Pozostałe
Zapowiedź książki Wytrenuj swój mózg
Siedmiotygodniowy program dla osób z zaburzeniami lękowymi i depresją oparty na terapii poznawczo-behawioralnej. Poradnik z ćwiczeniami.
Jak prawidłowo myć ręce? Jak chronić się przed KORONAWIRUSEM?
W ostatnich dniach cała Polska żyje tylko jednym tematem: KORONAWIRUS. Jak wszyscy dobrze wiemy, ważne jest, aby w tym szczególnym czasie dbać o siebie, unikać tłumów, stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, GIS-u oraz WHO, a także – jeśli tylko się da – zostać w domu. Nie zapominajmy jednak cały czas o tym, że powinniśmy cześciej myć ręce. Jak to zrobić prawidłowo? Spójrzcie na poniższą grafikę.
10 nietypowych fobii, o których nie słyszałeś
Istnieją fobie o których słyszał każdy, jak na przykład lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami (klaustrofobia), lęk wysokości, lęk przed pająkami (arachnofobia) czy zwyczajna fobia społeczna. Jednak jest wiele fobii mniej znanych i w poniższym artykule postaramy się im przyjrzeć.
Jak uchronić się przed koronawirusem i od paniki związanej z COVID-19?
O zakażeniach koronawirusem na całym świecie mówi się od początku 2020 roku. Patogen wywoływał niepokój Polaków już od dłuższego czasu, od marca – kiedy to stwierdzono w Polsce pierwsze przypadki zakażenia – lęk u polskich obywateli zdecydowanie się nasila. Półki w części sklepach stają się opustoszałe, niektórzy w miarę możliwości unikają jakiegokolwiek opuszczania swojego domu. Pewne obawy są zdecydowanie uzasadnione, zdecydowanie jednak – przynajmniej obecnie – powodów do wpadania w panikę nie ma.
- Reklama
Podstawy terapii traumy. Diagnoza i metody terapeutyczne.
Nieocenione źródło wiedzy dla klinicystów i terapeutów zajmujących się terapią traumy.
MDMA (ecstasy) znajdzie zastosowanie w leczeniu zaburzeń psychicznych?
MDMA (esctasy) jest substancją psychoaktywną, zażywaną w celach rekreacyjnych – skutkiem jej przyjęcia może być m.in. otwartość, odczuwanie euforii, łatwiejsze nawiązywanie kontaktu z obcymi ludźmi, jak i głębsze odczuwanie różnych bodźców czy zmiana poczucia upływu czasu. Różnych badaczy interesuje szczególnie jedno z działań MDMA – ułatwianie podejmowania kontaktu z innymi ludźmi. W ostatnim czasie specjaliści z Nowego Jorku oraz Kalifornii przeprowadzili na myszach dość ciekawe badania, w których sprawdzali oni, jak podanie zwierzętom MDMA wpływało na ich relacje z innymi gryzoniami.
Muzyka sprawia, że stajemy się smutni?
Najnowsze badania dowiodły, że słuchanie smutnych utworów ma realny wpływ na nasz nastrój. To odkrycie może wyjaśnić, dlaczego na niektóre osoby muzyka oddziałuje bardziej w porównaniu do innych.
Dysleksja u dziecka: zasady rozpoznawania i postępowania
Dysleksja jest obecnie najczęstszym zaburzeniem uczenia się u dzieci. Artykuł psychologa klinicznego odpowiada na pytania co to jest dysleksja, jakie zaburzenia obejmuje, gdzie uzyskać pomoc i jak postępować z dzieckiem z dysleksją.
MZ przedstawiło nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Według nowych założeń dzieci i młodzież mają być w pierwszej kolejności diagnozowane jak najbliżej miejsca zamieszkania.
Czy suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 może być korzystna u dzieci z ADHD?
W leczeniu ADHD wykorzystywane są oddziaływania terapeutyczne oraz farmakoterapia. W różnych źródłach można się jednak natknąć na rozmaite doniesienia o innego jeszcze rodzaju środkach, których zastosowanie miałoby korzystnie wpływać na stan dzieci z zaburzeniami hiperkinetycznymi. Jednymi ze wspominanych w tym przypadku substancji są kwasy tłuszczowe omega-3 – to, czy rzeczywiście środki te mogą być wykorzystywane w leczeniu ADHD, znalazło się ostatnio pod lupą naukowców z Wielkiej Brytanii i Tajwanu.
- Reklama
Życzenia świąteczne
Czas biegnie zadziwiająco prędko. Dopiero co redagowaliśmy dla Was krótkie życzenia, a rok zdążył już zatoczyć koło i, voilà, znów mamy święta. Serdecznie Wam dziękujemy, że jesteście, za Waszą aktywność na kartach Forum czy trafne uwagi podsyłane do redakcji.
