Inne tematy
Widzieć więcej, czuć bardziej – kiedy szept staje się krzykiem - cz. I
Muzyka jest za głośna, światło za ostre, zapachy zbyt intensywne. Kiedy wrażliwość na bodźce zmysłowe przeradza się w problem?
William James: człowiek ponad podziałami
„Największe odkrycie moich czasów to prawda, że człowiek może zmienić siebie, zmieniając swój stosunek do świata”. Te słowa sprzed ponad stu lat również dziś pozostają bardzo aktualne. Kim był ich autor?
Agresja u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
W każdej grupie przedszkolnej bądź w szkole znajdzie się dziecko, z którym nie mogą sobie poradzić nie tylko rodzice ale także nauczyciele. Mowa tutaj nie tylko o chłopcach ale także o dziewczynkach. W większości przypadków rówieśnicy także boją się tych dzieci i czują przed nimi respekt. Agresywne dziecko niszczy przedmioty, bije bez powodu rówieśników, męczy zwierzęta, szarpie za włosy i co ważne zdarza mu się przeklinać. Wielu rodziców, nauczycieli oraz psychologów zastanawia się skąd się bierze agresja u dzieci?
Marchewka zamiast kija, czyli warunkowanie instrumentalne w praktyce
Mija 25 lat od śmierci Barrhusa Skinner’a, postaci bez której wręcz nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszej psychologii.
- Reklama
Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego ma już 21 lat
19 sierpnia 1994r. wydano tekst Ustawy. Podpisana przez prezydenta Lecha Wałęsę, weszła w życie 21 stycznia 1995r. Co zmieniła w obrazie polskiej psychiatrii?
UWAGA! NFZ ostrzega przed oszustami
Na stronie poznańskiego oddziału NFZ pojawiło się ostrzeżenie dot. Pojawiania się osób, podających się za pracowników NFZ, którzy odwiedzają ludzi w domach i pobierają opłaty za różne usługi. Apelujemy o ostrożność!
Recenzja książki "Między psychologią, psychoterapią i filozofią praktyczną. Poszukiwania autentycznego życia w nurcie Gestalt."
Mariola Paruzel – Czachura absolwentka filozofii i psychologii, adiunkt Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w książce „Między psychologią, psychoterapią i filozofią praktyczną. Poszukiwanie autentycznego życia w nurcie Gestalt”, podjęła się analizy relacji jakim podlega filozofia, psychoterapia i psychologia w nurcie Gestalt.
Od wyuczonej bezradności do psychologii pozytywnej
12.08 urodziny obchodził Martin Seligman, psycholog, badacz, psychoterapeuta. Jego zainteresowania naukowe związane były początkowo z psychopatologią, koncentrując się wokół depresji. Na podstawie licznych badań stworzył teorię wyuczonej bezradności, zakładającą, że brak możliwości wpływu na awersyjne okoliczności zewnętrzne jest jednym z czynników prowadzących do depresji i wycofania z aktywności.
Uwaga: urlop! O ciemnych (stresujących) stronach wakacji
Urlop znajduje się na liście kilkudziesięciu stresujących wydarzeń życiowych, których wystąpienie może być związane z zapadnięciem na poważną chorobę w niedługim czasie. Wiedzieliście?
Czy rówieśnicy mają wpływ na zachowanie naszego dziecka?
Grupa rówieśnicza ma ogromy wpływ na zachowanie, postępowanie oraz postrzeganie świata i innych osób przez dzieci. Jest to zauważalne już w okresie przedszkolnym. Na tym etapie dzieci uczą się wspólnej zabawy, dzielenia się z innymi, nowych słów oraz zdolności do obcowania ze sobą. W szkole tworzą się nowe grupy, które w duży stopniu kształtują osobowość naszej pociechy. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że miejsca oraz osoby, z którymi przebywa ich dziecko maja ogromy wpływ na jego zachowanie.
- Reklama
Stres pozytywny i negatywny a różne sytuacje życiowe
Każdego dnia spotyka nas wiele różnych stresujących sytuacji. Gdy dla jednych stresem jest pójście do szkoły, pracy, na egzamin czy przesłuchanie w sądzie, innym nie przysparza to problemu.
