Wiadomości z kategorii: Depresja
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – 23 lutego
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia i obchodzony jest od 2001 roku. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości na temat depresji, jej objawów, diagnozowania i konieczności leczenia.
Zanieczyszczone powietrze może powodować depresję
Naukowcy zauważyli cięższy przebieg depresji w przypadku kobiet powyżej 80. roku życia, które od dawna mieszkają na obszarach o bardzo zanieczyszczonym powietrzu. Według nich może to być również związane z zaburzeniami pamięci.
Korelacja pomiędzy tętnem a depresją
Najnowsze pilotażowe badania sugerują, że istnieje związek pomiędzy tętnem i depresją, a to odkrycie może być kluczowe w postawieniu odpowiedniej diagnozy i właściwym leczeniu chorego.
Zwierzenia mogą uchronić przed depresją
Najnowsze badania sugerują, że zwierzanie się innym osobom jest jednym z najlepszych sposobów hamujących rozwój depresji, z kolei drzemki w ciągu dnia oraz zbyt częste oglądanie telewizji mogą zwiększać ryzyko zachorowania.
- Reklama
Objawy resztkowe a leczenie depresji
Depresja staje się coraz szerzej rozprzestrzenioną chorobą cywilizacyjną i pomimo szybkiego rozwoju nauk medycznych specjaliści nie są często w stanie doprowadzić daną jednostkę do wyleczenia poprzez osiągnięcie całkowitej remisji. Większość przypadków to występowanie objawów rezydualnych (resztkowych) stanowiących duże ryzyko w związku z ewentualnym nawrotem choroby.
Mity dotyczące depresji
Świadomość społeczeństwa na temat depresji – szczęśliwie – systematycznie się zwiększa. Wciąż jednak wśród ludzi krąży wiele mitów dotyczących zaburzeń depresyjnych. Depresja nie zawsze manifestuje się wyraźnym smutkiem i obniżeniem nastroju, farmakoterapia nie jest jedyną metodą jej leczenia, a ponadto zapaść na nią może człowiek będący w dowolnym wieku – nawet i dziecko. Dotyczące depresji mity zdecydowanie należy rozwiewać, ponieważ przez ich istnienie część obciążonych nią pacjentów po prostu nie otrzymuje niezbędnej im pomocy.
Krioterapia w walce z depresją
Depresja jest powszechną i poważną chorobą, która negatywnie wpływa na samopoczucie, sposób myślenia i zachowanie. Powoduje uczucie smutku lub utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś były istotne. Może prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz zmniejszać zdolność osoby chorej do funkcjonowania w pracy i w domu. Na szczęście depresja jest uleczalna. Jedną z nowych metod leczenia depresji jest krioterapia, której bliżej przyglądają się wrocławscy psychiatrzy. Na czym polega ten sposób leczenia?
Jak zmiana czasu wpływa na organizm człowieka i nie tylko...?
Z soboty na niedzielę przestawiamy nasze zegarki z czasu letniego na zimowy. Po co w ogóle to robimy i jak zmiana ta może wpływać na nasz organizm?
Nowe doniesienia o tym, dlaczego ruch pomaga pacjentom z depresją
Zaburzenia depresyjne można leczyć z wykorzystaniem farmakoterapii oraz psychoterapii, uczeni wciąż jednak poszukują nowych metod, które również pozwalałyby poprawiać stan pacjentów zmagających się z tym problemem. Zasadniczo od lat wspomina się o tym, że korzystnie na stan pacjentów z depresją wpływać może aktywność fizyczna – do końca jednak nie wiadomo, dlaczego ruch może poprawiać nastrój. Nowe informacje na ten temat przedstawili specjaliści z Iowa State University.
Utrata słuchu a depresja: wbrew pozorom jest pomiędzy nimi związek
Do czynników ryzyka depresji zalicza się bardzo różnorodne problemy, bo zarówno chorowanie na jakieś choroby przewlekłe, utratę bliskiej osoby, jak i występowanie zaburzeń depresyjnych wśród członków rodziny. Naukowcom wciąż jednak udaje się odnajdywać kolejne problemy, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju. Jak donoszą specjaliści z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons, u starszych ludzi czynnikiem nasilającym możliwość wystąpienia depresji może być… utrata słuchu.
