Psychoterapia
Plany radykalnego zmniejszenia finansowania opieki psychiatrycznej w Polsce w 2010 roku zaproponowane przez prezesa NFZ zostały pozytywnie zaopiniowane przez Radę NFZ
W dniu dzisiejszym w trakcie trwania konferencji "Nowoczesna diagnostyka w psychiatrii - psychiatria konsultacyjna" w Wiśle, na sesji, która właśnie się skończyła o godzinie 12:30, zostały przedstawione przez Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego informacje dotyczące planu finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia opieki psychiatrycznej w Polsce w przyszłym roku.
Zaburzenia adaptacyjne - czy jestem chory psychicznie?
Zaburzenia adaptacyjne to subiektywny stan zaburzeń emocjonalnych i silnego stresu, które to uczucia pojawiają się w momencie przystosowania do nowych sytuacji życiowych, lub po przykrych, stresujących zdarzeniach losowych.Zaburzenia adaptacyjne często przez osoby postronne mylone są z depresją, co powoduję przerażenie przed rozpoczynającą się chorobą psychiczną.
Czy można trafić do szpitala psychiatrycznego bez własnej zgody?
Przyjęcie do do szpitala bez zgody – jest to przyjęcie bez ustawowo wymaganej pisemnej zgody osoby hospitalizowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Kiedy udać się do psychiatry?
Jak rozpoznać pierwszy epizod lub nawrót choroby? Czy osoba chora jest w stanie sama rozpoznać pojawienie się objawów?Niestety cechą wielu zaburzeń psychicznych jest brak krytycyzmu osoby chorej co do objawów, które ją dotknęły. Człowiek, który doznaje halucynacji czy urojeń, jest przekonany o ich prawdziwości, a duży niepokój, powoduje, że otaczający świat wydaje się zagrażający. Stąd próby pomocy - leczenia, mogą być odebrane jako atak, na który pacjent reaguje ucieczką lub obroną.
- Reklama
Co to jest psychoterapia?
Pojęcie psychoterapii we współczesnym języku potocznym, tak jak i kulturze, ma bardzo wiele różnych konotacji. Bywa rozumiana jako fenomen społeczny, współczesny odpowiednik magii w kulturach pierwotnych, postmodernistyczna forma sztuki. Także paramedyczne oddziaływania psychologiczne usprawniające funkcjonowanie człowieka, instrumentalna manipulacja służąca celom kontroli społecznej czy wreszcie rodzaj socjotechniki mającej przywrócić jednostkom lub całym grupom poczucie sensu życia i szczęścia.