Pozostałe
24 października - Światowy Dzień Walki z Otyłością
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz więcej osób, w tym także dzieci. W związku z tym każdego roku 24 października, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Ma on na celu podnieść świadomość społeczeństwa na temat zapobiegania i leczenia tej choroby.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2017
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Centrum Zdrowia Psychicznego Tychy poszukuje specjalistów
CZP Tychy poszukuje do pracy w ramach kontraktu z NFZ lekarzy, psychologów oraz pielęgniarek psychiatrycznych.
Styl Prowokatywny - premiera książki dr Noni Höfner
Pod naszym patronatem, nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, ukazała się książka Styl Prowokatywny w terapii i coachingu autorstwa dr Noni Höfner.
- Reklama
Andropauza bez tajemnic
Andropauza to męski odpowiednik menopauzy, który występuje między 40 - 55 rokiem życia. „Przekwitanie” wiąże się ze spadkiem testosteronu. Wśród objawów zaobserwować można (m.in. zmiany nastroju, spadek sprawności seksualnej). Panowie niezbyt chętnie mówią o tym procesie związanym ze starzeniem się, uważając je za niemęskie. Szukają informacji na forach internetowych, rezygnując z pomocy lekarskiej i tym samym możliwości zminimalizowania uciążliwych symptomów.
Psycholog sportowy - jak ważna jest ta postać we współczesnym sporcie?
Rola psychologa w dzisiejszym sporcie jest bardzo ważna. Nie każdy sportowiec ma silną psychikę, zdarzają się chwile słabości, nawet kiedy jest forma fizyczna. Wtedy na pomoc przychodzi psycholog, chociaż nie zawsze tak było.
Schorzenia endokrynne a objawy i zaburzenia psychiczne
Prawidłowa gospodarka hormonalna jest konieczna do utrzymywania „dynamicznej stabilności” organizmu, a tylko wtedy czujemy, że jesteśmy zdrowi. W organizmie człowieka wiele narządów odpowiada za wydzielanie hormonów, a wszystkie są podporządkowane nadrzędnej parze gruczołów, czyli przysadce mózgowej i podwzgórzu, które zlokalizowane są w ośrodkowym układzie nerwowym. Nieprawidłowa praca narządów takich jak tarczyca, nadnercza prowadzi do różnorakich schorzeń endokrynnych, a te pośród objawów somatycznych, mogą dawać o sobie znać także w postaci zaburzeń psychicznych.
Samotność większym „zabójcą” niż otyłość?
Otyłość stała się poważnym problem dla zdrowia publicznego, dotykając ponad 1/3 dorosłych w Stanach Zjednoczonych (w Polsce statystyki są niewiele lepsze). Nowe badania sugerują jednak, że istnieją dwa większe zagrożenia: samotność oraz izolacja społeczna, o których do tej pory niewiele wspominano, wręcz bagatelizując ich znaczenie dla stanu zdrowia.
Wpływ problemów z zajściem w ciążę na psychikę
Trudności z zajściem w ciążę stanowią zwykle niejedyny problem doświadczających ich par. Bezpłodność może prowadzić do pojawiania się różnych zaburzeń psychicznych – początkowo bywają one nawet stosunkowo błahe, mogą one jednak z czasem osiągać zdecydowanie większe nasilenie. Co ciekawe, kiedy już parze doświadczającej przez dłuższy czas problemów z płodnością uda się zajść ciąży, to nie zawsze jest to równoznaczne z zaprzestaniem występowania problemów psychicznych...
Dialog motywujący w terapii problemów psychologicznych
Dialog motywujący (DM) – efektywna metoda wspomagania zmian – narodził się w latach 80. XX w., a pierwsza edycja podręcznika dotyczącego teorii i praktyki tej metody autorstwa jej twórców Williama R. Millera i Stephena Rollnicka ukazała się w 1991 r. Wywodząc się z terapii osób z problemem alkoholowym, dialog motywujący zaczął być wykorzystywany w szeroko pojętym obszarze pomagania.