- Reklama
Kobiety są bardziej narażone na depresję od mężczyzn
Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na depresję niż mężczyźni. Problem ten może się nasilać szczególnie, kiedy występują dodatkowo inne chorób – podaje włoski dziennik „La Repubblica”. W zmniejszeniu ryzyka depresji pomóc może zdrowy stylu życia, ćwiczenia fizyczne, zrównoważona dieta i niepalenie.
Depresja wpływa nie tylko na psychikę, ale i na ciało
Depresja kojarzona jest z obniżonym nastrojem, trudnościami z odczuwaniem radości czy po prostu ze smutkiem i rzeczywiście – objawy z zakresu psychopatologii są podstawowymi problemami, które są spotykane w jej przebiegu. Depresja wpływa jednak zdecydowanie nie tylko na psychikę, ale i na ciało: w jej przypadku możliwe jest wystąpienie wielu różnych dolegliwości somatycznych, których nierzadko w ogóle nie powiązuje się z zaburzeniami depresyjnymi. O jakich problemach mowa?
Bierne palenie może sprzyjać depresji u dzieci i młodzieży
Podczas badania psychiatrycznego pacjenci pytani są m.in. o to, czy palą oni papierosy. Przeprowadzone na uczniach szkół w Montrealu badania wskazują jednak na to, że może powinny padać również i pytania o narażenie na bierne wdychanie dymu tytoniowego – naukowcy z Icahn School of Medicine w Mount Synai i Kravis Children’s Hospital w Nowym Jorku przekonują, że bierne palenie może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji u dzieci.
Depresja w Polsce zbiera żniwo. Poznaj zatrważające statystyki!
Depresja to jedna z chorób, która należy do tych z dziedziny tabu. Większa liczba zachorowań sprawiła jednak, że Polacy coraz częściej o niej mówią otwarcie, przez co zwiększają swe szanse na powrót do zdrowia.
Nastolatek a depresja. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży
Pierwsza książka Konrada Ambroziaka, Artura Kołakowskiego i Klaudii Siwek Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać to kompendium wiedzy na temat depresji, jej przyczyn oraz metod leczenia.
Stres, lęk, brak spełnienia? Ruszył nowy program radzenia sobie z tymi dolegliwościami!
Pełny oddech – pełnia życia to wydarzenie mające na celu, w oparciu o techniki relaksacyjne, zniwelowanie problemów związanych z odczuwaniem nadmiernego stresu, chronicznego zmęczenia, braku energii, bezsenności, stanów lękowych czy też rozwój osobisty i bardziej właściwe korzystanie z cech, w które uposażyła człowieka natura.
Recenzja książki „Depresja – jedzenie, które leczy”
Wydawać by się mogło, że taką książkę powinni napisać specjaliści z dziedziny psychiatrii. Nic bardziej mylnego, ale przeciętny Kowalski być może nie wszystko by zrozumiał – gdyż społeczeństwu brakuje ujęcia problemu w prostych słowach. Nie oznacza to jednak, że psychiatra czy psycholog depresję będzie nam tłumaczył zawile.
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Już 10 września na świecie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, a wraz z nim Polskie Towarzystwo Suicydologiczne (PTS) organizuje kampanię mającą na celu pogłębienie wśród społeczeństwa świadomości dotyczącej prób samobójczych i zapoznanie z możliwymi czynnościami, które mogłyby uchronić niektóre jednostki przed odebraniem sobie życia.
Ojcowie też cierpią na depresję po narodzinach dziecka
Depresja związana z narodzinami dziecka dotyka również ojców – wynika z pracy, którą publikuje on-line pismo „JAMA Pediatrics”.
Ayahuasca – psychodeliczny specyfik używany przez Indian z dorzecza Amazonki możliwy do wykorzystania w leczeniu depresji?
Ayahuasca to narkotyk używany głównie przez Indian z dorzecza Amazonki. Naukowcy z różnych ośrodków w Brazylii przeprowadzili badanie, w którym chcieli określić, jaki ma on wpływ na leczenie ludzi z depresją oporną na tradycyjne leczenie. Badanie zostało, co prawda, przeprowadzone na niewielkiej grupie pacjentów, jednak dostarcza cennych i obiecujących informacji.