Inne tematy
Polacy mają coraz więcej problemów. W statystykach widać kolejny wzrost liczby prób samobójczych
Z danych KGP wynika, że w 2022 roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej. Powód wciąż najczęściej pozostaje nieustalony. W ub.r. tak stwierdzono w 5,7 tys. przypadków, a rok wcześniej – w 5,5 tys. Z kolei wśród znanych przyczyn przeważnie wskazuje się chorobę psychiczną i zaburzenia psychiczne. Miejscem popełnienia takiego czynu zwykle jest mieszkanie lub dom. Najwięcej osób próbuje odebrać sobie życie w poniedziałki. Eksperci komentujący dane podnoszą alarm, że wciąż zbyt mało wiadomo o przyczynach takich dramatów. Przypominają też o pogarszającym się zdrowiu psychicznym Polaków i o braku wystarczających nakładów budżetowych w celu zminimalizowania tego zjawiska.
Narkolepsja – więcej niż tylko zmęczenie
Czy jesteś przemęczony i senny każdego dnia, mimo że śpisz wystarczająco długo? Czy często przysypiasz bez powodu? Mogą to być objawy narkolepsji.
Czy pandemia sprawiła, że Polacy częściej myślą o śmierci?
W ciągu ostatnich kilku lat, za sprawą pandemii, choroba, śmierć i cierpienie z nimi związane zaglądały do naszego życia jeszcze bardziej niespodziewanie, niż dotychczas. Czy zatem ta niechciana konfrontacja sprawiła, że zaczęliśmy częściej myśleć o sprawach ostatecznych?
ADHD dotyka nie tylko dzieci!
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli powszechnie znane ADHD, przez ostatnie dziesięciolecia zostało gruntownie przebadane przez lekarzy i psychologów. Bardzo długo uważano, że jest to zaburzenie neurologiczne, które dotyka tylko najmłodszych. Teraz nie ma wątpliwości, że u ponad 2/3 dzieci z ADHD zespół zaburzeń będzie powodować określone problemy również w wieku dorosłym. Najczęstsze objawy to m.in. słaba koncentracja, impulsywność i nadmierna aktywność, określana jako nadpobudliwość. ADHD to też problem z oceną ważności bodźców i blokowaniem nieistotnych informacji.
- Reklama
Z czym zmagają się faceci w XXI wieku i z jakiego powodu?
XXI wiek mimo, że wyzwolił kobiety, to zniewolił niejako mężczyzn i dopiero przez ostatnich kilka lat mają oni możliwość, aby poszukiwać nowej definicji męskości, nieograniczonej już genderyzmem i błędami swoich ojców. Ale, żeby tę wolność odnaleźć, trzeba wykonać trudną i nieoczywistą robotę w drodze do samopoznania…
Dzieci w spektrum autyzmu i ADHD częściej mają zaburzenia współwystępujące
Dzieci ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu oraz ADHD (zespołem nadpobudliwości psychoruchowej) częściej otrzymują diagnozy dodatkowych zaburzeń, takich jak opóźnienia rozwojowe czy zaburzenia lękowe i depresyjne, niż dzieci ze zdiagnozowanym ADHD lub tylko spektrum autyzmu. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze, analizując dane z narodowej ankiety na bazie danych ponad 6 milionów dzieci.
Konferencja Neuro-Logiczni - już w marcu!
W imieniu Komitetu Organizacyjnego zapraszamy na II Ogólnopolską Konferencję Neurologiczno-Psychiatryczną “Neuro-Logiczni”.
Studenci farmacji chcą lepiej opiekować się pacjentami geriatrycznymi
W tym roku około 170 studentów farmacji z całej Polski spotka się, żeby wziąć udział w VI Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej (OKOF). Wydarzenie odbędzie się 24-26 marca 2023 roku, na terenie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Opieka farmaceutyczna nad pacjentem geriatrycznym”.
Niedożywienie w otyłości – czy to w ogóle możliwe?
Wydawać by się mogło, że problem niedożywienia dotyczy wyłącznie osób, które cierpią na niedowagę. Niewielu z nas ma świadomość, że zagrożone nim mogą być także osoby o prawidłowej masie ciała, a nawet te, których BMI (wskaźnik masy ciała) wykracza znacznie ponad normę. W przypadku takich osób zdrowotne konsekwencje niedożywienia są równie poważne, a w przypadku dzieci mogą rzutować na stan zdrowia nawet w dorosłym życiu.
Jak w nowym roku zadbać o swoje zdrowie psychiczne?
Większość z nas wchodzi w nowy rok z licznymi planami oraz postanowieniem. Wierzymy, że w ciągu następnych 12 miesięcy zmienimy coś w swoim życiu na lepsze. Chcemy zacząć zdrowo się odżywiać, częściej ćwiczyć lub rozpocząć naukę nowego języka. Warto także zatroszczyć się o nasze zdrowie psychiczne, które jest równie ważne jak dobra kondycja czy rozwój intelektualny.
- Reklama
Jak odczarować klęskę postanowień noworocznych?
Nadchodzi rok 2023, a wraz z nim kolejne postanowienia noworoczne. Część z nich prawdopodobnie pojawi się na naszej liście nie po raz pierwszy, a i następna próba ich osiągnięcia może skończyć się porażką. Co jeżeli powiem Ci, że za niepowodzeniem w dotrzymywaniu postanowień noworocznych stoją źle założone i sformułowane cele? Tych kilka prostych zmian oraz zasad pozwoli Ci na stworzenie listy postanowień noworocznych w zupełnie nowy i wreszcie motywujący sposób!
