Zaloguj
Reklama

Lęk i nerwica

Nerwica to zaburzenie psychiczne, którego dominującym objawem jest lęk.
Reagujemy lękiem nie wiedząc dlaczego? Znaczne nasilenie lęków tego typu prowadzić może do napadów paniki (lęk paniczny). Wszyscy, którzy je przeżywali podają, że jest to jedno z najbardziej przykrych doznań, jakich doświadczać może człowiek. Na szczęście, nie wszystkie napady paniki są jednakowo głębokie. Dlatego mówimy niekiedy „tylko” o napadach lęku. Kołatanie serca w przebiegu napadu lęku powoduje, że pacjenci mówią o tym nerwica serca. Agorafobia - to lęk przed przestrzenią (agorą), człowiek bo się, że zaraz się przewróci, straci przytomność. Pomaga obecność osoby bliskiej. Czasem przyczyna tkwi w stresującej sytuacji w pracy lub w domu. Ale objawy mogą też wystąpić niezależnie od stresu.

Lęki zespolone są niekiedy z wieloma nieprzyjemnymi lub również niepokój budzącymi zjawiskami psychicznymi, jakich może doznawać cierpiąca osoba. Do najbardziej przykrych należą niewątpliwie myśli natrętne. Natręctwa są podstawowym objawem zaburzeń obsesyjno-kopmpulsyjnych, znanych z ang. skrótu OCD (obsessive compulsive disorder) lub jako nerwica natręctw.

Lęk może być objawem przewlekającej się sytuacji stresowej. Przewlekły stres w pracy, na uczelni czy w domu może prowadzić do ujawnienia się zaburzeń lękowo-depresyjnych. Mobbing w pracy, poczucie wypalenia zawodowego, ale też awans mogą prowadzić do choroby. Człowiek radzi sobie ze stresującymi sytuacjami, ale jeśli są zbyt często go dotykają oraz ma poczucie braku wpływu na swoją sytuację, można rozpoznać zaburzenia adaptacyjne

W leczeniu nerwic stosuje się psychoterapię oraz leki. Psychoterapia to sposób leczenia wykorzystujący metody psychologiczne. W farmakoterapii wykorzystywane są leku uspokajające (np. diazepam - relanium; alprazolam - xanax, afobam);  przeciwnerwicowe (buspiron - spamilan); przeciwdepresyjne (fluoksetyna - prozac, bioxetin, paroksetyna - seroxat, escitalopram - lexapro) i z innych grup (np. hydroksyzyna - atarax)