Artykuły z kategorii: Pozostałe
Szpital psychiatryczny jako instytucja totalna
W tekście opisuję pojęcie instytucji totalnej szpitala psychiatrycznego, sformułowane przez amerykańskiego socjologa Ervinga Goffmana. Autor ten zwraca szczególną uwagę na formalizm i izolację, pozycję, jaką zajmują pacjenci i personel w szpitalu. Pyta także o rolę i funkcję, jaką pełni szpital psychiatryczy w społeczeństwie.
Czym jest antypsychiatria? Sylwetki Thomasa Szasza i Franco Basaglii
W tekście próbuję odpowiedzieć na pytanie, czym jest antypsychiatria lat 60. XX wieku, zestawiając ze sobą postacie Thomasa Szasza i Franco Basaglii. Choć obaj autorzy radykalnie sprzeciwiają się ówczesnemu modelowi psychiatrycznemu, to wychodzą oni z różnych założeń i przeciwnych stanowiskich, skupiając się na odmiennych obszarach krytyki. Traktuję antypsychiatrię nie jako jednolity system poglądów, a krytykę powszechnego modelu psychiatrycznego.
Jak powstały pierwsze leki na schizofrenię, depresję i ChAD?
W artykule opisuję historię powstania leków na najważniejsze (z punktu widzenia historii psychiatrii) choroby, czyli: schizofrenię, depresję i ChAD.
Socjologiczne koncepcje choroby psychicznej
W tekście opisuję socjologiczne koncepcje choroby psychicznej w dwóch perspektywach. Pierwsza to perspektywa systemowa odnosząca się do roli społecznej, druga to perspektywa interakcjonistyczna, odnosząca się do naszych codziennych interakcji i praktyk.
- Reklama
Czego kobiety pragną w łóżku?
Każda kobieta jest inna, bo każda znajduje się na innym etapie swojej życiowej drogi i ma inne doświadczenie – wszystkie panie łączy jedno: chcą być w łóżku zauważane, a nie używane. Czasem trudno jest mówić o swoich seksualnych potrzebach, ale to właśnie rozmowa jest początkiem udanej relacji intymnej.
Społeczne konteksty zdrowia psychicznego
W tekście tym podejmuję refleksję na temat pojęcia zdrowia, wskazując na jego element społeczny.
Medykalizacja i psychiatryzacja jako zjawiska społeczne
W tym artykule omawiam takie procesy, jak medykalizacja i psychiatryzacja społeczeństwa, czyli „zawłaszczanie” przez kategorie medyczne innych sfer życia społecznego.
Oddalenie się z miejsca wypadku – szok czy świadome działanie?
Zagadnienie związane z oddaleniem się z miejsca wypadku jest niezwykle trudne do rozpatrzenia pod kątem odpowiedzialności sprawcy – nie zawsze bowiem wiąże się ono z pragnieniem uniknięcia odpowiedzialności i strachem, choć polskie prawo nie zawiera regulacji dotyczących „szoku powypadkowego”. Nie zmienia to jednak faktu, że taka reakcja u kierującego jest możliwa i to może stanowić o zachowaniu polegającym na oddaleniu się z miejsca zdarzenia.
Wpływ zwierząt domowych na zdrowie psychiczne ich właścicieli
Zwierzęta domowe mają pozytywny wpływ na osoby, u których stwierdzono występowanie zaburzeń psychicznych – donoszą brytyjscy naukowcy. Obecnie, w czasie pandemii COVID-19, Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, stowarzyszenie non profit, zachęca ludzi z całego świata do tego, by podczas dnia pracy towarzyszyły im ich pupile.
Zapis webinaru: „Cierpienia młodego psychiatry, czyli co warto wiedzieć, zaczynając szkolenie specjalizacyjne” – lek. Anna Szczegielniak
Zapraszamy do zapoznania się z webinarem z dnia 24.05.2020r., który został zrealizowany z Panią Doktor Anną Szczegielniak. Tematem webinaru "Ciepienia młodego psychiatry, czyli co warto wiedzieć zaczynając szkolenie specjalizacyjne".
- Reklama
Zapis webinaru: Depresja u młodzieży - Prof. dr hab. n. med. Irena Krupka Matuszczyk
Zapraszamy do zapoznania się z webinarem a dnia 24.05.2020r., który został zrealizowany z Panią Prof. dr hab. n. med. Irena Krupka Matuszczyk. Tematem webinaru była "Depresja u młodzieży".
