Schizofrenia
Papierosy i schizofrenia a choroby układu krążenia
Palenie tytoniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z sercem i naczyniami u chorych na schizofrenię.
Schizofrenia obniża sprawność umysłową.
Chorzy na schizofrenię charakteryzują się mniejszą prędkością przetwarzania informacji i wykonywania zadań sprawdzającyh funkcje wykonawcze.
Schizofrenia katatoniczna - jak leczyć?
Wyróżnia się dwie postacie schizofrenii katatonicznej: hiper- i hipokinetyczna. Chory osłupiały może nagle podniecić się ruchowo, co określa się jako podniecenie katatoniczne (raptus catatonicus). Z kolei ostre podniecenie ruchowe może przejść w bezruch zwany osłupieniem katatonicznym (stupor catatonicus). Osłupienie może przebiegać z zachowana percepcją (odczuwaniem - osłupienie efektoryczne) lub ze zniesieniem percepcji (osłupienie receptoryczne).
Najczęstszy rodzaj schizofrenii
Schizofrenia paranoidalna jest najczęściej rozpoznawanym rodzajem schizofrenii. W obrazie klinicznym dominują omamy i urojenia. Zespołowo jest to połączenie objawów ogólnych schizofrenii i zespołu paranoidalnego. Choroba wybucha zwykle nagle. W psychiatrii europejskiej uważa się, że wśród objawów nie występują omamy wzrokowe.
- Reklama
Przyczyny zaburzeń schizofrenicznych
Nie znana jest przyczyna powstawania tych zaburzeń, istnieje jednak wiele hipotez. Rozważa się tło genetyczne - geny schizofreniczne lokalizuje się na chromosomach 6, 8 i 22. Być może powodem są zmiany w pracy komórek nerwowych. Hipoteza wirusowa mówi, że zarażenie mózgu przez wirus (np. w okresie płodowym) może dać odległe następstwa w postaci choroby.
Rodzaje zaburzeń schizofrenicznych
Żeby rozpoznać schizofrenię jej objawy muszą być obecne przez pewien okres (1 miesiąc).
Pozytywne objawy schizofrenii - co to jest?
Tzw. objawy pozytywne (inaczej wytwórcze), to halucynacje (omamy) i urojenia. Pacjent, którego dotknęły widzi, słyszy i odczuwa bodźce, które tak naprawdę nie działają na ich receptor, czyli słyszy coś, czego inni nie słyszą, widzi to czego inni nie widzą, odczuwa smaki czy zapachy, które w rzeczywistości nie mają swojego źródła w jego otoczeniu. Ale osoba cierpiąca na nie jest przekonana o ich realności i umiejscawia je w swoim otoczeniu (np. głos słyszy zza ściany). Potrafi podjąć próbę dialogu z głosami (omamy słuchowe), czy spełniać polecenia przez nie wydawane.Urojenia to błędne, ale głębokie przekonania, które nie mają uzasadniania. Człowiek może być przekonany, że jest obserwowany, ktoś czyha na jego życie czy zdrowie (urojenia prześladowcze), że ma specjalne zdolności, posłannictwo czy władzę (urojenia wielkościowe), może czytać myśli innych lub zmieniać rzeczywistość, lub sam jest sterowany przez jakieś siły zewnętrzne. Pacjent jest przekonany o prawdziwości tych twierdzeń i nawet oczywiste dowody ich błędności nie zmieniają jego przekonań.
Teoria umysłu u pacjentów ze schizofrenią
Istnieje powszechność problemów z oceną stanów umysłu innych ludzi wśród chorych na schizofrenię.
Dobry sen jako skutek udanego pożycia małżeńskiego
Zgodnie z wynikami najnowszych badań kobiety zadowolone ze swojego małżeństwa mają mniej problemów związanych ze snem.
Dokładność diagnostyczna mammografii, badania USG i rezonansu magnetycznego w wykrywaniu wenątrzprzewodowego rozprzestrzeniania się raka piersi po przebyciu chemioterapii neoadjuwantowej.
Celem badania była ocena dokładności badnia mammograficznego, USG i kontrastowego rezonansu magnetycznego w diagnozie wewnątrzprzewodowego rozprzestrzeniania się raka piersi po przebyciu przedoperacyjnej chemioterapii neoadjuwantowej.
- Reklama
Czy częste prześwietlenia rtg zwiększają ryzyko białaczki u dzieci z zespołem Downa?
Nie ma podstaw do twierdzenia, że ryzyko zachorowania na białaczkę w grupie pacjentów z zespołem Downa jest związane z większą częstością badań radiologicznych.
Częstość występowania białaczki u dzieci w regionach wokół elektrowni jądrowych
Opublikowano pierwsze wyniki wieloletnich obserwacji dotyczących częstości występowania białaczek u dzieci zamieszkałych w regionach wokół 23 francuskich instalacji nuklearnych.
Częstość występowania nowotworów u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry
Porównując pacjentów z azs z populacją ogólną, będącą w tym samym wieku, wykazano około 13% wzrost ryzyka choroby nowotworowej u pacjentów z azs.
CYP2D6, leki antydepresyjne a metabolizm tamoksyfenu podczas terapii adjuwantowej w raku sutka
Skuteczność tamoksyfenu w leczeniu raku sutka jest różna u poszczególnych pacjentek...