Porady specjalisty z kategorii: Uzależnienia
Alkoholowy zespół płodowy (FAS): czym jest i jak mu zapobiegać?
Podawanie zarówno kilkulatkowi, jak i noworodkowi alkoholu uznawane jest za całkowicie absurdalne, tak jednak dzieje się, kiedy kobieta ciężarna spożywa alkohol – środek ten przez łożysko przedostaje się do płodu i może czynić wyjątkowo poważne szkody, prowadząc do wystąpienia alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Jest to jedno ze schorzeń, któremu całkowicie, ale to całkowicie można zapobiegać: w tym celu konieczne jest po prostu zachowanie abstynencji przez cały czas trwania ciąży.
Uzależnienie od drugiej osoby
Uzależnienie od drugiej osoby, inaczej współuzależnienie to problem, z którym spotykamy się bardzo często. Osoba uzależniona, czy to od szefa, rodzica, dziadka, partnera czy kolegi stara się za wszelką cenę ją zadowolić. Podporządkowuje swoje życie, plany, marzenia, potrzeby pod jej oczekiwania. Nie jest w stanie samodzielnie podejmować decyzji, a jej samoocena jest całkowicie uzależniona od poglądów osoby trzeciej. W przypadku współuzależnienia notorycznie poszukujemy akceptacji od drugiej „najważniejszej” w tym momencie osoby. Czasem osoba, od której jesteśmy uzależnieni jest postrzegana przez nas jako nasz „kręgosłup moralny” a także „cały nasz świat”. Za wszelką cenę staramy się podporządkować pod każdym względem, co może doprowadzić do obłędu.
Przymusowe leczenie w anoreksji
Anorexia nervosa czyli jadłowstręt psychiczny jest zaburzeniem odżywiania, dotykającym coraz większą grupę młodych osób. Obniża się początkowy wiek zachorowań – zdarza się, że chorują dzieci, już w wieku 10-11 lat. Tymczasem jest to zaburzenie związane z największą śmiertelnością spośród wszystkich zaburzeń psychicznych – badania wskazują nawet na 18% wskaźnik w grupie osób w wieku 20-30 lat.[1] Często zdarza się, iż chorzy odmawiają poddania się leczeniu. Jakie są zatem możliwości udzielenia im pomocy?
Uszkodzenia mózgu po zażyciu narkotyku
Incydentalny kontakt z niektórymi narkotykami może powodować trwałe uszkodzenia niektórych struktur mózgowia odpowiedzialnych m.in. za procesy uczenia się i pamięci, emocji i motywacji. Jednorazowa intoksykacja może również skutkować zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji, czy schizofrenii.
- Reklama
Alkohol a cukrzyca
Alkohol hamuje glukoneogenezę, czyli zdolność wątroby do produkcji glukozy. Co prawda wątroba może nadal uwalniać glukozę w formie glikogenu, ale gdy ten zapas ulegnie wyczerpaniu to dojdzie do hipoglikemii. Taka sytuacja będzie trwać dopóki wątroba nie poradzi sobie z całkowitym rozłożeniem spożytego alkoholu.
Uzależnienie od kodeiny
Uzależnienie definiowane jest jako silna potrzeba wykonywania określonych czynności, ruchów, gestów, spożywania konkretnych pokarmów czy leków. Jest to pojecie bardzo szerokie a co ważne w dzisiejszych czasach można się uzależnić prawie od wszystkiego (seksu, alkoholu, leków, narkotyków, pokarmów, napojów, gier komputerowych, telefonu komórkowego i wiele innych). Badania naukowe pokazały, iż jednym z leków od, których można się uzależnić jest syrop bądź tabletki o działaniu przeciwbólowym lub przeciwkaszlowym, który zawiera kodeinę. Dokładnie mówiąc jesteśmy uzależnienie właśnie od kodeiny.
Uzależnienie od gier komputerowych
Uzależnienie od gier komputerowych, podobnie jak od komputera oraz Internetu zaliczane jest do chorób. Badania naukowe w kierunku tego typu uzależnień cały czas trwają. Można je definiować jako konieczność grania w gry przy użyciu komputera. Jak wykazano jest to jednak jedna z najgroźniejszych chorób, która ma destrukcyjny wpływ na nasze prawidłowe funkcjonowanie.
Uzależnienie od nikotyny
Nikotyna (C10H14N2) zaliczana jest do alkaloidów pirydynowych. Występuje ona nie tylko w liściach ale także w korzeniach tytoniu. Jest to jedna z najsilniej uzależniających substancji psychoaktywnych. Uzależnienie zarówno fizyczne jak i psychiczne następuje bardzo szybko i jest bardzo mocne. Zespół uzależnienia od nikotyny to choroba (klasyfikacja ICD-10). Choroba ta wymaga specjalistycznego leczenia oraz wsparcia ze strony rodziny i najbliższych.
Uzależnienie od portali internetowych
Uzależnienie od portali Internetu definiowane jest jako konieczność korzystania z komputera w celu przeglądania różnych portali Internetowych (erotycznych, społecznościowych, randkowych, informacyjnych). Najnowsze badania pokazują, iż liczba osób uzależnionych wzrasta z każdym dniem. Co ważne dotyczy to osób w każdym wieku od bardzo młodych po starsze. Uzależnienie może mieć charakter czynny (np. gry komputerowe, przerabianie i wrzucanie na strony zdjęć) oraz bierny (np. przeglądanie zdjęć, samochodów, oglądanie filmików).
