptofan a depresja
Tryptofan odgrywa kluczową rolę w syntezie serotoniny – neuroprzekaźnika, od którego zależy to, czy czujemy się szczęśliwi, czy nie. Długotrwały niedobór tryptofanu powoduje obniżenie nastroju, a w efekcie może doprowadzić do rozwoju depresji i zaburzeń na tym tle. Z uwagi na fakt, że nasz organizm nie posiada zdolności do syntezowania go, konieczne jest dostarczanie tryptofanu do organizmu wraz z pożywieniem.
Utrata słuchu a depresja: wbrew pozorom jest pomiędzy nimi związek
Do czynników ryzyka depresji zalicza się bardzo różnorodne problemy, bo zarówno chorowanie na jakieś choroby przewlekłe, utratę bliskiej osoby, jak i występowanie zaburzeń depresyjnych wśród członków rodziny. Naukowcom wciąż jednak udaje się odnajdywać kolejne problemy, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju. Jak donoszą specjaliści z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons, u starszych ludzi czynnikiem nasilającym możliwość wystąpienia depresji może być… utrata słuchu.
Depresja u chorych na celiakię?
W przebiegu celiakii oprócz typowych objawów ze strony przewodu pokarmowego, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty, mogą wystąpić również zaburzenia psychiczne, przede wszystkim depresja. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, w jaki sposób trwała nietolerancja glutenu przyczynia się do rozwoju stanów depresyjnych.
Kobiety są bardziej narażone na depresję od mężczyzn
Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na depresję niż mężczyźni. Problem ten może się nasilać szczególnie, kiedy występują dodatkowo inne chorób – podaje włoski dziennik „La Repubblica”. W zmniejszeniu ryzyka depresji pomóc może zdrowy stylu życia, ćwiczenia fizyczne, zrównoważona dieta i niepalenie.
Depresja wpływa nie tylko na psychikę, ale i na ciało
Depresja kojarzona jest z obniżonym nastrojem, trudnościami z odczuwaniem radości czy po prostu ze smutkiem i rzeczywiście – objawy z zakresu psychopatologii są podstawowymi problemami, które są spotykane w jej przebiegu. Depresja wpływa jednak zdecydowanie nie tylko na psychikę, ale i na ciało: w jej przypadku możliwe jest wystąpienie wielu różnych dolegliwości somatycznych, których nierzadko w ogóle nie powiązuje się z zaburzeniami depresyjnymi. O jakich problemach mowa?
Bierne palenie może sprzyjać depresji u dzieci i młodzieży
Podczas badania psychiatrycznego pacjenci pytani są m.in. o to, czy palą oni papierosy. Przeprowadzone na uczniach szkół w Montrealu badania wskazują jednak na to, że może powinny padać również i pytania o narażenie na bierne wdychanie dymu tytoniowego – naukowcy z Icahn School of Medicine w Mount Synai i Kravis Children’s Hospital w Nowym Jorku przekonują, że bierne palenie może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji u dzieci.