Pozostałe
Neuroprzekaźniki – funkcje i związek z zaburzeniami psychicznymi
O neuroprzekaźnikach w psychiatrii mówi się dużo – zwraca się uwagę chociażby na ich rolę występowaniu depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej czy schizofrenii. Czym są neuroprzekaźniki, jakie substancje są zaliczane do tej grupy i jakie są funkcje neurotransmiterów w ludzkim organizmie?
Szukamy redaktorów do zdalnej współpracy
POSZUKUJEMY REDAKTORÓW DO WSPÓŁPRACY ZDALNEJTWORZENIE TREŚCI MEDYCZNYCH DLA WYDAWNICTWA MEDFORUMjeżeli masz doświadczenie w tworzeniu treści o tematyce medycznej,jesteś lekarzem lub jesteś powiązana/y z opieką medyczną,masz "lekkie pióro".
Historyczne początki psychiatrii - terapia moralna
W tekście zaprezentowano społeczne konteksty, które towarzyszyły początkom współczesnej psychiatrii oraz pierwszym praktykom psychiatrycznym czyli tzw. terapii moralnej.
Rower – środek na poprawę nastroju bez recepty
Ostatnie dwa lata spotęgowały uczucie niepewności i lęku u wielu konsumentów. Pandemia okazała się stresorem dla 75 procent Polaków [1]. Obecnie co 10 przyznaje, że odczuwa wypalenie pandemiczne [2]. Kwiecień to Narodowy Miesiąc Świadomości Stresu. Jak wykorzystać ten czas, by pozbyć się negatywnych emocji? Eksperci polecają uprawianie sportu, w tym jazdę na rowerze. Dlaczego? Wycieczki poprawiają samopoczucie i jakość snu, uwalniają endorfiny i pobudzają do kreatywnego myślenia.
- Reklama
Samotność a kryzys psychiczny
W artykule przedstawiono problem samotności w kontekście zdrowia psychicznego na podstawie najnowszych badań z zakresu psychiatrii, psychopatologii oraz psychologii.
Zdrowe ustalanie granic, czyli podstawa dbania o siebie
Wiele mówi się o tym, że powinniśmy o siebie dbać – głównie w kontekście zdrowia psychicznego. Natłok czynników, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie jest coraz większy, a my zmagamy się z problemami psychicznymi, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne życie. Na szczęście coraz chętniej szukamy pomocy u specjalistów. O swoją psychikę warto jednak zatroszczyć się już tu i teraz. Jak to zrobić?
Mgła mózgowa, problemy z koncentracją? Jak walczyć ze skutkami COVID-19?
Rozkojarzenie, zapominanie słów, luki w pamięci – to główne objawy tzw. „mgły covidowej”, będącej częstym i długotrwałym powikłaniem po COVID-19. Choć liczba zachorowań stale maleje, to osób zmagających się z uciążliwymi skutkami po zakażeniu SARS-Cov-2 nie ubywa, bo mimo że infekcja zazwyczaj trwa kilka dni – jej skutki pozostają z nami znacznie dłużej. Jak temu zaradzić?
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - choroby współistniejące z autyzmem
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest szerzenie wiedzy na jego temat oraz solidaryzowanie się z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami. Przy okazji tej ważnej daty warto uwagę poświęcić chorobom współistniejącym z autyzmem lub chorób, które są przyczyną zachowań autystycznych. Zgodnie z obowiązującą linią w psychiatrii „autyzmu się nie leczy”, medycyna jednak zna wiele przypadków gdzie interwencja medyczna w takich przypadkach przynosi pacjentom autystycznym sporą poprawę jakości życia.
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Każdego dnia, począwszy od 24 lutego, zza wschodniej granicy dociera do nas coraz więcej tragicznych informacji, które wywołują paraliżujący stres, lęk i niepokój. Emocje te kumulują się i nie dają o sobie zapomnieć. Są nowe i trudne dla dorosłych, nie mówiąc już o najmłodszych, którzy zwykle nawet nie rozumieją, co się tak naprawdę dzieje. Jakich słów użyć i jaką postawę przyjąć, żeby dziecko nie zamknęło się w sobie? Jak rozmawiać z nim o wojnie? – podpowiada Michał Polak, psycholog dzieci i młodzieży.
„Neurologia i psychiatria – liczy się czas” – kampania edukacyjna
Wystartowała edukacyjna kampania "Neurologia i psychiatria – liczy się czas". W przypadku wielu chorób przewlekłych i neurodegeneracyjnych czas odgrywa kluczową rolę, niekiedy wręcz decyduje o życiu. Dlatego projekt "Neurologia i psychiatria - liczy się czas!" ma stanowić apel do społeczeństwa, który ma podkreślać, że to właśnie pacjent powinien być aktywnym podmiotem w diagnostyce i leczeniu oraz lepiej zrozumieć objawy zagrażające jego zdrowiu i życiu. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów z dziedziny neurologii oraz psychiatrii, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia oraz sytuacji pacjentów w dobie COVID-19. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl
- Reklama
Darmowe i anonimowe wsparcie psychologiczne dla pomagających mieszkańcom Ukrainy
Trwa wojna na Ukrainie. Tysiące obywateli i obywatelek tego oraz innych państw, próbują wydostać się z ogarniętego wojną kraju. Bezprecedensowej sytuacji towarzyszy lęk oraz niepewność o jutro, która udziela się nie tylko mieszkańcom Ukrainy, ale również osobom je wspierającym. Polacy wzorcowo zdają egzamin z pomocy swoim wschodnim sąsiadom, jednak podobnie jak mieszkańcy Ukrainy stoją w obliczu niepewnej przyszłości. W odpowiedzi na to portal GrupaWsparcia.pl uruchomia darmową pomoc psychologiczną online dla mieszkańców Ukrainy oraz osób im pomagających.
14. Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna
Wydawnictwo Medforum przejęło organizację 14. Ogólnopolskiej Konferencji Psychoonkologicznej. Konferencja będzie poświęcona przede wszystkim psychoonkologii w okresie pandemii COVID - 19. Konferencją odbędzie sie w dniach od 4 do 5 marca 2022 roku.
ADHD a ryzyko nadużywania substancji psychoaktywnych
ADHD kojarzone jest z występującymi u dzieci trudnościami z koncentracją uwagi oraz nadruchliwością, z drugiej jednak strony z problemem związanych jest wiele jeszcze innych zagrożeń. Rzadko wspomina się o jednym, dość poważnym aspekcie – stosowaniu substancji psychoaktywnych przez pacjentów z ADHD.
Co czują olimpijczycy przed startem? Jak radzą sobie z presją?
Trwające Igrzyska Olimpijskie w Pekinie to dwutygodniowa uczta dla fanów sportów zimowych i wielbicieli rywalizacji na najważniejszych światowych zawodach. Dla zawodników start w igrzyskach to miesiące, a nawet lata przygotowań. W wielu dyscyplinach formę sezonu szykuje się właśnie pod ten jeden występ – dla sportowców medal olimpijski to spełnienie marzeń i największe osiągnięcie w karierze. Dlatego kluczowe są treningi, praca nad szybkością, techniką, precyzją, ale także – psychiką. O roli mentalnego podejścia w osiąganiu sukcesów opowiada Wiktor Wiluś, psycholog sportu.
Rośnie liczba prób samobójczych, szczególnie u kobiet
Według danych Komendy Głównej Policji, od stycznia do listopada ub.r. było o ponad 5% więcej zamachów samobójczych niż w całym 2020 r. Nieznacznie wyższy wzrost widać, porównując wyniki z 11 miesięcy 2021 r. i pełnego 2019 r. W niecałym zeszłym roku blisko 8,8 tys. ww. czynów dot. mężczyzn i prawie 3,9 tys. kobiet. W policyjnych statystykach przeważali Polacy mający 35-39 lat, a także 30-34 lata. Z kolei wśród Polek najczęściej próbowały odebrać sobie życie nastolatki w wieku 13-18 lat, a następnie kobiety w przedziale wiekowym 19-24 lat. Najwięcej prób samobójczych odnotowano na terenie podległym Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a najrzadziej zdarzały się na obszarze przynależnym do KWP w Opolu.
Jak życie w sieci wpływa na nasze zdrowie psychiczne (i nie tylko)?
Za sprawą COVID-19 większość usług przeniosło się do sieci, lecz nie tylko. Powracające lockdowny, izolacje, kwarantanny czy strach przed zachorowaniem spowodował, że coraz częściej utrzymujemy stosunki towarzyskie przez Internet. Media społecznościowe stały się kluczowe dla naszego życia. Jak to wpływa na nasze życie psychiczne i fizyczne?
Wypalenie zawodowe jednak jako wskazanie medyczne do L4, ale przepisy nie są precyzyjne. Co na to psychiatrzy?
W ostatnich tygodniach zeszłego roku pojawiły się doniesienia, że od 2022 wypalenie zawodowe trafi do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) przez co psychiatrzy będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie dla osób przemęczonych pracą. Eksperci nie obawiają się szturmu na gabinety, wręcz mówią o paradoksie.
Jak nie odkładać zadań na później? Noworoczne porady psychologa
„Nie odkładaj na jutro tego, co możesz zrobić dziś” to znane przysłowie mogłoby być kwintesencją tego, jak radzić sobie z prokrastynacją. Mogłoby być, gdyby zjawisko było proste do zdefiniowania, a sposoby radzenia sobie z nim ograniczały się do nieodkładania zadań na później. Problem jest bardziej złożony i dotyka nawet jednej czwartej społeczeństwa. Może być szczególnie uciążliwy dla uczniów i studentów, którzy przygotowują się do egzaminów, a także dla wszystkich, którym znowu nie udaje się realizować postanowień noworocznych.
Jak postrzegano chorobę psychiczną w różnych epokach?
W poniższym artykule przedstawiamy społecznie funkcjonujące wyobrażenie na temat zaburzeń i chorób psychicznych. Starożytność z jednej strony zdominowana jest przez myślenie magiczne, z drugiej strony to czas narodzin medycyny jako nauki przyrodniczej. Średniowiecze i renesans to okresy, w który choroba psychiczna jest postrzegana w kategoriach mistycznych. Zmieniło się to wraz z epoką oświecenia. Wtedy też choroba psychiczna stała się przestępstwem. Prawdziwy przełom oraz narodziny współczesnej psychiatrii nastąpiły wraz z nadejściem idei rewolucji francuskiej.
Obraz szpitala psychiatrycznego w popkulturze
Szpital psychiatryczny w popkulturze najczęściej przedstawiony jest jako miejsce makabrycznych wydarzeń. Szpital prezentowany jest jako więzienie, pacjenci zdają się być traktowani jak przestępcy. Z drugiej strony obraz szpitala psychiatrycznego w popkulturze ukazuje chorobe psychiczną jako źródło zła, przemocy i makabrycznych czynów.