Uzależnienie od seksu
Uzależnienie od seksu zaliczane jest do chorób, które wymagają leczenia. Może ono wpływać w sposób bardzo szkodliwy na nasze zdrowie, stosunki międzyludzkie, szkołę, pracę oraz relacje w domu. Zapanowanie nad przymusem aktywności seksualnej jest bardzo trudne podobnie jak w przypadku innych uzależnień. Osoby uzależnione od seksu za wszelka cenę starają się zrzucić winę za swoje zachowanie na inne osoby.
- Reklama
Uzależnienie od zakupów
Uzależnienie od zakupów to potrzeba a nawet konieczność dokonywania zakupów. Skłonność ta została opisana dopiero w XX wieku. Bardzo często osoba chora kupuje niepotrzebne, niezaplanowane produkty (ciuchy, kosmetyki, książki, płyty i inne), korzysta z różnych usług oraz dóbr. Podobnie jak inne uzależnienia (alkohol, seks, Internet, narkotyki) przynosi zadowolenie, euforię, uczucie radości oraz spełnienia. Z czasem zakupoholik zaczyna jednak odczuwać rozczarowanie, smutek, zagubienie, niepewność oraz rozgoryczenie. Uzależnienie to wymaga leczenia (psychoterapia) oraz pomocy ze strony najbliższych, znajomych i przyjaciół.
Uzależnienie od drugiej osoby - partnera, rodzica, dziecka, przyjaciela
Uzależnienie od drugiej/ innej osoby jest chorobą, definiowaną jako utrata własnej samodzielności, własnych poglądów na rzecz drugiej osoby. Jest to rodzaj uzależnienia emocjonalnego. Choroba ta utrudnia normalne funkcjonowanie nie tylko pacjentowi ale także osobie od niej uzależnionej (partner, rodzic itp.). Relacja z drugą osoba staje się kryterium wartościowania własnej osoby.
Uzależnienie od urządzeń elektronicznych - telefonu komórkowego, tabletu, komputer, telewizora
Uzależnienie od urządzeń elektronicznych jest chorobą, która wymaga leczenia, podobnie jak inne uzależnienia. Różnego rodzaju urządzenia elektroniczne (komputery, ipady, telefony komórkowe, tablety, laptopy, odtwarzacze MP3) stanowią nieodzowny elementy życia człowieka. Jeśli korzystamy z nich w sposób rozsądny i nie mają one negatywnego wpływu na nasze zdrowie oraz życie codzienne, to dobrze. W przypadku gdy stajemy się od nich uzależnieni - potrzebujemy pomocy specjalisty.
Dopalacze - jak rozpoznać czy dziecko zażyło
Dopalacze definiowane są jako różnego rodzaju substancje psychoaktywne, które wywołują szereg zmian w prawidłowym zachowaniu człowieka, jego reakcjach na różne sytuacje, postrzeganie rzeczywistości oraz innych osób.
Uzależnienie od kodeiny
Kodeina (metylomofrina) jest naturalnym alkaloidem opium. Na drodze chemicznej w łatwy sposób można ja pozyskać z morfiny jest jej metylową pochodną.Wykazuje ona bardzo silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), znosi ból, odczucie głodu, powoduje m.in. senność, apatię. Metabolizowana jest w wątrobie. Ma działanie bardzo podobne do morfiny, uzależnia bardzo szybko psychicznie oraz fizycznie. Wchodzi ona w skład wielu leków a w lecznictwie stosowany jest fosforan kodeiny. Preparaty w skład których wchodzi kodeina wpisane są do dwóch grup powstawania uzależnień: II-N i III-N.
Od czego można się uzależnić - jak sobie z tym radzić?
Uzależnienie to nieodparta konieczność wykonywania określonej czynności, zażywania konkretnych środków oraz wykonywania określonych czynności. Działanie osoby uzależnionej staje się przymusem. Każde uzależnienie jest chorobą. Choroba ta wymaga leczenia, które najczęściej jest długotrwałe.
Czym jest uzależnienie i czy można się uzależnić od wszystkiego co nas otacza?
Uzależnienie definiowane jest jak nieodparta potrzeba/ konieczność wykonywania określonej czynności, zażywania konkretnych środków, patrzenia, poruszania się i inne.
Zespół Otella - objawy, diagnoza, leczenie
Jednym z podtypów zespołu urojeniowego jest zespół Otella. Zwany jest także, zgodnie z objawami, które prezentuje pacjent, zespołem zazdrości. Przyczyn jego wystąpienia jest wiele, jednak najczęściej pojawia się w wyniku aktualnego lub niedawno przerwanego nadużywania alkoholu.
Jak odstawić leki uspokajające?
Leki uspokajające i nasenne, są środkami, które dzięki swojemu stosunkowo szybkiemu działaniu, polegającemu na zmniejszeniu nasilenia objawów lęku, niepokoju czy poprawie w zakresie zasypiania, są często stosowane w sposób przewlekły. Do tych leków obecnie zaliczmy głównie z benzodiazepiny, rzadziej barbiturany.
Trawka, hasz i maryśka... Czy moje dziecko bierze???
Konopie indyjskie (Cannabis indica) jest rośliną, której liście zawierają substancję o działaniu psychotropowym i narkotycznym: tetrahydrokanabinol (THC). Marihuana jest to wysuszona mieszanina liści i kwiatostanów konopii. Od marihuany jeszcze silniej działa haszysz (olej haszyszowy) stanowiący mieszaninę żywicy ochraniającej wierzchołki kwiatowe oraz kwitnących szczytów rośliny.