Wiadomości z kategorii: Uzależnienia
Koronawirus groźny dla palaczy!
Wiele mówi się o tym, że koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych oraz osób z chorobami przewlekłymi. Najnowsze dane z USA pokazują, że również osoby palące, wśród których większość to mężczyźni, są kolejną grupą osób narażonych na zakażenie koronawirusem, częściej też umierają.
Od maja znikną papierosy mentolowe. Czy zmniejszy to liczbę palaczy?
Palacze mają ostatnio pod górkę. W styczniu ceny tytoniu poszły w górę, ze względu na podniesienie akcyzy. To jednak nie koniec podwyżek, akcyza będzie bowiem podwyższana sukcesywnie w ciągu kilku lat, a paczka papierosów ma kosztować nawet 60 zł. To więcej niż w Norwegii, gdzie papierosy są najdroższe na świecie, a za paczkę trzeba zapłacić ok. 50 zł. Kolejnym ciosem dla palaczy ma być zakaz sprzedaży mentolowych papierosów, które mają zostać wycofane z rynku już w maju 2020 roku.
GIS ostrzega: E-papierosy nowym zagrożeniem dla zdrowia publicznego!
W poniedziałek (25.11.2019 r.) w siedzibie Głównego Inspektoratu Sanitarnego odbyła się konferencja prasowa poświęcona zagrożeniom związanym z e-papierosami. Statystyki są niepokojące, bowiem od 2011 roku aż 6-krotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa.
Czy e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia?
Młodzi ludzie rzadziej sięgają po tradycyjne papierosy, natomiast coraz więcej młodzieży korzysta z e-papierosów. Pierwotnie uważano, że tzw. "vapowanie" jest dużo zdrowsze od palenia papierosów. Jednak ostatnie doniesienie o pierwszej śmierci spowodowanej przez e-papierosy wyklucza to stwierdzenie. Sytuacja ta zmusiła również Główny Inspektor Sanitarny do interwencji.
- Reklama
USA: Młodzi ludzie rzadziej sięgają po marihuanę
Niedawno przeprowadzone badania wskazują, że legalizacja marihuany w niektórych stanach USA spowodowała spadek liczby nastolatków, którzy sięgają po ten środek odurzający.
Zaburzenia spowodowane uzależnieniem od Internetu
Przyjmuje się, że w ciągu ostatnich 15 lat około 10-krotnie wzrosła liczba użytkowników Internetu. Wraz z rozwojem nowych technologii znacząco zwiększyła się ilość osób od nich uzależnionych. Nowe technologie zmieniły sposób codziennego funkcjonowania. W związku z tym pojawiły się nowe wyzwania diagnostyczno-terapeutyczne. O ile obecność Internetu w codziennym życiu ma wartość nieocenioną, o tyle problemem staje się sytuacja, gdy aktywność on-line zaczyna posiadać wartością nadrzędną. Mówimy wtedy o uzależnieniu.
Walka czeskiego rządu z narkomanią. Nawet milion Czechów bierze narkotyki i nadużywa leków!
Jak wynika z raportu na temat wdrażania polityki antynarkotykowej w Czechach liczba użytkowników opioidów i amfetaminy wzrosła z 32,5 tys. w 2008 r. do 47,8 tys. w 2017 r.
W Nowy Rok bez papierosa? Psycholog radzi, jak sobie pomóc w walce z nałogiem!
Dla wielu osób Nowy Rok jest idealnym momentem do tego, by odmienić swoje życie lub przynajmniej jego wybrany aspekt. Symboliczna zmiana daty sprzyja tworzeniu planów i postanowień. Wśród najczęściej podejmowanych decyzji jest „rzucenie” palenia tytoniu. Wytrwanie w tytoniowej abstynencji jest niezwykle trudne, a do uzależnienia w ciągu roku wraca od 60% do 90% palaczy. Eksperci zaznaczają, że winny jest tzw. głód nałogowy.
Konkurs! Wygraj książkę "Ortoreksja - Zdrowe odżywianie – rozsądek czy już obsesja?"
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia mamy dla was konkurs, w którym można wygrać książkę Ortoreksja – Zdrowe odżywianie – rozsądek czy już obsesja? autorstwa Renee McGregor.
Zbadaj siłę nikotynowego nałogu
Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje uzależnienie od nikotyny jako chorobę. Każdy palacz łatwo może sprawdzić, czy jest uzależniony od tego nałogu, wypełniając tzw. kwestionariusz Fagerströma. Odpowiedź na zawarte w nim pytania zajmie mniej czasu niż spalenie papierosa.
- Reklama
Książka Ortoreksja. Zdrowe odżywianie – rozsądek czy już obsesja?
