Psychoterapia
Zadbaj o psychikę zimą
Zmęczenie psychiczne bardziej nam doskwiera porą zimową, wpływ na to ma panująca aura – mniej słońca, krótszy dzień, brak roślinności, niskie temperatury. Wiele osób odczuwa znużenie, przygnębienie, brak energii. Podpowiadamy, jak przetrwać ten trudny czas i pomóc sobie w odzyskaniu dobrego nastroju.
Czym różnią się od siebie poszczególne nurty psychoterapii?
Pacjenci, którym zalecana jest psychoterapia, zazwyczaj pytają o to, na czym opierać się będzie cały ten proces. Jednej, uniwersalnej odpowiedzi na takie pytanie zwyczajnie nie ma – nurtów psychoterapii wyróżnia się co najmniej kilka i tak naprawdę terapia prowadzona według jednego z nich może wyglądać całkowicie inaczej niż praca terapeutyczna w całkowicie innym nurcie. Różny może być również i czas trwania samej psychoterapii, jak i niezbędna częstość spotkań z terapeutą.Psychoterapia, obok farmakoterapii, jest jedną z podstawowych metod leczenia zaburzeń psychicznych. Tutaj jednak od razu warto zwrócić uwagę na jeden aspekt – otóż zdecydowanie nie jest tak, że z psychoterapii korzystają wyłącznie te osoby, które mają rozpoznany jakiś problem z kręgu zainteresowania psychiatrii. Prawda jest bowiem taka, że z terapii może skorzystać każdy człowiek – może ona korzystnie wpływać na rozumienie własnych emocji, jak i na funkcjonowanie rodzinne oraz zawodowe.Zrozumiałe jest to, że wtedy, gdy pacjentowi zalecana jest psychoterapia, ciekawi go to, jak takowa będzie przebiegała. Tak naprawdę terapia może przebiegać bardzo różnie – wyróżnia się wiele nurtów terapeutycznych, które odróżnia od siebie nie tylko to, jakie są założenia samej terapii, ale i to, jak długo trwa psychoterapia i jak często pacjent powinien spotykać się z terapeutą.
Czym jest psychoterratica?
Nie od dziś wiadomo, jak ważny wpływ na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne ma kontakt z naturą. Obcowanie z przyrodą wycisza, relaksuje, dodaje energii. Brak kontaktu z naturą i zamknięcie się w dużych aglomeracjach mogą skutkować zapadnięciem na psychoterraticę – traumę wywołaną tęsknotą za naturą.
Terapia grupowa: jakie są jej założenia i komu można ją polecić?
Psychiatrzy niejednokrotnie podkreślają, że leczenie psychiatryczne to nie tylko farmakoterapia, ale i różne oddziaływania psychoterapeutyczne. Do drugich z wymienionych zaliczane są rozmaite metody, bo zarówno psychoterapia indywidualna (wieloma różnymi technikami), ale i terapia prowadzona w znacznie większej grupie osób. Mowa o terapii grupowej, której część pacjentów się obawia, a która może naprawdę korzystnie wpływać na ich stan psychiczny. Kiedy więc można polecić pacjentowi właśnie terapię grupową i jakie są tak naprawdę jej założenia?
- Reklama
Chicagowska siódemka, czyli lista chorób psychosomatycznych, o których istnieniu powinieneś wiedzieć
Chicagowska siódemka to zestawienie chorób psychosomatycznych, czyli schorzeń, na których pojawienie się mają ogromny wpływ psychika i emocje. Lista najbardziej typowych chorób psychosomatycznych znana jest jako tzw. chicagowska siódemka.
Sprawdź, jak ważna jest psychoterapia w epizodach depresji poudarowej
Udar mózgu jest nagłym epizodem niedokrwienia wskutek którego dochodzi do szeregu patologicznych zmian w organizmie człowieka oraz do zaburzeń funkcjonowania. Jest to niezwykle groźne zdarzenie, niejednokrotnie prowadzące do śmierci lub powodujące ciężką niepełnosprawność. Osoby po przebytym udarze często nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, co przyczynia się do znacznego spadku jakości ich życia oraz do rozwoju depresji poudarowej, która obniżając motywację, spowalnia proces rehabilitacji.
Nie jestem wariatem! – leczenie pod okiem psychoterapeuty jak każde inne
Przypominam sobie pewien kawał, w którym mężczyzna jeżdżący codziennie środkiem komunikacji miejskiej do pracy myli autobusy i wsiada do innego. Okazuje się, że są nim przewożeni pacjenci jednej z placówek dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Gdy ten się orientuje, wśród jakich ludzi się znalazł, szybko zmierza w stronę kierowcy z jasnym komunikatem: „Proszę mnie wypuścić. Ja naprawdę nie jestem wariatem!” Na co prowadzący pojazd z anielską cierpliwością i nutą znudzenia w głosie odpowiada: „Jasne, nikt z Was nie jest”.
Sztuka oddychania holotropowego: stan psychodeliczny bez psychodelików
Oddychanie holotropowe jest metodą psychologii transpersonalnej, która wykorzystuje technikę lekko przyśpieszonego i nieznacznie pogłębionego oddechu.
Zwierzęta domowe a zdrowie psychiczne ich właścicieli
Z badań zamieszczonych w „BMC Psychiatry” wynika, że posiadanie zwierzęcia domowego zdecydowanie poprawia stan zdrowia u ludzi z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Dowiedli tego naukowcy z uniwersytetów w Liverpoolu, Manchesterze i Southampton.