Sylwetki polskich psychiatrów: Maria Orwid
Jedna z pierwszych kobiet – psychiatrów w polskiej medycynie. Osoba mądra, energiczna, a zarazem pełna wrażliwości i empatii. Odważna, doświadczona utratą ukochanych członków rodziny w czasie wojny. Oddana swoim pacjentom, pracy naukowej i rzeszom studentów. Nic dziwnego, że to właśnie ją Antoni Kępiński uznawał za kontynuatora swojej pracy.
VIII Krakowska Konferencja Psychologii Sądowej pod patronatem serwisu Psychiatria.pl
Serwis Psychiatria.pl ma przyjemność być patronem medialnym VIII Krakowskiej Konferencji Psychologii Sądowej.
Fitness mózgu
Jak wzmacniać sprawność mózgu w każdym wieku?Jak zachować sprawność i jasność umysłu do później starości?Autorzy – mistrzowie popularyzacji wiedzy o mózgu – zapraszają w fascynującą podróż po świecie ludzkiego poznania.
Kurs w Sopocie przygotowujący do egzaminu certyfikacyjnego
Kurs przygotowujący do egzaminu certyfikacyjnego psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego jest organizowany w Sopocie przez Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Psychoterapii we Wrocławiu przy współpracy z Pracownią Pomocy Psychologicznej dla Dzieci Młodzieży i Rodzin w Sopocie i aktualnie trwa nabór na ostatnie wolne miejsca, zajęcia rozpoczną się w listopadzie 2015r.
Syndrom jerozolimski - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Sezon urlopowy rozpoczęty, podróżowanie w rozkwicie. Kto wybiera się w rejon Ziemi Świętej może mieć możliwość zaobserwowania syndromu jerozolimskiego – dość zagadkowego zaburzenia, na które zapadają turyści i pielgrzymi z różnych zakątków globu.Zaczyna się dość niewinnie – pobudzeniem, nerwowością towarzyszącą zwiedzaniu ulic i zabytków Jerozolimy. Później dochodzi do tego potrzeba samotności, odłączenia się od swojej grupy oraz poczucie własnej nieczystości. Ludzie doświadczają wówczas silnego przymusu mycia się i czyszczenia swojego najbliższego otoczenia. Może się to wiązać również z myślach o własnej grzeszności, ale również wewnętrznym przekonaniem o misji powierzonej przez Boga. Dotknięci tym zaburzeniem mogą chodzić po ulicach w ubraniach stylizowanych na te z czasów biblijnych, śpiewać religijne pieśni czy nawet nagabywać obcych o konieczność nawrócenia i pokuty za swoje grzechy.
Wpływ kofeiny na radzenie sobie w sytuacjach stresujących
Najnowsze doniesienia naukowe, pokazują, że spożywanie odpowiedniej ilości kofeiny, prowadzi do lepszego przystosowania się do sytuacji stresujących ale także przy zwalczaniu stresu.
Zespół Leczenia Środowiskowego – czym się zajmuje, jakie zaburzenia leczy?
Leczenie środowiskowe jest stosunkowo nowym modelem postępowania przy przewlekłych zaburzeniach psychicznych.
Między psychologią, psychoterapią i filozofią praktyczną. Poszukiwanie autentycznego życia w nurcie Gestalt
Jaki jest związek pomiędzy psychologią, psychoterapią i filozofią praktyczną? Jakie założenia filozoficzne leżą u podstaw psychoterapii Gestalt? Jakie są korzyści z otwarcia się na siebie psychoterapeutów i filozofów? Jak zacząć żyć świadomie i autentycznie? I co to tak naprawdę oznacza?Odpowiedzi na te i podobne pytania szuka na kartach niniejszej książki dr Mariola Paruzel-Czachura.
Etapy zmiany w terapii uzależnień
Autorzy pokazują, jak wykorzystać ogólną wiedzę na temat zmiany zachowań – zwłaszcza model etapów zmiany − aby skutecznie leczyć zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.