Depresja
Czy mleko lub jogurt o niskiej zawartości tłuszczu mogą zmniejszyć ryzyko depresji?
Najnowsze obserwacje naukowców ze świata medycyny donoszą, że produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.A dokładniej, podobno mogą obniżyć ryzyko pojawienia się u nas depresji. W Japonii przeprowadzono badanie 1000 osób, gdzie uczestnikami byli ludzie dorośli, którzy spożywali mleko i jogurty o niskiej zawartości tłuszczu. Zauważono, że byli oni mniej podatni na objawy depresji w porównaniu z osobami, które spożywały mniej tego typu produktów.
"Depresja - porozmawiajmy o niej". Światowy Dzień Zdrowia 2017
Każdego roku w kwietniu obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W 2017 roku WHO skupia się na jednym z zaburzeń psychicznych – depresji. Co przykuło uwagę organizacji? Pod uwagę wzięto zapewne narastające rozpowszechnienie depresji, ale i to, że cierpieć na nią mogę ja, Ty, ale i nasi rodzice, dziadkowie czy rodzice – słowem, depresję może mieć po prostu każdy. Założeniem WHO jest przede wszystkim to, aby o depresji po prostu rozmawiać, i to rozmawiać bez wstydu – nie jest to w końcu mrzonka, lecz zaburzenie psychiczne, które można (z sukcesem) leczyć.
Światowy Dzień Zdrowia 2017
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia obchodzona jest również rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii z okazji Światowego Dnia Zdrowia jest Depresja - porozmawiajmy o niej.
8 kwietnia 2017 - Biała sobota - bezpłatne konsultacje
8 kwietnia 2017 w Centrum Zdrowia Psychicznego w Tychach odbędą się bezpłatne konsultacje oraz wykłady na temat zdrowia psychicznego i prawidłowych relacji rodzinnych.
- Reklama
Światło rzucone na depresję pod innym kątem…
Katastroficzne byłoby stwierdzenie, że z powodu zaburzeń depresyjnych cierpi cała ludzka populacja. Nieprawdą również byłoby określenie tej choroby jako nieuleczalnej. Nie można również powiedzieć, że gorszy nastrój, czy zimowa chandra, to od razu schorzenie, które trzeba leczyć. Co można w takim razie, na obecnym stanie wiedzy, powiedzieć z pewnością? Jak żyć z depresją, aby życie smakować, a nie tylko z utęsknieniem czekać na koniec każdego dnia? Jakich zasad należy przestrzegać, aby leczenie miało szansę być skuteczne? Na powyższe pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
U kogo powinniśmy podejrzewać depresję?
Statystyki dotyczące zachorowań na depresję z pewnością mogą budzić nawet przerażenie. Zapewne to one stanowią powód tego, że o depresji mówi się coraz więcej. Problem wystąpić może dosłownie u każdego – na zaburzenia nastroju cierpieć mogą tak samo dzieci, jak i młode matki czy osoby w podeszłym wieku. Depresję można wyleczyć, najpierw trzeba jednak w ogóle zacząć ją leczyć. Jakie zjawiska w poszczególnych grupach pacjentów powinny budzić niepokój ich otoczenia i być podłożem do poszukiwania specjalistycznej pomocy?
Czy aktywność fizyczna może uchronić dzieci od depresji?
Zdolność do ochrony przeciwko depresji za pomocą ćwiczeń fizycznych jest udowodniona i dobrze zbadana – zarówno u dorosłych, jak i nastolatków. Czy takiego samego protekcyjnego działania możemy spodziewać się także u dzieci? Tego jeszcze nie wiemy, chociaż badanie naukowców z Norwegian University of Science and Technology (NTNU) oraz NTNU Social Research (oba w Trondheim) sugeruje, że dzieci, które mają zapewniony umiarkowany lub intensywny wysiłek fizyczny, są mniej narażone na rozwój objawów depresji.