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Nowe nurty w Pomocy Psychologicznej
Zakład Psychologii Klinicznej i Sądowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka mają zaszczyt zaprosić na I Ogólnopolską Konferencję Naukową „Nowe nurty w Pomocy Psychologicznej“
- Reklama
V Śląskie Warsztaty Psychoterapii
Innowacje i kreatywność w psychoterapii - stare w nowym, nowe w starym
Dlaczego warto zajmować się ciałem?
Praca z ciałem może okazać się przełomowa w procesie psychoterapii. Odblokowuje, uwrażliwia na własne potrzeby fizyczne i psychiczne. Może okazać się wspierająca tam, gdzie inne metody nie wystarczają. Praca z ciałem jest często stosowana m. in. w psychoterapii Gestalt.
Oddziaływanie muzyki na ludzką psychikę
Muzyka jest sztuką, rozrywką, przyjemnością i lekarstwem, a jej uniwersalizm łączy całe narody i kultury. Jest także, a może przede wszystkim jedną z tych aktywności, które wymagają zaangażowania całego mózgu, dzięki czemu ma zaskakująco dobry wpływ nie tylko na uczenie języków, poprawę pamięci czy koncentracji, ale także na koordynację fizyczną oraz funkcjonowanie ludzkiego ciała i... duszy. Warto się bliżej przyjrzeć temu pod jakim kątem może wpływać właśnie na ludzką psychikę.
Na czym polega terapia systemowa
Terapia systemowa, rodzinna, partnerska, małżeńska…, wszystkie je łączy wspólne rozumienie rodziny jako systemu dynamicznie połączonych elementów, które wzajemnie na siebie wpływają. Nie ma tu pojedynczych wadliwych części, zamiast tego psychoterapeuta pracuje z tym systemem jako całością i każdego z jego członków czyni współodpowiedzialnym za zgłaszane trudności. Jest to nurt, który może wykorzystywać interwencje typowe dla różnych szkół teoretycznych na rzecz poprawiania relacji małżeńskich lub leczenia zaburzeń u dzieci czy nastolatków.
Na czym polega psychoterapia humanistyczna
Historycznie psychoterapia humanistyczna miała być zupełnie nową propozycją, którą powstawała w opozycji do nurtów stosowanych wcześniej. Była ona nawet nazywania „trzecią siłą w psychoterapii”. Kładła ona nacisk na podmiotowość klienta oraz docenianie jego zasobów. Obecnie nurt ten nie jest bardzo w Polsce popularny, a niektóre z jego założeń nie wytrzymały próby czasu. Sama jednak idea doceniania zasobów osoby zwracającej się do terapeuty wydaje się ciekawa, a szacunek do pacjenta jest uznany jako uniwersalna wartość w każdym nurcie terapeutycznym.
Dialog motywujący w terapii zaburzeń lękowych
Dialog motywujący w terapii zaburzeń lękowych to mądra i pragmatyczna książka zawierająca szczegółowe omówienie skutecznych strategii wzmacniających zaangażowanie klienta w terapię.
Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna?
Psychoterapia psychodynamiczna wywodzi się z psychoanalizy, ta zaś jest najstarszym nurtem psychoterapii. Prekursorzy innych nurtów, które często powstawały w kontrze do psychoanalizy, zazwyczaj również przechodzili wcześniej szkolenie w psychoanalizie czy też przeszli psychoterapię własną w tym paradygmacie. Twórcą psychoanalizy był sławny Zygmunt Freud, który opracował swoją metodę do leczenia pacjentek z nerwicą. Skupiał się on na przemieszczaniu i przekształcaniu energii obecnej w ludzkich popędach i motywacjach, a nieprawidłowościami w tym zakresie tłumaczył powstawanie objawów.
Charakterystyczne cechy psychoterapii poznawczo-behawioralnej
Psychoterapia poznawczo-behawioralna staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Coraz częściej kierują na nią lekarze psychiatrzy, na rodzimym rynku wydawanych jest coraz więcej książek na temat tego podejścia. Również pacjenci częściej interesują się nie tylko samą psychoterapią, ale i różnicami między poszczególnymi podejściami terapeutycznymi. Ponieważ terapia poznawczo-behawioralna jest standardem w leczeniu zaburzeń lękowych czy depresji, warto wiedzieć co ją wyróżnia.
Terapia ofiar gwałtu
W poprzednim artykule zostały omówione psychologiczne i psychiatryczne skutki gwałtu, tym razem skupmy się na tym w jaki sposób można za pomocą specjalisty poradzić sobie z tym traumatycznym doświadczeniem. Psychoterapeuci dysponują szeregiem technik za pomocą których pacjenci mają szanse przepracować traumę związaną z wykorzystywaniem seksualnym. Nieraz ofiary gwałtu muszą przejść kilka różnych terapii, aby odnaleźć właściwą dla siebie drogę.
Pokolenie Sandwich
Wiek średni to czas stabilizacji i radości z osiągnięć? Dla wielu osób to okres najtrudniejszej w życiu próby. Jak sprostać oczekiwaniom starzejących się rodziców, dzieci, wnuków, prowadzić jednocześnie trzy domy i nie zwariować?