Wypełniony perfekcyjnymi sylwetkami świat mediów społecznościowych doprowadził nas do momentu, kiedy zaczęliśmy balansować na cienkiej granicy między zachowaniem zdrowia a chorobliwym dążeniem do perfekcji. Skutkiem może być ortoreksja – nowy cichy zabójca ukrywający się pod przykrywką zdrowego odżywiania. Renee McGregor pomoże ci wytyczyć prawdziwie zdrową ścieżkę między nasilającymi się skrajnościami.
Już 24 września rusza kampania - Pozwól Dziecku Rozkwitnąć
O tym, że żadna ilość alkoholu w ciąży nie jest bezpieczna, mówi się od dawna – w końcu spożywanie napojów wyskokowych przez ciężarną stwarza zagrożenie wystąpieniem zaburzenia, którym jest alkoholowy zespół płodowy (FAS). Problem – mimo nagłaśniania – nadal istnieje, dlatego też wciąż zasadnym wydaje się poruszanie tej tematyki. Tak też się dzieje – 24 września 2018 r. w Szczecinie nastąpi inauguracja kampanii „Pozwól Dziecku Rozkwitnąć”, której celem jest zwrócenie uwagi właśnie na problem FAS.
Dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami
Sejm przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dzięki której dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami.
Pozytywne i negatywne aspekty spożywania alkoholu
Alkohol spożywany w dużych ilościach niesie za sobą wiele negatywnych skutków, może prowadzić do uzależnienia czy marskości wątroby. Czy jednak alkohol ma jakiś pozytywny wpływ na na nasz organizm?
15 lipca – Dzień bez Telefonu Komórkowego
Coraz więcej czasu spędzamy w wirtualnej rzeczywistości. Chociaż trudno obecnie wyobrazić sobie życia bez smartfona, jest to bowiem medium łączące nas z całym światem, to niestety częste korzystanie z telefonu komórkowego może prowadzić do uzależnienia. 15 lipca to idealny dzień, aby dać odpocząć swojemu smartfonowi i spędzić czas w gronie rodziny, przyjaciół czy na łonie natury, szczególnie że tegoroczny Dzień bez Telefonu Komórkowego wypada w niedzielę.
26 czerwca – Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii
7 grudnia 1987 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło przyjąć 26 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi jako wyraz determinacji do wzmocnienia działań i współpracy w celu osiągnięcia międzynarodowego społeczeństwa wolnego od narkotyków.Dzień ten wspierany corocznie przez jednostki, społeczności i różne organizacje na całym świecie to globalne przedsięwzięcie mające na celu podniesienie świadomości na temat problemu, jaki stanowią narkotyki i inne niedozwolone używki dla społeczeństwa.
Stosowanie marihuany może zmieniać odpowiedź organizmu na stres
O efektach stosowania marihuany – zarówno jako środka psychoaktywnego, jak i w lecznictwie – wiele już zostało powiedziane. Ze względu jednak na to, że wciąż coraz więcej ludzi sięga po ten środek, nadal prowadzone są różne badania oceniające efekty zażywania marihuany. Jednym z takowych były prace amerykańskich naukowców, którzy zajmowali się powiązaniem pomiędzy stosowaniem marihuany a odczuwaniem stresu.
E-papierosy mogą uzależniać i powodować późniejsze palenie nikotyny wśród nastolatków
Młodzi ludzie przestają palić tradycyjne papierosy, zamiast tego wybierają e-papierosy. Problemem jest fakt, że nie jest znany całkowity ich wpływ na ludzkie zdrowie.
Uzależnienie od gier komputerowych na liście chorób WHO
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała uzależnienie od gier wideo, oraz uzależnienie od hazardu jako formę zaburzeń psychicznych. W związku z tym, te dwie formy uzależnień mają trafić na nową listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, która ma zostać opublikowana w maju.
16. listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia!
Jeszcze w latach 80’ i 90’ ubiegłego wieku Polacy byli w niechlubnej czołówce światowej jeśli chodzi o ilość wypalanych papierosów, co miało przełożenie w dramatycznych danych odnośnie zachorowalności i umieralności z powodu jednego z „głównych zabójców” – nowotworu płuc. Od wielu lat wiadomo, że palenie tytoniu w bezpośredni sposób doprowadza do tego nowotworu i ilość tzw. paczkolat (czyli lat regularneo palenia tytoniu) koreluje z ryzykiem zachorowania. Po tych 30 latach, po wielu kampaniach społecznych i programach rządowych możemy, jako naród, powiedzieć – jesteśmy mądrzejsi, jest lepiej!