Osobowość typu borderline – kiedy podejrzewać?
Badania epidemiologiczne wykazują, że częstość występowania osobowości typu borderline (tzw. z pogranicza) wynosi 0,2-2,8%. Do niedawna uważano, że występuje częściej u kobiet, jednak ostateczne badania potwierdziły, że dotyczy w równiej mierze obu płci.
Czym jest sologamia?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na życie bez partnera. Dzisiaj bycie singlem jest czymś całkowicie normalnym. Często nie potrafimy znaleźć partnera czy partnerki bądź nie chcemy się wiązać z kimś na całe życie. Sologamia to wyższy poziom bycia singlem, polega na ślubie z samym sobą. Zjawisko to jest popularne m.in. w Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Australii, USA czy Japonii.
Doniesienia dotyczące przyczyn kompulsywnych zachowań seksualnych
Kompulsywne zachowania seksualne – w postaci chociażby podejmowania impulsywnych kontaktów płciowych – znacząco mogą utrudniać doświadczającym tego problemu osobom codzienne funkcjonowanie. Niejasne jest mechanizm występowania tego zaburzenia, w związku z czym badacze podejmują się badań, które umożliwiłyby poznanie źródeł problemu. Jednymi z takowych byli specjaliści z ośrodków w Szwecji, Rosji i Szwajcarii – po przeprowadzeniu odpowiednich analiz donoszą oni, że z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi mogą być związane pewne zmiany genetyczne, wpływające na wydzielanie oksytocyny.
Przemoc w szkole i jej długoterminowe konsekwencje
Wyzwiska, opowiadanie nieprawdziwych plotek czy zastraszanie i popychanie – teoretycznie wydawałoby się, że nękanie w wieku dziecięcym i nastoletnim, poza niewątpliwymi szkodami dla psychiki, nie wywołuje żadnych innych negatywnych następstw. W rzeczywistości pojawia się jednak coraz więcej badań, których wyniki przekonują, że przemoc doświadczana we wczesnych latach życia negatywnie wpływa na cały późniejszy jego przebieg – jej ofiary mogą odczuwać ich konsekwencje nawet i w średnim wieku.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day). W tym roku ma miejsce już 28 edycja wydarzenia zapoczątkowanego przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health). Główne przesłanki, które przyświecają obchodom tego dnia, to podnoszenie świadomości społeczeństwa na tematy chorób i zaburzeń natury psychicznej, redukowanie zjawiska stygmatyzacji osób borykających się ze schorzeniami na tle psychicznym czy w końcu usprawnianie i polepszanie opieki medycznej nad pacjentami z takimi jednostkami chorobowymi.
ADHD a IQ – czego o tej zależności dowiedzieli się uczeni?
O związku pomiędzy ADHD a ilorazem inteligencji (IQ) krąży wiele różnych opinii – jedni ludzie są zdania, że z ADHD powiązane jest niskie IQ, inni z kolei specjaliści przekonują, że pacjenci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej mogą mieć raczej wyższe IQ niż ich rówieśnicy, którzy nie zmagają się z tym zaburzeniem. Kto ma więc rację – czy rzeczywiście istnieje jakaś zależność pomiędzy ADHD i IQ?
Kobiety: korelacja pomiędzy stresem a zachorowalnością na Alzheimera
Statystyki pokazują, że choroba Alzheimera częściej dotyka kobiety. Do tej pory przyczyny nie były znane, jednak najnowsze badania sugerują, że stres może wpływać na tę przypadłość. Naukowcy przyjrzeli się związkowi pomiędzy nim a długoterminowym pogorszeniem funkcji poznawczych związanych z chorobą.
Drażliwość – jakie mogą być jej przyczyny?
Drażliwość jest problemem, przez który zwyczajne sytuacje – długa kolejka w sklepie, konieczność powtórnego zadania partnerowi tego samego pytania czy niemożność dodzwonienia się na jakąś infolinię – skutkują znacznym niepokojem czy nawet i agresją. Wtedy, gdy utrzymuje się ona u pacjenta przez dłuższy czas, zdecydowanie warto jej przyjrzeć – przyczyną drażliwości może bowiem być zarówno stres, jak i różne zaburzenia psychiczne czy zaburzenia hormonalne.
III Śląska Konferencja Naukowa Psychiatrii i Psychologii Klinicznej
Serdecznie zapraszamy do udziału w III Śląskiej Konferencji Naukowej Psychiatrii i Psychologii Klinicznej nt. „Uzależnienie od alkoholu w obszarze pracy klinicznej psychiatry i psychologa”, która odbędzie się 3 października 2019 roku na terenie Szpitala Psychiatrycznego w Toszku.