Zaloguj
Reklama

Zaburzenia lękowe

Przeglądaj w kategorii Zaburzenia lękowe:
Reklama

Zaburzenia lękowe należą do grupy zaburzeń, których dominującym objawem jest lęk. Lęk to zamartwianie się odnośnie przyszłych wydarzeń. Nasilenie lęku może prowadzić do napadów paniki (lęk paniczny). Wszyscy, którzy doświadczyli ataku paniki w nerwicy lękowej podają, że jest to jedno z najbardziej przykrych doznań, jakich doświadczać może człowiek. 

Przyczyny zaburzeń lękowych to prawdopodobnie kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych.  Objawami lęku (objawami nerwicy) może być np. kołatanie serca, drżenie, duszność, uczucie, że za chwilę umrzemy.

Zaburzeniem lękowym jest na przykład agorafobia czyli to lęk przed przestrzenią, fobia społeczna, uogólnione zaburzenie lękowe.
Czasem przyczyna tkwi w stresującej sytuacji w pracy (np. mobbing w pracy) lub w domu. Ale objawy mogą też wystąpić niezależnie od stresu. Lęki zespolone są niekiedy z wieloma nieprzyjemnymi lub również niepokój budzącymi zjawiskami psychicznymi, jakich może doznawać cierpiąca osoba, np. z natręctwami. 
Natręctwa są podstawowym objawem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, znanych z ang. skrótu OCD (obsessive compulsive disorder) lub jako nerwica natręctw. Warto także wspomnieć o nerwicy serca, której objawami jest ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, płytki oddech, obawa o własne życie. Pacjenci, którzy cierpią na to zaburzenie zgłaszają się często do oddziałów ratunkowych, ponieważ podejrzewają u siebie zawał serca.

Lęk może być objawem przedłużającej się sytuacji stresowej. Przewlekły stres w pracy, na uczelni czy w domu może prowadzić do ujawnienia się zaburzeń lękowo-depresyjnych

W leczeniu nerwicy stosuje się psychoterapię oraz leki. Psychoterapia to sposób leczenia wykorzystujący metody psychologiczne. W farmakoterapii wykorzystywane są leki uspokajające (np. diazepam; alprazolam);  przeciwlękowe (buspiron); przeciwdepresyjne (fluoksetyna, paroksetyna, escitalopram, wenlafaksyna) i z innych grup (np. hydroksyzyna).