- Reklama
Protest przeciwko dyskryminacji pacjentów psychiatrycznych - Katowice 21 czerwca
21 czerwca 2017r. (środa) w godzinach 10:00-12:00 na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach odbędzie się Protest przeciwko dyskryminacji pacjentów psychiatrycznych.
10 czerwca - biała sobota – bezpłatne konsultacje oraz wykłady na temat zdrowia psychicznego i seksualnego
W Centrum Zdrowia Psychicznego w Tychach odbęda się w ramach białej soboty bezpłatne konsultacje.
II Śląskie Spotkania z Psychoterapią Rodzin i Par
O dylematach związanych z rolami płciowymi w terapii rodzin i par porozmawiamy podczas konferencji naukowo-szkoleniowej „Znaczenie płci w procesie terapeutycznym”, adresowanej do psychoterapeutów, terapeutów par, psychologów, pedagogów, lekarzy psychiatrów, pracowników socjalnych i studentów psychologii oraz kierunków pokrewnych.
Konferencja Trzech Sekcji 2017: Inny. Obcy. Taki Sam. W psychoterapii.
Zapraszamy na doroczną XIII już Konferencję Trzech Sekcji.
Badanie polisomnograficzne - elementy składowe
Podstawowym badaniem, które pozwala zarejestrować zmiany czynności fizjologicznych organizmu człowieka w trakcie snu jest badanie polisomnograficzne. W rękach specjalisty stanowi niezastąpione narzędzie do diagnostyki wielu zaburzeń snu (m.in. chrapania, narkolepsji, somnambulizmu i innych). Z badania można uzyskać bardzo wiele informacji, ale dopiero umiejętność ich logicznej interpretacji pozwala na wysnucie wniosków ważnych dla zdrowia. Jakie są parametry rejestracji, zakresy zmiennych i które dane są istotne dla lekarza interpretującego badanie?
Przeciwdziałanie społecznym nierównościom w zdrowiu
Nierówności w zdrowiu dotyczą trwałych różnic w stanie zdrowia osób należących do różnych grup społeczno-ekonomicznych. Co to tak naprawdę oznacza?
„Jednodniowy heroizm” czy „wielodniowe postanowienie” – jaka postawa jest nam bliższa?
W tym roku jest to czas od 5. marca do 16. kwietnia. Okres ten rozpoczyna Środa Popielcowa a kończy Dzień Zmartwychwstania. Tak, mowa o przeżywanym przez katolików czasie Wielkiego Postu. Dla osób wyznających wiarę w Jezusa Chrystusa jest to czas szczególny, czas ciszy, zatrzymania i przemyślenia spraw najważniejszych. Kościół zaleca katolikom trzy wielkopostne praktyki – post, modlitwę i jałmużnę. Postawy te mogą być wyrażone skrajnie – od drobnych zmian w codziennym jadłospisie do całkowitego poświęcenia modlitwie i wielogodzinnych pobytach w kościele. Który model zwykle jest nam bliższy?
Nie żyje profesor Jerzy Vetulani
Profesor Vetulani był wybitnym naukowcem, psychofarmakologiem, neurobiologiem i biochemikiem - a przede wszystkim wspaniałym człowiekiem. Smutną wieść o jego śmierci potwierdził Uniwersytecki Szpital w Krakowie.
II Międzynarodowa Konferencja Psychiatrii Transkulturowej
W dniach 18-20 maja 2017 odbędzie się w Gdyni już poraz drugi Międzynarodowa Konferencja Psychiatrii Transkulturowej.
Zespół Retta - co go wywołuje, jak się objawia i jak go leczyć?
Dziecko przez pierwszych kilka miesięcy rozwija się prawidłowo, po czym nagle... traci zdobyte wcześniej umiejętności. Wystąpienie regresu w zakresie chodu czy mowy, połączone razem z szeregiem innych dolegliwości, może być spowodowane obecnością u dziecka zespołu Retta. Rozpoznanie schorzenia może nie być proste, bowiem dolegliwości z nim związane to zarówno zaburzenia neurologiczne, jak i zaburzenia psychiatryczne oraz inne problemy ogólnozdrowotne. Jakie sygnały powinny więc wzbudzać niepokój rodziców?