Zaburzenia lękowe
Czym jest ukryty stres?
Niepokojące objawy, takie jak ciągłe bóle głowy, żołądka, zmęczenie, problemy z trawieniem, brak odporności, a nawet zaostrzenie chorób autoimmunologicznych, mogą być spowodowane ukrytym stresem. O ile większość z nas potrafi zdefiniować, czym jest stres i łatwo go rozpozna, z ukrytym stresem możemy mieć więcej trudności. Czym jest, jakie może mieć skutki i – przede wszystkim – jak sobie z nim poradzić?
Stres informacyjny a zdrowie - czy nadmiar informacji może być szkodliwy?
Wojna, inflacja, rosnące stopy procentowe, wizja powrotu pandemii, małpia ospa – tematów do stresowania się obecnie nie brakuje. Nietrudno nabawić się stresu informacyjnego – reakcji organizmu na nadmiar informacji. Czym się objawia i jak mu przeciwdziałać?
„Włosowe fobie”. Co warto o nich wiedzieć?
Fobia to irracjonalny i niekontrolowany lęk przed określoną sytuacją. Jest formą zaburzenia psychicznego, które może utrudniać nam funkcjonowanie społeczne i powodować dyskomfort w codziennym życiu. Zaburzenia lękowe występują m.in. w postaci różnych fobii, a niektóre z nich mogą mieć także związek z włosami.
Jak zadbać o dobre samopoczucie przed maturą i rekrutacją na studia?
Stres towarzyszy nam w wielu sytuacjach, szczególnie tych, które znacząco wpływają na naszą przyszłość. Dla uczniów najbliższym takim wydarzeniem jest matura, a zaraz po niej wybór kierunku studiów, któremu poświęcą kolejne lata edukacji. W okresie wielu wyzwań przed- i poegzaminacyjnych przydatne mogą okazać się sprawdzone techniki radzenia sobie ze stresem oraz racjonalne podejście do ważnych decyzji.
- Reklama
Konsekwencje długotrwałej traumy – złożony zespół stresu pourazowego
Zespół stresu pourazowego (PTSD) to jednostka raczej powszechnie pacjentom znana – kojarzony on jest z tym, że rozwija się po przeżyciu traumatycznych wydarzeń, a objawiać się może mimowolnym nawracaniem wspomnień dotyczących traumy. Pokrewnym, lecz jednak mającym inne objawy i nieco inne przyczyny problemem, jest złożony zespół stresu pourazowego, czyli complex PTSD.
Dziecko a wojna, czyli jak mądrze wspierać maluchy
Od ponad miesiąca z zapartym tchem obserwujemy to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. W tej trudnej sytuacji wielu z nas zdecydowało się przyjąć pod swój dach gości z Ukrainy. W polskich domach schronienie znalazły całe ukraińskie rodziny: dorośli, nastolatki i dzieci. To właśnie te ostatnie, wyrwane nagle z bezpiecznej przestrzeni, najbardziej potrzebują naszego wsparcia. Jak możemy im pomóc i nie zaszkodzić?
Blisko 40 proc. Polaków twierdzi, że w czasie pandemii pogorszyło się ich zdrowie psychiczne
Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że w czasie trwania pandemii pogorszyło się zdrowie psychiczne 38,5% Polaków. 51% rodaków nie zauważyło tego u siebie. Natomiast 10,5% nie potrafi tego określić. Najczęściej wskazywanym powodem złego samopoczucia był wzrost cen. Przeważnie podawane objawy to stres i obniżenie nastroju. Na osłabienie kondycji emocjonalnej skarżą się głównie osoby w wieku 23-35 lat, a także mieszkańcy dużych miast. Ponadto z badania wychodzi, że 68% respondentów stwierdzających u siebie syndromy pogorszenia zdrowia psychicznego nie miało ich przed pandemią.
10 wskazówek, jak zadbać o zdrowie psychiczne w trudnej sytuacji
W obliczu wojny u naszych sąsiadów wiele osób zaoferowało swoją pomoc. Obywatele bez zawahania zaczęli organizować zbiórki, transporty czy udzielać wsparcia udostępniając lokum. Pomoc jest bezcenna, ale by móc pomagać skutecznie i długotrwale – należy wiedzieć, jak zadbać o zdrowie psychiczne – zarówno osób, które uciekają przed wojną, jak i nas samych.
Erytrofobia: czym jest i jak leczyć tę fobię?
Do grupy fobii specyficznych zaliczane bywają jednostki powszechnie znane, takie jak np. klaustrofobia czy arachnofobia. Do grupy tej należą jednak również i zdecydowanie mniej znane problemy – jednym z ich przykładów jest erytrofobia, czyli lęk przed… czerwienieniem się. Jakie mogą być przyczyny tej fobii specyficznej i jak wpływać ona może na codzienne życie pacjentów?
Wspólne działania Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Rady Języka Polskiego
Współpraca Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z Radą Języka Polskiego.
- Reklama
Natrętne myśli: czym są i jak sobie z nimi poradzić?
