Wiadomości z kategorii: Lęk i nerwica
Erytrofobia: czym jest i jak leczyć tę fobię?
Do grupy fobii specyficznych zaliczane bywają jednostki powszechnie znane, takie jak np. klaustrofobia czy arachnofobia. Do grupy tej należą jednak również i zdecydowanie mniej znane problemy – jednym z ich przykładów jest erytrofobia, czyli lęk przed… czerwienieniem się. Jakie mogą być przyczyny tej fobii specyficznej i jak wpływać ona może na codzienne życie pacjentów?
Wspólne działania Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Rady Języka Polskiego
Współpraca Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z Radą Języka Polskiego.
Natrętne myśli: czym są i jak sobie z nimi poradzić?
Natrętne myśli mogą mieć różną tematykę, często dotyczą one jednak aspektów religijnych, higienicznych oraz seksualnych. Zazwyczaj są one znaczącym utrapieniem dla doświadczających ich pacjentów, utrudniając im w dużym stopniu codzienne funkcjonowanie. Skąd się jednak biorą natrętne myśli i w jaki sposób można sprawić, by przestały się one pojawiać u pacjenta?
Nie martw się! – czym jest martwienie się?
Skłonność do martwienia się dotyka niemalże każdego człowieka, choć z punktu widzenia psychologicznego nie stanowi dla nas wartości dodanej, a wręcz przeciwnie. Jest to proces uruchamiania negatywnych predykcji dotyczących przyszłości, które są podłożem budulcowym dla reakcji lękowych. W sytuacji przewlekłego zamartwienia się i utrzymywania lęku na odpowiednim stałym poziomie możemy mieć do czynienia nawet z zaburzeniami codziennego funkcjonowania.
- Reklama
Nyktofobia, czyli strach przed ciemnością
Nyktofobia należy do fobii specyficznych, nazywanych także fobiami prostymi bądź izolowanymi – są to najczęściej występujące zaburzenia psychiczne. Czym jest lęk przed ciemnością, jakie są objawy nyktofobii i jak ją leczyć, dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Blokowanie receptorów oksytocyny potencjalną metodą leczenia lęku społecznego
Oksytocyna jest jednocześnie hormonem i neuroprzekaźnikiem. Wywiera ona wiele różnych działań w organizmie, m.in. związana jest ona z pojawianiem się u ludzi empatii, oprócz tego oksytocyna nazywana bywa „hormonem miłości”. Ze względu na liczne efekty działania oksytocyny, naukowcy wciąż przyglądają się tej substancji – według jednych z najświeższych doniesień uczonych możliwe jest, iż wywieranie wpływu na oksytocynę mogłoby stanowić jedną z metod leczenia zaburzeń psychicznych, takich jak np. lęk społeczny.
Nerwica żołądka a wizyta u psychiatry i neurologa
Jelito spastyczne, inaczej nerwica żołądka dotyka kilka milionów ludzi na świecie. Objawy tego schorzenia są bardzo nieprzyjemne dla pacjentów ale większość osób nie wie co jest przyczyną takiej reakcji organizmu. Najnowsze doniesienia naukowe pokazują, że problem ten dotyka coraz większej ilości osób w różnym wieku. Co powinniśmy wiedzieć o jelicie spastycznym? Czy jest ono niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta? Czy należy udać się na wizytę do psychiatry oraz neurologa?
Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych w Ośrodku Tulipan
Oddział prowadzi kompleksowy program terapeutyczny przeznaczony jest dla pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi z całego kraju.
Czy introwersja oznacza większą wrażliwość?
Introwertycy i ekstrawertycy różnią sie od siebie progiem tolerancji bodźców, zgodnie z teorią zaproponowaną przez Eysnecka. Oznacza to dla introwetyków, iż są oni bardziej wyczuleni na bodźce, a więc bardziej na nie uwrażliwieni.
Składowe gniewu
Naukowcy podejmując się badań nad gniewem, mieli świadomość iż jest to emocja, którą niezwykle ciężko poddać racjonalnej i obiektywnej ocenie. Wyodrębnili oni jednak elementy, które są składowymi gniewu. Po pierwsze, to inne osoby a po drugie, nasza ocena sytuacji, która miała miejsce.
- Reklama
Psychologiczne podłoże lęku
Podwaliny pod dzisiejszą wiedzę na temat lęku zawdzięczamy badaniom psychoanalitycznym Zygmunta Freuda. Każda z teorii psychologicznych tłumaczy powstawanie lęku w różny sposób, jednak wszystkie zgodne są co do tego, że lęk jest wrodzony i dotyczy każdego człowieka.
Psy zmniejszają ryzyko zaburzeń lękowych u dzieci
Dzieci, które mają w domu psa-przyjaciela, rzadziej cierpią na zaburzenia lękowe niż ich rówieśnicy, którzy wychowują się bez tych czworonogów.
Stres nasila problemy dermatologiczne u młodych osób
Badania potwierdziły, że długotrwały stres ma negatywny wpływ na funkcjonowanie skóry i nie chodzi o problem „zwyczajnych” pryszczy.
Serce i rozum – czy rzeczywiście ich działanie nie ma ze sobą związku?
Naukowcy coraz lepiej rozumieją powiązania między sercem a rozumem – w sensie dosłownym.
Gryzienie u dzieci
Wielu rodziców nie zwraca uwagi gdy ich pociechy zaczynają gryźć inne dzieci. Twierdzą oni bowiem, że jest to zachowanie całkowicie naturalne i ustąpi samo. Co zrobić gdy tak się nie stanie?
Odmiany onychofagii
Obgryzanie paznokci (onychofagia) w większości przypadków odbywa się w sposób automatyczny. Pacjent nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania, a nawet jeśli podejmie taką próbę, kończy się ona niepowodzeniem.
Co nazywamy stresem oksydacyjnym w naszym organizmie?
Stres oksydacyjny, inaczej tlenowy ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, urodę oraz samopoczucie. Co wiemy o wolnych rodnikach i ich wpływie na nasz organizm?
Napady paniki zwiększone ryzyko chorób serca
Coraz więcej pacjentów cierpi z powodu nagłych napadów paniki. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Najnowsze badania zajmujące się tym zagadnieniem pokazują, że osoby u których występują napady paniki prowadzą do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
Czym jest napad paniki?
Napad paniki to bardzo negatywne doświadczenie, w którym pacjent odczuwa ogromne przerażenie i strach o własne życie.
Bicie dzieci, jako nauka posłuszeństwa ?
Wielu rodzicom wydaje się, iż bicie dzieci, nauczy je posłuszeństwa. Jest to bardzo błędny pogląd. Warto jednak zastanowić się dlaczego rodzice biją własne dzieci?