Jesienny smutek, a może coś więcej? Kilka słów o depresji sezonowej
Jak co roku, tak i tym razem przyroda rozgrywa wszystko zgodnie z planem. Po słonecznym i ciepłym lecie przyszedł najtrudniejszy czas dla meteoropatów, czyli okres jesienno-zimowy. Dzień postanowił się skrócić do minimalnej długości i trwa już tylko 8h i 33min (stan na 19 listopada, a będzie tylko gorzej!). Słońce pojawia się na niebie średnio raz na tydzień, najczęściej do połowy przykryte chmurami. Czy to wszystko musi oznaczać apatię, ospałość i zły nastrój? Przeciwdziałać możemy tylko za pomocą czekolady? Czy istnieje taka choroba jak depresja sezonowa? A może problem leży gdzie indziej?
Depresja u kobiety w ciąży zwiększa ryzyko problemów emocjonalnych i behawioralnych jej dziecka?
Do takich wniosków doszli autorzy przeglądu opublikowanego w ostatnim czasie w czasopiśmie The Lancet Psychiatry. Depresja ciążowa dotyka najczęściej kobiety w ostatnim trymestrze ciąży oraz zaraz po urodzeniu dziecka. Statystyki są alarmujące – 1 na 5 kobiet cierpi z powodu tego zaburzenia, a wraz z nimi całe rodziny. Charakteryzuje się obniżonym nastrojem, poczuciem bezradności, brakiem motywacji do bycia mamą. Depresja ciążowa może być powodowana przez czynniki zewnętrzne (np. utrata bliskiej osoby) i wewnętrzne (zaburzenia w stężeniach odpowiednich neuroprzekaźników).
Odmienności depresji u pacjentów w wieku dorastania
Depresja jest jedną z najbardziej znanych jednostek psychiatrycznych. Pojawić się może ona u każdego: u dorosłego, osoby starszej czy u dziecka. W ostatniej z wymienionych grup postawienie rozpoznania depresji nie zawsze jest proste – przyczynami takiej sytuacji jest m.in. niezauważanie objawów przez otoczenie małego pacjenta oraz to, że depresja u dzieci przebiegać może nieco odmiennie niż u dorosłych.
- Reklama
Depresja seniora
Depresja jest chorobą dotykającą ludzi w każdym wieku. Najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi w populacji seniorów są zespoły otępienne oraz depresja.
Dziecięca depresja ma wpływ na rozwój szarych komórek!
Badania wykazują, że depresja u dzieci ma znaczący wpływ na rozwój mózgu. Tym bardziej nie powinna być ignorowana.
Depresja mężczyzn z perspektywy podejścia Gestalt
Spojrzenie na depresję z innej perspektywy otwiera drogę do innych rozwiązań, wspieranych przez psychoterapię i farmakologię.
Ojcowski baby blues
Zdaniem badaczy około 20% rodziców, zarówno matek, jak i ojców, cierpi na zaburzenia psychiczne spowodowane przyjściem na świat potomka.
Rola światła w leczeniu depresji
Światło pomaga nie tylko w leczeniu sezonowych zaburzeń nastroju, ale także w leczeniu depresji klinicznej.
Antydepresanty w ciąży
Negatywne działanie leków SSRI na rozwój dziecka.
Depresja a próby samobójcze
Badania naukowe oraz obserwacje specjalistów pokazują, że samobójstwo jest jednym z najpoważniejszych powikłań depresji. W chwili obecnej zauważono rosnącą liczbę samobójstw wśród młodzieży ale także w przypadku osób dorosłych, którzy przekroczyli 45ty rok życia. Bardzo często pacjenci z depresją nie zgłaszają się do specjalisty w celu uzyskania pomocy co może skończyć się samobójstwem. Dlaczego depresja prowadzi do myśli samobójczych?
Niedosłuch a zaburzenia nastroju i depresja
Niedosłuch jest coraz częściej spotykaną dolegliwością, która może pojawić się w każdym wieku niezależnie od płci. Stan ten bardzo negatywnie wpływa na sprawne funkcjonowanie pacjenta w życiu codziennym.
Częstość używania telefonu komórkowego a stany depresyjne
Depresja stanowi w chwili obecnej czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.
Depresja w ciąży i jej objawy
Depresja spotykana jest nie tylko u kobiet, które urodziły dziecko (tzw. depresja poporodowa).