Natrętne myśli mogą mieć różną tematykę, często dotyczą one jednak aspektów religijnych, higienicznych oraz seksualnych. Zazwyczaj są one znaczącym utrapieniem dla doświadczających ich pacjentów, utrudniając im w dużym stopniu codzienne funkcjonowanie. Skąd się jednak biorą natrętne myśli i w jaki sposób można sprawić, by przestały się one pojawiać u pacjenta?
Nie martw się! – czym jest martwienie się?
Skłonność do martwienia się dotyka niemalże każdego człowieka, choć z punktu widzenia psychologicznego nie stanowi dla nas wartości dodanej, a wręcz przeciwnie. Jest to proces uruchamiania negatywnych predykcji dotyczących przyszłości, które są podłożem budulcowym dla reakcji lękowych. W sytuacji przewlekłego zamartwienia się i utrzymywania lęku na odpowiednim stałym poziomie możemy mieć do czynienia nawet z zaburzeniami codziennego funkcjonowania.
Jak koronawirus wpłynął na naszą psychikę?
Pojawienie się groźnej choroby COVID-19. Strach przed zachorowaniem. Izolacja z powodu kwarantanny – wszystko to wpłynęło na stan naszej psychiki. Podpowiadamy, jak sobie radzić ze stresem i gdzie szukać pomocy.
Nyktofobia, czyli strach przed ciemnością
Nyktofobia należy do fobii specyficznych, nazywanych także fobiami prostymi bądź izolowanymi – są to najczęściej występujące zaburzenia psychiczne. Czym jest lęk przed ciemnością, jakie są objawy nyktofobii i jak ją leczyć, dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Leki przeciwlękowe w nerwicy lękowej: kiedy warto z nich skorzystać i dlaczego trzeba wtedy zachować ostrożność?
Zaburzenia lękowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń psychicznych – nie budzi więc raczej większego zdziwienia to, jak dużo ludzi poszukuje informacji o lekach zmniejszających nasilenie lęku. Bez recepty dostępne są wyłącznie łagodne, ziołowe preparaty o działaniu wyciszającym, leki przeciwlękowe można natomiast zdobyć jedynie dzięki wizycie u lekarza – w przypadku większości z nich pacjenci powinni przy ich stosowaniu zachować szczególną ostrożność.
Do czego prowadzi długotrwały stres?
Wzrost poziomu adrenaliny pod wpływem chwilowego stresu dostarcza nam wielu niezapomnianych przeżyć, mobilizując organizm do działania i wpływając na niego pozytywnie. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje dla zdrowia i funkcjonowania całego organizmu może mieć długotrwała ekspozycja na stres.
Jakie mogą być przyczyny fobii specyficznych i jak je leczyć?
Arachnofobia, lęk wysokości czy klaustrofobia – wszystkie z wymienionych problemów są przykładami zaburzeń lękowych z grupy fobii specyficznych. Zaburzenia te są interesujące nie tylko z powodu tego, że lęk budzić może w pacjentach tak naprawdę dowolny czynnik, ale i przez to, że dość intrygujące bywają ich przyczyny. Co jednak dokładnie może być przyczyną fobii specyficznych i co można zaproponować pacjentom, którzy zmagają się z którymś z tych problemów – jakie są metody leczenia fobii specyficznych?
Wypalenie zawodowe – czym się różni od zwykłego zmęczenia?
Świat, w którym żyjemy, dostarcza nam wiele stresu. W pracy z kolei, w której – de facto – spędzamy najwięcej swojego czasu, wszechobecna jest presja. Pracodawca wymaga od nas realizacji celów, dobrych wyników, nienagannego wyglądu czy ciągłego uśmiechu na twarzy. Coraz więcej osób przyznaje się do wypalenia zawodowego, które w 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia formalnie uznała je za zjawisko zawodowe. Czym jest, jak sobie z nim radzić i czym właściwie różni się od stresu i zmęczenia?
Dziecko unikające większych grup ludzi: nieśmiałość czy fobia społeczna?
Fobia społeczna – teoretycznie wydawałoby, się że terminu tego nie trzeba tłumaczyć, w praktyce jednak okazuje się, że naprawdę wiele osób nie wie, czym tak naprawdę jest to zaburzenie. Otóż czasami dzieci i nastolatki, które uznawane są przez rodziców za samotników „z charakteru”, w rzeczywistości zmagają się z lękiem społecznym, który utrudnia im funkcjonowanie, a który tak naprawdę jak najbardziej można pokonać. Po czym jednak w ogóle stwierdzić, że dziecko może mieć fobię społeczną?
Zespół lęku uogólnionego – na czym polega i jak go leczyć?
Zespół lęku uogólnionego uznać można za jedno z bardziej uciążliwych zaburzeń lękowych – w jego bowiem przypadku dochodzi do tego, że lęk, co prawda o różnym natężeniu, to jednak towarzyszy pacjentowi zasadniczo przez cały czas. Ciągłe obawy stanowią zaś duże obciążenie nie tylko dla psychiki, ale i komplikują one pacjentowi życie na wiele różnych sposobów – zespół lęku uogólnionego utrudnia człowiekowi funkcjonowanie czy to w domu, czy też w pracy oraz w szkole. Co więc można polecić osobom z zespołem lęku uogólnionego – na czym polega leczenie tego problemu?