Maraton Webinarów o Zdrowiu Psychicznym | Leo Club Katowice
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych psychologią i psychiatrią oraz tych, którzy po prostu chcą dowiedzieć się czegoś nowego o naszej psychice (i nie tylko) na maraton webinarów o zdrowiu psychicznym!Jest to seria 4 webinarów odbywających się 24, 26, 27 oraz 29 maja. Webinary będą miały formę około 45-minutowej prezentacji oraz 30-minutowej dyskusji, podczas której będzie możliwość zadawania naszym ekspertom pytań.
Koronawirus: podczas kwarantanny rośnie liczba przypadków przemocy domowej
Od czasu wprowadzenia izolacji społecznej, w której znalazła się połowa światowej populacji, wzrosła liczba przypadków przemocy domowej na świecie. Kryzys zaostrza konflikty partnerskie, a ograniczenia w ruchu uniemożliwiają ucieczkę ofiarom. Centra kryzysowe zostały zamknięte w wielu krajach, a ucieczka za granicę jest niemożliwa. Organizacje, które pomagają ofiarom, zwracają również uwagę na groźbę wzrostu liczby przypadków przemocy domowej w związku ze środkami kwarantanny.
Koronawirus – jak dezynfekować ubrania i przedmioty?
Obecnie w czasie pandemii, chcąc uchronić się przed koronawirusem, nie tylko istotna jest prawidłowa higiena rąk (dokładne i częste mycie), ale także dezynfekowanie przedmiotów oraz ubrań. Podpowiadamy, jak to robić.
Program badań nad chlorochiną rozpoczęty u pacjentów we Wrocławiu
Poszukiwanie skutecznych terapii w leczeniu infekcji wywołanej przez koronawirusa trwa na całym świecie. Jednym z potencjalnych leków, które są obecnie w fazie testów, jest chlorochina. Badania nad jej skutecznością w walce z COVID-19 rozpoczęły się we Wrocławiu.
Jak pozostawać aktywnym fizycznie podczas akcji #zostańwdomu?
Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze niemal całego globu. W trosce o społeczeństwo wprowadzono liczne ograniczenia związane z wychodzeniem z domu i korzystaniem m.in. z restauracji czy siłowni. Sytuacja wymaga od wszystkich samodyscypliny, ale jak ją zachować, aby utrzymywać dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne? Publikujemy krótki przewodnik, który może okazać się przydatny.
Nie tylko depresja! Czym są cyklotymia, dystymia i inne jednostki należące do tej grupy?
Zaburzenia nastroju powszechnie kojarzone są z depresją – nie bez powodu, zaburzenia depresyjne stanowią w końcu jedne z najczęściej występujących u ludzi zaburzeń psychicznych. Do tej grupy problemów z zakresu zainteresowania psychiatrii należy jednak jeszcze wiele innych niż depresja jednostek – zaburzeniami nastroju są również i cyklotymia, choroba afektywna dwubiegunowa czy dystymia. Jakie jeszcze inne problemy należą do tej grupy i czym charakteryzują się poszczególne z nich?
Koronawirus: jakie obostrzenia są stosowane w poszczególnych krajach?
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Wirus pierwszy raz pojawił się w grudniu w Chinach w miejscowości Wuhan. Dość szybko dostał się do Europy, Ameryki i na pozostałe kontynenty. Jednak każdy kraj działa w inny sposób w walce z tym niewidocznym wrogiem. Jak świat radzi sobie w walce z koronawirusem?
Dlaczego kwarantanna nam doskwiera?
1 kwietnia minęły 4 tygodnie od pierwszego przypadku zachorowania z powodu koronawirusa w Polsce. Prawie od samego początku rozwoju epidemii obowiązują kolejne ograniczenia różnych działalności obywatelskich. Zamknięte zostały szkoły, galerie, ostatnio także inne punkty usługowe. Generalnie restrykcje są coraz bardziej zaostrzone, tak żeby jak najwięcej osób pozostało w domu – apel #zostańwdomu to główne zalecenie na czas epidemii. Brak kontaktów społecznych to brak okazji do szerzenia wirusa i szybsze ograniczenie epidemii. Czemu, mimo to, trudno pogodzić się nam z kwarantanną domową?
Rodzicielstwo w czasie pandemii, czyli jak radzić sobie z dzieckiem w izolacji
W związku z aktualną sytuacją, związaną z zagrożeniem epidemicznym w kraju, rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej nauka odbywa się w domu za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Co jednak zrobić, kiedy dziecko ma czas wolny? Jak reagować na złe zachowania? Jak zorganizować dziecku dzień? Czego unikać? To pytania, które zadaje sobie obecnie wielu rodziców.