Jak święta i inflacja mogą wpływać na zaburzenia odżywiania?
Tegoroczne święta mogą być trudne. Grudniowy czas kojarzy się nam często z dużym zamieszaniem, gorączką zakupową i przygotowywaniem wielu potraw na świąteczny stół – to stres dla wielu z nas. Dla osób z zaburzeniami odżywiania, wyzwań jest jednak znacznie więcej. To nie tylko niepokój związany z jedzeniem, w tym roku dodatkowym źródłem stresu jest także rosnąca inflacja. Wszystkie te czynniki niekorzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. Dlaczego tak się dzieje i co możemy z tym zrobić?
Świąteczne zwyczaje z różnych krajów: różnice
Choinka, opłatek, barszcz z uszkami i pierogi. To główne elementy, jakie wskazują Polacy na pytanie o to, z czym kojarzą im się święta. Jak Boże Narodzenie obchodzone jest w innych krajach?
Dlaczego tak łatwo oceniamy piłkarzy?
Gdy polska reprezentacja w piłce nożnej wygrywa – kibice szaleją z radości i nie szczędzą euforycznych komentarzy. Gdy przegrywa – nie zostawiają na drużynie suchej nitki. Z czego to wynika, że ten sam zespół jednego dnia kochamy, a drugiego nienawidzimy? Jak tak skrajne reakcje wpływają na piłkarzy? Czy kibice powinni być ze swoją drużyną na dobre i na złe? Na te pytania odpowiada Wiktor Wiluś, psycholog sportu.
Ponad połowa Polaków stresuje się przynajmniej raz w tygodniu!
Cichy zabójca, zaliczany do chorób cywilizacyjnych naszych czasów – stres. Obecne tempo życia sprawia, że nie możemy od niego uciec, odczuwamy go zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Według raportu [1] aż 62 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu doświadcza stresu.
1 Listopada - czas wspomnień i refleksji. Jak żyć po stracie bliskiej osoby?
Najbliższy czas, Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny szczególnie skłania nas do refleksji, myślami spotykamy się z osobami, których już nie ma między nami. Wracamy do wspólnie przebytych chwil, ocieramy łzę wzruszenia. Chociaż każdy z nas indywidualnie przeżywa odejście, jednak zadajemy sobie pytanie – jak żyć po stracie bliskiej osoby. O tym trudnym, ale niezwykle ważnym aspekcie mówi Anna Kołoczek-Szymbor, psycholog.
Jak pomóc dziecku w integracji z rówieśnikami z Ukrainy?
Jak co roku, 1 września w placówkach edukacyjnych zabrzmiał dzwonek rozpoczynający kolejny rok szkolny. Nowy rozdział w życiach przedszkolaków i uczniów pod wieloma względami będzie jednak różnił się od wcześniejszych lat. W szkołach spotkali bowiem koleżanki i kolegów z Ukrainy.
Ciężar korony – czy na dobre rozstaliśmy się z koronawirusem?
Mimo powrotu do rzeczywistości, lekarze nie mają wątpliwości, że pandemia nadal odciska piętno na naszym zdrowiu. Wirus zaraził ponad 151 milionów ludzi na całym świecie. Do tej pory zginęło ponad 3,1 miliona ludzi. Dramaty dotyczą nie tylko samej choroby, ale także jej wpływu na psychikę oraz zaburzenia zachowania, które mogą być rezultatem długotrwałej izolacji. Coraz więcej autorytetów naukowych podkreśla rolę koronawirusa w wywoływaniu wieloukładowych skutków przewlekłych, w tym także ze strony układu nerwowego.
Policyjne statystyki nie pozostawią złudzeń. Mamy coraz więcej prób samobójczych
Według danych Komendy Głównej Policji, w ciągu pięciu miesięcy br. odnotowano o blisko 9% więcej zamachów samobójczych niż w analogicznym okresie ub.r. Wśród mężczyzn liczba ataków na własne życie zmniejszyła się rdr. o ok. 1%, a w grupie kobiet wzrosła o ponad 30%. Ostatnio co trzecia taka próba zakończyła się zgonem. Prawie 15% wszystkich zamachów w pierwszych pięciu miesiącach br. dotyczyło osób w wieku 13-18 lat. W tej grupie wiekowej liczba ww. przypadków wzrosła rdr. o prawie 80%. Najwięcej ich było na obszarze działania KWP w Gdańsku.
Zbuduj wewnętrzny balans na cały rok
W dzisiejszym świecie, w którym dominuje nieprzewidywalność, szybkie tempo zmian, lęk oraz chaos i nieustający wyścig z czasem i innymi ludźmi, możesz mieć poczucie stale zmniejszającej się przestrzeni na osobistą refleksję i zatracania wewnętrznego balansu. A może po prostu zamiast na tym, co pozytywne skupiasz się na własnych słabościach i niedociągnięciach, analizujesz przeszłość i jednocześnie zamartwiasz się przyszłością. Czy potrafisz być tu i teraz? Czy potrafisz się zatrzymać i znaleźć spokój – na własnych zasadach i w zgodzie z samym sobą?